kliste-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Klíšťata jsou přenašeči řady infekčních chorob, mezi kterými jsou nejznámější lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Tyto choroby mohou vést k trvalému poškození zdraví a příležitostně dokonce i ke smrti. Je proto důležité se jim co nejvíce vyvarovat.

Období, po které hrozí riziko kontaktu s klíštětem, je poměrně dlouhé, trvá totiž od 2. poloviny března do 1. poloviny listopadu. Vrchol aktivity klíšťat je ovšem v rozmezí května až července. Ačkoli jsou rizikovými místy výskytu klíšťat především listnaté a smíšené porosty, narazit na ně můžeme i na lesních okrajích, vlhkých loukách, parcích a zahradách.

Rady, jak co nejefektivněji předejít kontaktu s tímto parazitem, přináší na svých stránkách například Státní zdravotní ústav.

  • Pokud vyrážíte do přírody, sáhněte po vhodném oblečení. Tím jsou dlouhé kalhoty, tričko s dlouhým rukávem a zavřené boty. Oblečení je nejlepší ve světlé barvě, aby se na něm tmavá klíšťata neztratila.
  • Použijte repelent, a to na oblečení, hlavně od kolen dolů. Repelent můžete nejlépe koupit, ale pokud jste odpůrcem „chemie“ a tím koupeným se odmítáte nastříkat, můžete si ho i vyrobit. Klíšťatům nevoní česnek, rozmarýn, fenykl, hřebíček nebo šalvěj.
  • Pokud je to alespoň trochu možné, vyvarujte se vstupu do vysokých trav a pohybujte se pouze po cestách.
  • V místech, kde by se mohla klíšťata hojně vyskytovat, si nesedejte ani nelehejte.
  • Na místa, která by mohla být ohrožena klíšťaty, neberte psy, popřípadě je mějte na vodítku, aby se vám nezatoulali do vysoké trávy. Své mazlíčky navíc nezapomeňte chránit vhodnými prostředky.
  • Udržujte svou zahradu tak, aby v ní tráva byla v nejlepším případě stále zastřižená. Posekané trávě a upraveným keřům se budou klíšťata více vyhýbat.
  • Sledujte předpověď, která se týká aktivity klíšťat, a dbejte na doporučení. Toto hlášení přináší pravidelně Český hydrometeorologický ústav, a to v období od dubna do října.
  • Občas si své oblečení při pobytu venku prohlédněte a zkontrolujte, zda po vás nějaké to klíště nepochoduje.
  • Ihned po příchodu domů se pečlivě zkontrolujte a nezapomeňte, že klíště se nejraději přisává na místech, jako jsou podkolenní jamky, třísla, podpaží, ale také za ušima nebo na hlavě. Na nedosažitelná místa použijte zrcátko. Nevynechávejte ani intimní partie.
  • Pro jistotu se zkontrolujte ještě následující den ráno, klíšťata totiž ráda putují (i několik hodin), než se definitivně přichytí. Mohou se tedy vyskytnout i na místě, které jste večer kontrolovali.

repelent.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Zdroj info: szukliste-prevenceireceptar, wikipedia

Reklama