Představte si, jak bude vaše zahrada nádherná s krásně rozkvetlými tulipány, voňavými hyacinty a zářivými narcisy. Tak konec snění a do práce. Už teď na podzim je totiž ideální čas pro výsadbu jarních cibulovin. Poradíme vám, jak na to.

kvetiny

Tito poslové jara jsou nenáročné květiny, ale některé chyby nám zkrátka neodpustí. Jak se jich vyvarovat a co udělat pro to, aby nám na záhonku, skalce či v trávníků dělaly jen samou radost? Zeptali jsme se Žanety Šiškové, vedoucí Botanické zahrady při VOŠ a SZeŠ Tábor.

Základní desatero každého pěstitele jarních cibulovin

  1. Narcisy, sněženky, modřence, ladoňky či kandíky je vhodné sázet, když teplota půdy klesne pod 12 stupňů Celsia. Tedy už nyní, v září.
  2. Tulipány či hyacinty sázejte, když teplota půdy klesne na 9 stupňů Celsia. To je většinou v polovině října, někdy až na začátku listopadu.
  3. Jarním cibulovinám nejvíce vyhovuje vzdušné, otevřené a slunné stanoviště.
  4. Mají rády propustnou, humózní půdu.
  5. Naopak nesnášejí hnojení čerstvým hnojem. Raději k jejich hnojení zvolte rozložený kompost.
  6. Myslete na to, že hloubka sázení má být dvakrát až třikrát větší, než je výška cibule. Pokud by totiž byla výsadba příliš mělká, zhoršili bychom zdravotní stav cibulovin.
  7. Záleží na tom, jak cibuloviny do záhonku umístíte. Musí být vždy vysazeny kořenovou bází dolů.
  8. Pokud neprší, nezapomínejte je zalévat. Nároky na vláhu jsou vysoké na podzim při zakořeňování, ale i na jaře do doby odkvetení.
  9. Jako ochranu před houbovými chorobami cibule před výsadbou moříme roztokem fungicidu.
  10. Před hlodavci ochráníte cibulky výsadbou do drátěných nebo plastových košíků. Cibulky se pak také snáze vyjímají ze země. Po zatažení rostliny je totiž vhodné cibule tulipánů a hyacintů vyjmout z půdy a uskladnit na suchém a vzdušném místě s teplotou 17 až 20 stupňů Celsia.

sazeni

Zkuste letos vysadit cibulky jarních květin nejen do záhonku, ale i do trávníku. „Náhodně“ rostoucí trsy narcisek či tulipánů mají své kouzlo! Vyrýpněte vrchní vrstvu travního drnu a udělejte jamku. Část zeminy do ní vraťte, tak, aby bylo dno dostatečně kypré pro zakořenění. Vložte cibulky a opatrně je zasypte. Nakonec je překryjte travním drnem a vydatně zalijte. Dbejte ale na to, abyste při sekání zahrady neposekali také listy květin. A to ani po jejich odkvetení. Správně by se měly samy takzvaně zatáhnout.

cibulky

Čtěte také:

Reklama