• Robot

Není mnoho slov, které se používají celosvětově. Jedno však má původ v České republice! Se slovem robot se lidé setkali poprvé v roce 1921 při premiéře hry R.U.R. od Karla Čapka. Označení robot však vymyslel jeho bratr, Josef Čapek.

  • Nejstarší palírna v Evropě

Ilustracni-foto-Palirna-U-Zeleneho-stromu.jpgPalírna U Zeleného stromu slaví letos v červenci výročí 500 let, prostějovský unikát je nejstarším výrobcem pálenky na starém kontinentu. Jeho historie se začala psát přesně 4. července roku 1518, kdy Vilém z Pernštejna a Helfštýna udělil právo varečné jednatřiceti majitelům domů města Prostějov. Palírna má ojedinělou historii a aktuálně je největším, ryze českým výrobcem lihovin. Mezi nejznámější značky patří Stará myslivecká, Blend 42 Vodka, Hanácká vodka či Prostějovská Starorežná.

  • Kontaktní čočky

Asi nejznámějším vynálezem Otty Wichterleho, zakladatele Ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Praze, jsou gelové kontaktní čočky. První čočky vyrobil za pomocí stavebnice Merkur a dynama z jízdního kola, zapojeného na zvonkový transformátor.

  • Nanovlákno

Jsme světovou jedničkou ve výzkumu a ve výrobě nanovláken, což potvrdila i konference v USA v roce 2016. Nanovlákna mohou pomáhat jako nové cévy, při výrobě nepromokavého oblečení a také doma, protože odpuzují prach.

  • První hudba na Měsíci

Neil Armstrong jako první vstoupil na povrch Měsíce a vzal si s sebou Symfonii Z Nového světa od Antonína Dvořáka, kterou přehrál přímo na Měsíci. Jedná se o první skladbu, která byla přehrána mimo zemský povrch.

  • Akvarijní rybičky

Ilustracni-foto-akvarium.jpg

Věděli jste, že jsme největším vývozcem akvarijních rybiček v Evropě? Chovatelé vyváží akvarijní rybičky zejména do Francie a Itálie. Nejoblíbenějšími druhy jsou paví očko, neonka, ancistrus a mečovka.

  • Krevní skupiny

Neurolog a psychiatr Jan Janský je považován za objevitele čtyř krevních skupin. K revolučnímu objevu přitom přišel náhodou, když zkoumal spojitost mezi duševními poruchami a srážlivostí krve. Díky němu lze provádět transfuze a zachraňovat lidské životy.

  • Síť knihoven

Ilustracni-foto-knihovna.jpg

Jsme národem čtenářů! Česká republika má nejhustší síť veřejných knihoven na světě. Průměr v Evropě je 1,3 knihovny na 10 000 obyvatel, v Česku je to 5,1 knihovny. Knihovny využívá 92 procent populace.

  • Olympijské hry

Ilustracni-foto-Ester-Ledecka.jpg

Fotbal? Hokej? Biatlon? Neskutečné světové prvenství získala Ester Ledecká! Jako první sportovec v olympijské historii vyhrála na jedné zimní olympiádě disciplíny s různým vybavením. Na Zimních olympijských hrách 2018 v Pchjongčchang získala dvě zlaté medaile. Nejprve superobří slalom v alpském lyžování, o pár dní později paralelní obří slalom na snowboardu.

  • Turistické značení

Česká republika se může pyšnit nejhustší a nejlépe propracovanou sítí turistického značení, které je využíváno pro pěší turistiku. Historie sahá až do roku 1884, kdy byly vyznačeny Pohorskou jednotou Radhošť.

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama