Děti toho na internetu mnohdy umějí více, než byste čekali. Surfují, mailují, využívají komunikační programy (ICQ, Gtalk, Skype a podobně) nebo chat a hrají on-line hry, jenže při tom neskrývají své osobní údaje, jakými jsou: e-mailová adresa, fotografie, nebo dokonce i telefonní číslo.

Kromě toho se každý den objeví 2–3 miliardy nových stránek, takže monitorování dostupného obsahu je nemožné, a dobře víte, že ne vše je zrovna přístupné nevinným dětským očím. Google pro vás připravil desatero tipů, jak můžete své děti na internetu ochránit.

  1. Udržujte si přehled o tom, jaké stránky vaše děti navštěvují. Pokud máte malé děti, asi budete surfovat po internetu s nimi. Máte-li děti starší, vysvětlete jim, které stránky mohou navštěvovat, a které naopak nikoli. To můžete i namátkou kontrolovat – stačí se podívat do historie navštívených webových stránek, kterou vám nabídne menu vašeho prohlížeče.
  2. Používejte nastavení pro sdílení. Mnoho stránek s obsahem vytvářeným uživateli – například YouTube, Webová alba Picasa anebo Blogger Google – mají nástroje pro kontrolu sdílení, takže uživatel si může sám určit, kdo může prohlížet videa, fotografie nebo číst jeho blog. Takové nastavení je důležité hlavně, když vaše ratolest zveřejňují na internetu osobní informace, jako jsou jména, adresy nebo telefonní čísla. Naučte své děti používat toto nastavení a stejně tak je učte respektovat soukromí přátel i členů rodiny – třeba tím, že nebudou prozrazovat jména lidí ve veřejných profilech a na veřejných fotografiích.
  3. Počítače mějte uprostřed bytu. Pokud bude váš počítač na místě, kde se obvykle pohybujete i vy, bude pro vás mnohem snadnější dohlédnout na to, jakým aktivitám se vaše dítě na internetu věnuje. 
  4. Učte své děti komunikovat zodpovědně. Stačí říct základní pravidlo: neříkej, nekomentuj, nepiš, neposílej nikomu přes internet to, co bys neřekl/a někomu do očí.
  5. Pozor na cizí lidi. Stejně tak, jako nám rodiče vtloukali do hlavy, že si nemáme brát bonbony od cizích lidí, vštipte svým dětem zásadu, že se nemají scházet s cizími lidmi, s nimiž se seznámili na internetu. Stejně tak jim vštěpujte, že těmto neznámým lidem nemají sdělovat nic o sobě ani rodině, protože dotyčný vůbec nemusí být tím, za koho se vydává.
  6. Chraňte hesla. Možná to zní jako banalita, nicméně zdůrazňujte dětem, že svá hesla nesmějí nikomu sdělovat, a pokud používají veřejný počítač, například ve škole nebo v knihovně, neměly by prohlížeči povolit, aby si jejich heslo zapamatoval. Pokud s prací na počítači končí, nejbezpečnější je zavřít celý prohlížeč.
  7. Posuzujte veškerý obsah kritickým okem. To, že je něco na internetu, ještě neznamená, že to je pravda. Naučte děti rozlišovat důvěryhodné zdroje od nevěrohodných a také je učte ověřovat si informace, které na internetu najdou. Zdůrazněte jim i to, že obsah na internetu nemohou jednoduše zkopírovat a použít ve své práci nebo referátu. To je plagiátorství a plagiátorství je podvod.
  8. Nastavte si bezpečné vyhledávání. Abyste udělali co nejvíce v rámci prevence, využijte nastavení vyhledávače www.google.cz a předem zadejte bezpečné parametry. Nastavit můžete jazyk i doménu, v rámci které bude Google vyhledávat, a také dětský filtr, který zabrání zobrazení veškerého obsahu určeného pro dospělé, textů i obrázků.
  9. Naučte dítě označit nevhodný obsah. V případě, že vaše dítě navštěvuje videoserver YouTube, je dobré, aby vědělo, jaké nástroje může využít. YouTube je neustále monitorováno komunitou uživatelů i speciálním týmem, ale vzhledem k 18 hodinám nových videí každou minutu se na serveru může objevit i nevhodný obsah. Naučte proto děti, jak mohou tento obsah označit, tj. nahlásit nevhodné nebo nelegální video, na které narazí. Zároveň je povzbuďte k tomu, aby navštívily „YouTube centrum bezpečnosti“, kde najdou linky a kontakty na organizace, které jim v nepříjemné situaci mohou pomoci. (Sdružení Linka bezpečí)
  10. Ochraňte je před nedůvěryhodnými stránkami. Malware je software vytvořený proto, aby pronikl a poškodil váš počítač, aniž bychom o tom věděli nebo s tím souhlasili. Google a další vyhledávače proto uživatelům umožňují aktivovat detekci malwaru v jejich prohlížeči. Máte spoustu možností, jak děti před malwarem ochránit, například i v rámci balíčku od Googlu (Google Pack; pack.google.com) nebo v prohlížeči Google Chrome. Ten dokáže rozpoznat nebezpečné stránky, které by mohly malware do počítače nainstalovat, a uživatele varovat v rámci výsledků vyhledávání.

saferV Čechách se ochranou dětí před nástrahami internetu zabývá i organizace Safer internet, kde najdete taky spoustu praktických rad. www.saferinternet.cz