„Hluboká deprese je mezi lidmi po celém světě tou hlavní příčinou ztráty pracovní výkonnosti,“ uvedla Kthleen Merikangasová z Amerického institutu duševního zdraví.
Zaměstnavatele v USA to stojí třicet miliard dolarů ročně, protože postiženým lidem se prudce snižuje pracovní výkonnost.
Jen za poslední rok trpělo depresemi na třináct milionů Američanů. Navíc, jen polovina z nich byla léčena a jen polovině z nich se dostalo správné léčby.
„Dopad, jaký jsme zjistili v našem posledním výzkumu, je absolutně dramatický. Deprese se dotýkají nejen schopnosti pracovat, ale také manželství a rodičovství,“ řekla Merikangasová.
Z výzkumu vyplývá, že lidé a lékaři často vůbec nerozeznají, že jde o depresi. A mnozí lidé ani netuší, že potřebují pomoc.
Nejčastěji mají deprese kupodivu mladí.
Staří, zdá se, už přivykli svému životnímu údělu.
A nejrizikovější skupinou jsou mladé a nevzdělané ženy.
„Nejzranitelnější jsou mladé matky, které jsou chudé a nemají dostatečné rodinné a finanční zázemí,“ dodala Merikangasová.
Výzkum ukázal, že depresemi stižený člověk promarní v zaměstnání až šest hodin týdně, tedy skoro jeden pracovní den.
Nový komentář
Komentáře
A taky: deprese ze zaměstnání, z chudoby nebo z okolí není deprese, o které je tady řeč.
Tam není napsáno, že nejvíc depresemi trpí mladé a nevzdělané ženy
je tam, že jsou nejvíc ohroženy, protože svou depresi nedokážou identifikovat, případně nemůžou vyhledat pomoc, ať už z finančních nebo sociálních důvodů. Tak jsem to teda pochopila já. A taky - moje máma měla deprese celý život, ale nikyd jí nenapadlo, že TO co cítí, a jak vidí svět a život JE deprese. Mě to napadlo a tak mám mnohem lepší život než ona
Já mívám někdy jenom takové krátkodobé stavy beznaděje a zbytečnosti, ale to přejde, pořád se ještě dokážu radovat z maličkostí.
Michala: Taky jsem měla jeden čas deprese ze zaměstnání, resp. z podnikání. Naštěstí je to za mnou, tak držím palce.
Michalo, jestli máš ze svého zaměstnání deprese, tak to ti ho tedy opravdu nezávidím
Ono se právě musí rozlišovat, zda jde o depresi jako reakci na obtížnou životní situaci nebo vyčeroání, příliš vysoké nároky na sebe kladené, apod. Nebo právě tu depresi endogenní, vycházející z z vadné chemie v mozku, či co to vlastně způsobuje. Tam se člověku může všechno dařit a on je přesto nešťastný. A co víc, uvědomuje si, jak nelogická je to reakce a tím více se trápí
To, že depresemi nejvíce trpí mladé, nevzdělané ženy se mi trošku nezdá ... Sama přímo s depresí vlastní zkušenost nemám, ale měla jsem kdysi vedle sebe člověka, který jí měl - byl vzdělaný, finančně dobře zabezpečený, trošku zvláštní rodinu, ale rodinu, a přesto depresí trpěl. Bylo to o to horší, že se nechtěl léčit, myslel si, že to zvládne sám, tím že se z toho vypovídá. Ono to nešlo ... Myslím, že deprese jde napříč všemi sociálními, majetkovými i vzdělanostními skupinami ... je to nemoc a jako taková si nevybírá (nemá-li tedy autor na mysli depresi pramenící zvenčí, ne zevnitř)
Nejsem nevzdělaná, jsem finančně zabezpečená, mám všechny příbuzné a přesto už dva roky chodím k paní doktorce léčit svou depresi.
a po rozvodu rodičů jsem to nemohla "rozchodit".
Jeden z hlavních problémů u mě byl, že jsem silně citově vázaná na rodinu
Tento článek mi tedy připadá o ničem.