644812d657207seznam.jpg
Foto: Shutterstock

1. Vstávejte a choďte spát v přibližně stejnou dobu

Nenarušujte si cirkadiánní rytmus a dodržujte časy, kdy vstáváte a kdy chodíte spát. Samozřejmě se to může lišit plus mínus hodina, ale snažte se o přibližnou dobu. Vaše tělo pak bude naučeno a v daný čas se vám začne chtít spát a o spánek si samo řekne.

2. Spěte ve tmě, tichu a vyvětrané místnosti

Podmínky pro spaní by měly být následující – čerstvý vzduch, 18 stupňů a úplná tma. Jedině tak můžete dosáhnout kvalitního spánku, který je zdravý.

3. V ložnici jen spěte a milujte se

Postel není místo ani k jezení, ani k hraní her. Naučte mozek, že v posteli se pouze spí a zažívají romantické chvilky, nic víc! Pokud to nebudete dodržovat, nemůžete se divit, že se vám špatně spí nebo že se vá nedaří usnout.

4. Před spaním vynechte kofein, alkohol a nikotin

Všechny tyto látky ve velkém množství negativně ovlivňují naše zdraví a před spaním nadělají víc škody než užitku. Občas to nevadí, ale všeho s mírou, abyste si nerozházeli spánkový cyklus.

5. Do postele si lehejte ve chvíli, kdy se cítíte ospalí

Nechoďte do postele v osm večer s tím, že víte, že usnete až o půlnoci. Ani v prostředku dne si tam nechoďte jen tak lehnout, když víte, že nebudete spát. Pokud si chcete jen na chvíli poležet, zvolte jiné místo v bytě, třeba gauč nebo křeslo.

6. Dostatečně se hýbejte, ale vyhněte se sportu těsně před spaním

Sport a pohyb obecně je zdravý, měli byste se přes den hýbat natolik, abyste byli vyčer unavení. Ale pokud se rozhicujete před spaním, bude to mít opačný efekt a to ten, že budete překypovat energií a nepůjde vám usnout.

image.jpg
Foto: Shutterstock

7. Hodinu před ulehnutím se vyvarujte modrému světlu

Znáte to, dvě hodiny před spaním trávíte u televize a další hodinu v posteli s mobilem v ruce. Vyměňte mobil za knížku a vyvarujte se modrému světlu, které je škodlivé. 

8. Přes den spěte maximálně 20 minut, ne déle

Odpočinek přes den je zdraví prospěšný, ale s ničím se to nemá přehánět. Patnáct až dvacet minut odpoledne si klidně zdřímněte, ale ne déle, to byste se už mohli dostat do hlubšího spánku, který by narušil ten noční.

9. Nejezte před spaním těžká jídla

S plným žaludkem se rozhodně dobře nespí. Neměli byste ale chodit spát ani hladoví, spíš tak napůl najedení. Stačí, když se naposledy najíte hodinku před ulehnutím.

10. Před spaním relaxujte a nedělejte velká rozhodnutí

Ne nadarmo se říká, že je ráno moudřejší večera. Nic důležitého večer neřešte a zaměřte se na klid a relax. V případě řešení velkých věcí by vám začaly hlavou lítat myšlenky, které by vám nemusely dát spát a to by celý spánek negativně narušilo.

Zdroj: calmiocz, alfafit, sleepeducation, autorka článku