Podzim vtrhne do našich domovů, soudě podle chladných nocí i rán, pomalu se snášejících listů k zemi i podle otočených listů v kalendáři, už velmi brzy.

Čeká nás pošmourné počasí, déšť i nevlídné inverze, nebo naopak záplava těch nejrozmanitějších barev a nádherné počasí. Někdo se na podzim připravuje zásobou léků na vlezlá nachlazení a chřipky, či doplňuje domácí lékárničku dostatečným množstvím antidepresiv na podzimní splíny. Jiní si raději přinesou podzim domů a ještě se jím kochají.

Mějte rádi sami sebe i přírodu se vším, co k ní patří, a namísto nudy, televize a depresí si pojďte byt prozářit podzimními dekoracemi. A že se jich na nás v poslední době valí celá řada.

Vyražte do přírody, porozhlédněte se kolem sebe a uvidíte nepřeberné množství surovin, které si můžete odnést domů. Třeba skvěle vypadající samorost, který stačí umně nazdobit listím, šiškami, ostružinami i jeřabinami a můžete si zkrášlit třeba chodbu bytu nebo vstupní halu domu.

Namísto pomalu, ale jistě odcházejících muškátů či surfínek na balkonech a parapetech, píchněte do hlíny větvičky stromů, přidejte nějakou mašli z lýka, sušené květiny a vězte, že skrz takovou ručně dělanou krásu se budete s radostí koukat do pošmourného dne.

Deštivá odpoledne přímo lákají k hraní si s dětmi. Vyzkoušejte malování na sklo. Zvládnou to i ti nejmenší, pokud jim obrázek opatříte konturou, mohou už sami, podle své fantazie vybarvovat a potom si svůj vlastní výtvor dát na okno. Takhle mohou vaše okna zdobit všechny možné houby, dětské postavičky z večerníčků, mohou se nám po nich prohánět čarodějnice na koštěti. Pokud si dáte tu práci a trpělivě budete malovat složitější předlohy, můžete si originálně vyzdobit třeba i obkládačky v koupelně nebo v kuchyni.

Ubrousková metoda je již notoricky známá, a přesto stále oblíbená. Nezoufejte, že neumíte malovat, prostě si obrázek udělejte z ubrousků. Zkrášlete si květináče i staré krabice na časopisy.

Podzimní dekorace můžete mít také na stěnách v podobě nejrůznějších sušených květin, a proč ne například v podobě ikebany. Prostě nápadům a fantazii se tady rozhodně meze nekladou.

A pokud vám připadá, že přesto všechno potřebujete odborný dohled, porozhlédněte se ve svém okolí. Docela určitě najdete nějaký zájmový kroužek či spolek, zpravidla bývají pod Domy dětí, kde vás spoustu zajímavých věcí naučí, takže se skvěle odreagujete, a navíc můžete najít i nové kamarádky.

Pokud nic takového ve svém okolí nemáte, nezoufejte, existuje spousta tvořivých lidí, kteří pro stejné nadšence, jako jsou oni sami, pořádají kurzy s nejrůznějšími technikami a nápady na výzdobu bytu.

Tak co říkáte? Dáte zelenou depresím, nebo raději fantazii?

     
Reklama