Spíte dobře? Nemáte problém s usínáním? Nemůžete usnout, a pak se noci budíte? Trápí váš těžké sny? Pak je možné, že na vás působí rušivé faktory, které nedopřávají vašemu spánku klid. Přinášíme vám desatero zdravého spánku! Třeba v několika důležitých bodech rozpoznáte to, co ovlivňuje negativně váš spánek.

Délka spánku

Optimální doba spánku je u dospělého člověka 7-8 hodin, se stářím se tato doba zkracuje. Spánek delší než 10 hodin může paradoxně poruchy spánku zhoršovat, spánek kratší než 6 hodin je z dlouhodobého hlediska u většiny lidí neúnosný, proto v případě potřeby je nutné upravit zejména pracovní aktivitu či volný čas, aby byla doba spánku dostatečná.

spánek

Správné načasování spánku

Snažte se vždy usínat a vstávat ve stejnou dobu tak, abyste ráno vstávali pokud možno bez nadměrného přemáhání. Vyhýbejte se spaní během dne.

Aktivní odpočinek

Denně provádějte činnosti, které Vás baví a nesouvisí s pracovní aktivitou. Zvláště pohybová aktivita pomůže zbavit tělo nahromaděného stresu, proto se věnujte pravidelným ranním a odpoledním cvičením nebo oblíbeným sportům.

Látky zhoršujících spánek

Kofein, který je obsažen především v kávě, je znám svými povzbuzujícími účinky. Proto při poruchách spánku pijte maximálně 2 šálky kávy denně, nejpozději po obědě. Alkohol sice v určitém množství může dopomoci usnutí, narušuje však průběh určitých důležitých fází spánku, proto je vhodné pití alkoholu před spaním zcela vynechat.

Kouření

Někteří kuřáci jsou zvyklí si dát jednu cigaretu před spánkem, nikotin má však povzbuzující účinky, proto je vhodné se kouření zejména před spaním vyvarovat.

Komfort

Věnujte dostatečnou pozornost svému lůžku a používaným matracím. Místnost ložnice volte pokud možno do nejklidnější části bytu s okny vedoucími nejlépe na sever nebo východ.

Nízká teplota

Teplota v místnosti je důležitým faktorem pro zdravý spánek. Pro kvalitní spánek je vhodná teplota nižší než 18°C. Důležité je přirozené větrání během noci, ale tak, aby končetiny zůstaly teplé a nevznikl celkový pocit chladu.

Lůžko

Na lůžku nepracujte, nejezte ani neprovozujte jiné aktivity kromě spánku nebo sexu.

Problémy při usnutí

Při problému s usnutím vždy po 10-15 minutách vstaňte a věnujte se jiné aktivitě, nejlépe čtení v jiné místnosti. Nezůstávejte na lůžku a nepřemítejte o problémech.

Lékař

Při dlouhodobějších poruchách spánku neváhejte navštívit svého lékaře, zvláště pokud jsou poruchy spánku způsobené nezvládnutelným pracovním vypětím, dlouhodobým stresem nebo psychickými problémy.

Inzertní video