1. Zvažte nepovinná očkování. U povinných očkování není co řešit – očkovat se musí. Ale v případě nepovinné vakcinace si položte přinejmenším tyto otázky:
- Ohrožuje toto onemocnění život?
- Je neléčitelné?
- Zanechává následky?
2. Očkování vhodně načasujte. Zeptejte se dětského lékaře – pediatra, v jakém věku je dítě danou nemocí nejvíce ohrožené. Očkovat ho nechte jen tehdy, když to pro něj bude přínosné.
3. Zajistěte, aby dítě bylo 100% fit. V době očkování by mělo být dítě naprosto zdravé. Tím je myšleno bez teplot, kašle a rýmy, a to minimálně 14 dní před podáním vakcíny. Uvědomte si, zda doma nemáte nemocné další členy rodiny.
4. Udržujte dítě v dobré náladě. Důležitý je nejen zdravotní stav dítěte, ale i jeho celková pohoda. Zvažte odložení očkování například v těchto situacích:
- problémy v rodině,
- nástup do školky,
- narození sourozence,
- odstavování od prsu.
5. Po očkování nechte dítě odpočívat. Aspoň půl hodiny po aplikaci očkovací látky je potřeba zůstat v blízkosti lékaře. Vzácně se po očkování může rozvinout bouřlivá alergická reakce – anafylaktický šok. Včasný zásah zdravotníků je pak důležitý. Proto od lékaře nespěchejte a relaxujte s dítětem v čekárně.
6. Dopřejte dítěti klid. Očkování představuje pro děťátko zátěž. Pár dní ho proto držte stranou dětského kolektivu a zabraňte jeho kontaktu s nemocnými lidmi. Vynechejte také pohybové aktivity.
Čtěte také: Vše o nočním kojení! Jak moc je důležité a kdy s ním přestat?
7. Dítě pečlivě pozorujte. Ve dnech po očkování potomka často kontrolujte a změnu jeho zdravotního stavu hlaste pediatrovi. Objevit se může vyrážka na kůži nebo teploty.
8. Zmírněte nežádoucí účinky.
- Na teplotu vyšší než 38 stupňů Celsia zvolte vhodné léky – antipyretika v dávce podle váhy dítěte (v lékárně vám poradí).
- Reakce v místě vpichu (například zarudnutí) zmírněte přiložením chladivého obkladu nebo gelu.
- Těžší nežádoucí účinky nikdy neléčete sami, ale vyhledejte lékařskou pomoc.
10. Buďte upřímní. Je opravdu důležité, aby lékař, který o vašeho potomka trvale pečuje, věděl vše o jeho zdravotním stavu a závažných reakcích na očkování. Existuje totiž řada situací, kdy je lepší neočkovat. Ať už kvůli tomu, že vakcína nemusí být účinná, nebo kvůli riziku, které představuje pro zdraví. Očkovat se nesmí například při:
- alergii na některou složku vakcíny,
- nedostatečné funkci imunitního systému,
- předchozí těžké reakci na stejné očkování.
V současné době se v České republice povinně očkuje proti devíti nemocem. Očkování nadále představuje nejmodernější a nejúčinnější nástroj předcházení závažným onemocněním, který je v současné době dostupný. Pokud nevíte, proti které nemoci své dítě nechat očkovat, nebo se obáváte nežádoucích účinků, poraďte se s dětským lékařem. Když budete dodržovat našich deset pravidel, riziko komplikací bude minimální.
Autor: redakce uLékaře
Nový komentář
Komentáře
Z nepovinných očkování jsme dávali jen rotaviry, protože známé málem umřelo miminko na průjem, tak jsme se báli. Teď nám doktor nabízel navíc ještě neštovice, ale to jsme odmítli. Přijde mi zbytečné do dítěte prát tolik vakcín - my si všichni neštovicemi prošli, tak to náš prcek snad taky přežije.
Užitečný článek.