Jistě všichni známe zásady péče o ústní dutinu a zuby. Následující řádky shrnují deset základních zásad, které vedou ke zdravějšímu a krásnějšímu úsměvu. Možná ve své osobní péči jste na něco důležitého zapomněli a naše inspirace bude pro vás dobrým impulzem.


1. Úplná ústní hygiena

Ústní hygienu provádějte minimálně 2x denně – ráno po snídani a večer před spaním. Úplná ústní hygiena zahrnuje čištění zubních plošek (zubním kartáčkem), mezizubních prostor (zubní nití nebo mezizubním kartáčkem), odstranění povlaku jazyka (speciální škrabkou či kartáčkem) a výplach úst (ústní vodou). Zubní lékař či dentální hygienistka Vám poradí s nejvhodnější technikou čištění a pomůže s výběrem vhodných pomůcek

2. Kouření

Kouření nenapravitelně poškozuje celý organismus. Ústa jsou prvním orgánem, který přichází do styku se stovkami škodlivých látek ve formě tabákového dýmu. Proto kouření často vede ke vzniku zhoubných bujení v ústní dutině. Mimo to zhoršuje i běžné nemoci dutiny ústní, především parodontitidu (lidově paradentózu). Vyvarujte se kouření! A jestliže již kouříte, přestaňte co nejdříve, nejlépe ihned!

3. Vše souvisí se vším - uvědomte si souvislosti orálního a celkového zdraví

Zdravotní stav ústní dutiny ovlivňuje celkové zdraví organismu, a naopak jsou prokázány vzájemné souvislosti s mnoha celkovými onemocněními. Špatný stav dutiny ústní zvyšuje riziko například srdečních a cévních nemocí, diabetu, respiračních onemocnění a porodních komplikací. Nezapomeňte svého zubního lékaře informovat o závažných změnách Vašeho zdravotního stavu (probíhající choroby, užívané léky).

4. Úrazy ústní dutiny

V raném věku dítěte dohlížejte, aby se nepohybovalo s rozličnými předměty v ústech (tužky, lžičky, lízátka, hračky). Při jízdě autem používejte vždy dětské sedačky a bezpečnostní pásy. Během sportovních aktivit nezapomínejte na všechny dostupné ochranné pomůcky (helmy, chrániče aj.).

5. Péče o dětský chrup

Zubní kaz vzniká působením bakterií, které se na dítě nejčastěji přenášejí slinami rodičů. Proto v maximální míře zamezte tomuto přenosu. Po prořezání prvních zoubků začněte s čištěním a s pravidelnými prohlídkami u zubního lékaře. Již tříleté dítě si může samo začít čistit zoubky, do mladšího školního věku však stále pod Vaším dohledem. Po večerním čištění nepodávejte dítěti slazené nápoje. Od raného věku dítěte formujte jeho správné dentální návyky a podporujte přátelský vztah se zubním lékařem.

6. Zdravá výživa

Pravidla zdravé výživy jsou platná o pro oblast orálního zdraví. Vyvážená strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny zajišťuje dostatečný přísun vitaminů, minerálů, a stopových prvků. Významnou roli hraje konzumace mléčných výrobků. Jednoznačně nevhodné jsou naopak cukry, které mají přímý vliv na vznik zubního kazu. Proto maximálně omezte cukrovinky a slazené nápoje.

7. Volba dobrého zubního lékaře

Zubní lékař má stěžejní vliv na Vaše orální zdraví . Poznat dobrého zubního lékaře je snadné. Dobrý zubní lékař klade hlavní důraz na prevenci a pomáhá předcházet nepříjemným zákrokům. Snaží se eliminovat bolest během ošetření. Vysvětluje postupy správné ústní hygieny a pomáhá udržovat zdravý chrup.

8. Důležité preventivní prohlídky

Každých 6 měsíců absolvujte preventivní prohlídku u svého zubního lékaře, čímž zajistíte včasné odhalení vznikajících onemocnění ústní dutiny. Jejich včasnou léčbou zabráníte zbytečným zákrokům ve Vašich ústech. Součástí preventivních prohlídek by vždy měla být profesionální ústní hygiena.

9. Profesionální ústní hygiena

Každých 6 měsíců si nechte profesionálně provést hygienu Vaší ústní dutiny Tyto procedury sestávají z kontroly stavu dásní a okolních tkání, odstranění zubního kamene, čištění pigmentových skvrn a leštění zubů. Tyto činnosti zajišťuje přímo Váš zubní lékař nebo jeho dentální hygienistka.

10. Změny ve vašich ústech

Jste jediným, kdo může každý den sledovat stav své ústní dutiny. Proto si všímejte všech změn (krvácení dásní, skvrny na sliznici, bolestivá místa apod.) V případě trvání těchto projevů vyhledejte svého zubního lékaře. V ústech se mohou projevovat nejen nemoci s primární příčinou v dutině ústní, ale také závažná celková onemocnění, jako například diabetes, osteoporóza či další nemoci oslabující přirozenou imunitu organismu.

 

Jak jste na tom s péčí o zuby ? Chodíte pravidelně na preventivní kontroly? Už jste byli na prohlídce u ústní hygienistky? Jak jste spokojeni s péčí o zuby pro naše nejmenší?

 

Více informací o péči o zuby najdete na www.signalweb.cz

 

Pro krásné bílé zuby doporučujeme: http://www.signalweb.cz/produkty_whitesystem.php