knihy-dovolena.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Jednu knihu s sebou vezmeš

Za celý rok přečtete jednu dvě knihy a nyní už vám v kufru leží čtyři? Nepřeceňujte své síly. Pokud čtení neholdujete, věřte že volný čas vás knihu otevřít nepřinutí a objevování památek či exotiky zvítězí nad hustě popsanými řádky. Vášniví čtenáři jsou samozřejmě výjimkou – pro ně naopak může být výzvou si knihu po dobu dovolené „dávkovat“ a využít volna i pro aktivní odpočinek.

Nevezmeš jméno knihy nadarmo

Nedodrželi jste hned první přikázání? Tak až nebudete moct unést kufr nebo při výstupu s každým výškovým metrem počítat každý gram zátěže, knihu ve svých stížnostech vynechte. Měli jste si vzít jen jednu.

Dbej, abys alespoň jednou knihu otevřel

Kdy jindy než na dovolené alespoň jednou knihu otevřít. Možná zjistíte, že když vás nic nestresuje a nemusíte s dětmi dělat úkoly do školy, večer ke knize usednete rádi. Nezapomeňte ale zvolit ten správný žánr. „Na dovolenou si vezměte především knihu, která vás bude bavit. Jedete si přeci odpočinout,“ radí Nicole Strungová z Knihobotu a dodává: „Mezi oblíbené letní autory patří Hartl, Mornštajnová, Lukášková nebo Tučková. Poslední týdny se u nás hodně prodávají romány Půlnoční knihovna, Les v domě nebo Žítkovské bohyně.

Baleni-kufru-Knihobot.jpg
Zdroj foto: Knihobot

Ve stínu necháš knihu ležet

I kniha si zaslouží slunečník. „Přímé slunce nejen ničí barvu obálky, ale způsobuje i rozehřátí lepidla, které po ztuhnutí ztrácí své vlastnosti, nedokáže udržet listy a kniha se rozpadá,“ varuje Nicole Strungová. Knihu proto vždy odkládejte do stínu nebo přes ni alespoň hoďte deku. Rozhodně ji nenechávejte na palubní desce auta.

Nepoliješ

Nezamastíš

Otisky od svačiny nebo opalovacího krému knize nesvědčí. V tašce nebo batohu jedno z nich dejte určitě do uzavíratelného sáčku. Lépe umyjete svoje ruce, než do nich knihu vezmete. Mastné skvrny z knihy můžete kdyžtak odstranit pomocí savého papíru a žehličky. Menší nečistoty vyřeší guma, ale kečup nebo víno z knihy nedostanete.

Nezapomeneš

Na pláži, v autobuse, na lavičce – míst, kde zapomenout knihu, je mnoho. Pro každý případ můžete mít v knize lístek s adresou, na kterou ji případný nálezce může poslat.

Zajistíš knize ochranný obal

Kniha na cesty patří. Je třeba jí ale zajistit ty správné podmínky. Nejlépe pro ni obstarat obal. Je jedno, jestli jej vyrobíte z novin nebo koupíte látkový, knihu uchráníte od natlučených rohů, vyblednuté obálky i otisků mastných prstů. Když obal koupíte v místě dovolené, budete mít zároveň i hezký suvenýr.

obal-na-knihu.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Budeš ctít její nárok na vlastní místo

Při převozu knížku ukládejte k nejpevnější části zavazadla (záda u batohů, boky u kufrů). Rozhodně nepatří do vnějších kapes. Pokud ji chcete mít někde, odkud jde snadno a pravidelně vyndávat, volte spíš příruční zavazadlo.

Ničím jiným než záložkou knihu nezaložíš

Záložky jsou slabým místem většiny čtenářů. K nejméně problematickým patří třeba papírový kapesník nebo leták, horší jsou obaly od sušenek, listy květin nebo cokoliv širokého, co brání řádnému zavření knihy a láme její hřbet.

Zdroj info: Tiskové informace/Knihobot, Nicole Strungová

Reklama