5e467c05c14e8obrazek.png
Je normální nemít vůbec žádné lupy, nebo se s nepatrným množstvím lupů ve vlasech musíme prostě smířit, protože je to přirozené?

Pokožka ve vlasech se stejně jako kůže jinde na těle přirozeně obnovuje. Její nejpovrchnější vrstva se ve formě šupinek trvale odlučuje a je nahrazována „dozrávajícími“ buňkami z hlubších vrstev pokožky. Šupinky olupující se z povrchu hlavy jsou drobné a nenápadné, obvykle prakticky nepozorovatelné. Tento stav je přirozený a probíhá u každého.

Pokud se pokožka olupuje víc, nebo se šupiny obtížně uvolňují z povrchu, vznikají lupy. Lupy mohou být mastné, či suché. Suché jsou bělavé, spíše drobnější, jsou patrné třeba na ramenou jako bílý poprašek. Mastné jsou nasáklé mazem, bývají větší, více ulpívají na pokožce hlavy a na vlasech.

Kde je hranice, kdy už bychom se měli vypravit pro speciální kosmetiku proti lupům, a kdy ke kožnímu lékaři?
Lupy se mohou objevit jako jasný následek krátkodobě působící látky. Může to být třeba nevhodný šampon, který pokožku hlavy podráždí, příliš odmastí a naruší její povrchovou kyselou ochrannou vrstvu, případně i hlubší lipidové struktury.

Lupy ale mohou být i projevem např. nedostatku vitaminů v organismu, nebo velmi často kožním onemocněním. Nejčastěji se jedná o seboroickou dermatitidu (SD). Dále se může jednat o ekzémy nebo lupénku, zvláště u dětí je třeba myslet také na plíseň.

Pokud vyloučíme příčinu, a lupy se stále tvoří (často spolu s nepříjemnými pocity svědění a pálení pokožky), nepomáhají ani přípravky doporučené v lékárně, je čas navštívit lékaře. 

Mohou lupy někdy vymizet i bez používání speciální vlasové kosmetiky?
Ano, pokud je příčina jasná, např. již zmíněný nevhodně zvolený šampon, a tato příčina je eliminována, tak se stav zlepšuje, až lupy úplně vymizí.

Co je tedy nejčastější příčinou lupů?
Nejčastější příčina lupů je seboroická dermatitida. Je spojena s přítomností plísně Malassezia. Ta je přítomna na pokožce hlavy i u zdravých jedinců, u pacientů se SD její množství nebývá zvýšeno a ani při protiplísňové terapii SD nedochází k jejímu úplnému vymýcení. Není to tedy příčina jediná. Podstatná je abnormální imunitní reaktivitou, dále zvýšené množství mazu a narušenou bariérová funkce kůže. Typický pro SD je kolísavý průběh onemocnění. Zhoršení bývá spojeno se změnami vlhkosti vzduchu a střídáním ročních období, dále s mechanickými traumaty (např. škrábání) a emočním stresem, průběh zhoršují také některé léky.

Existují lidé, kteří k ní mají větší sklon?
SD často začíná kolem puberty, maxima dosahuje kolem 40. roku věku. U starších lidí bývá také, ale obvykle v méně závažných formách. U kojenců se SD projevuje jako nažloutlé šupiny, často lpící k povrchu hlavičky.

Inklinují k lupům více ženy, nebo muži?
SD je mírně častější u mužů. Na druhou stranu ženy podstupují více kadeřnických procedur (např. barvení vlasů, kartáčování), které mohou lupy zhoršovat.

Tvoří se lupy více v některém z ročních období?
Často bývá zhoršení v zimě a časném jaře, zlepšení často v létě.

Už jste zmínila, že si můžeme v tomto směru škodit způsobem péče o vlasy. Jak se tedy chovat?
Obecně doporučujeme pokožku hlavy ničím nedráždit. Takže používat vhodné šampony, rozčesávat vlasy jemně, hroty hřebenů neškrábat pokožku hlavy. Nedoporučujeme časté česání ani kartáčování, nefénovat příliš horkým vzduchem. Opatrně na zapocení, ať už při sportu nebo pod pokrývkou hlavy.

Podle čeho vybírat speciální vlasovou kosmetiku proti lupům?
Nakupovat v lékárně, poradit se s lékárníkem. Šampony obvykle obsahují protizánětlivé a zklidňující složky, často také protiplísňové i protibakteriální látky (např. pyrithion zinku, ichtamol, kyselina salicylová, ketokonazol).

Na suché lupy to bývají šampony pro citlivou pokožku, které kůži příliš neodmašťují, ale hydratují. Pokožku je možné také promastit, resp. hydratovat dalšími prostředky (např. lotia s ureou). Také upravte četnost mytí vlasů.

U mastných lupů je potřeba uvolnit přisedlé šupiny. Je zde vhodné aplikovat prostředky s ureou případně kysel. salicylovou do zábalu, před vlastním mytím.

Musíme tuto kosmetiku používat už napořád? Nebo lze přejít zase k obyčejným šamponům?
Po zklidnění je možné postupně přejít na šampony pro citlivou pokožku, upravit četnost mytí.

Co soudíte o babských radách typu prášek do pečiva, sůl a podobně?
I tady je třeba se řídit heslem „nedráždit“. Mechanický peeling moc nedoporučuji. Některé firmy mají v nabídce šampony s jemně peelingovými složkami, které je možné použít. Jinak je šetrnější chemické odlučování šupin s pomocí kyseliny salicylové, nebo urey v produktech z lékárny, nebo léčiv vyrobených na předpis.

Na naše otázky odpovídala dermatoložka MUDr. Helena Michalíková z kliniky EUC Premium, za odpovědi děkujeme.


revalid.jpg

Čtěte také:

Reklama