Během života, který s sebou nese kromě okamžiků naprostého štěstí, prožíváme i pravý opak. Neúspěch, zklamání, prohru. V těchto momentech máte plné právo zavřít se někde o samotě se svým smutkem. Občas vás pocit špatné nálady může postihnout i zcela bez důvodu. I to je normální. O depresi se začíná mluvit, až když vám pravidelné stavy úzkosti narušují život…
 
Před depresí vás nic neochrání – nezáleží jí na věku, pohlaví, rase ani postavení člověka. I když… Určitě vás bude zajímat, že ženy jsou dvakrát náchylnější než muži (ptáte-li se proč, odborníci by odpověděli, že to způsobuje kombinace psychologických, sociálních, hormonálních, kulturních a biologických faktorů). A spadá-li váš věk do kategorie mezi dvaceti a třiceti lety, riziko, že se u vás deprese projeví, je největší. Pokud už za sebou jednu takovouto negativní zkušenost máte a myslíte si, že už do konce života budete mít pokoj, bohužel vás musím zklamat. Objeví-li se u vás, máte jen padesátiprocentní naději, že se jí vyhnete.
 
Deprese nepoškozuje jen vaši duši, ale negativně ovlivňuje i vaše tělo. V době, kdy vás postihne, se cítíte neužitečná, postrádáte jakoukoli naději, stává se z vás pesimistka. Ztrácíte zájem i o vaše oblíbené aktivity, mohou se objevit změny v chuti (nepotěší vás vaše milovaná svíčková, ale místo ní dáte přednost něčemu, co normálně zrovna nemusíte), ve spánku, ve váze. Také máte problémy soustředit se a možná se i zabýváte otázkou sebevraždy a smrti všeobecně.
 
Abych vás zase nevystrašila úplně, alespoň částečnou náplastí na riziko, že si deprese vybere zrovna vás, je, že se dnes efektivně léčí. A to nejlépe kombinací dvou metod – psychoterapií (jednoduše řečeno „povídáním si s psychologem či psychiatrem o svých problémech“) a antidepresivy (vyrovnávají v mozku hladinu chemikálií). Mnoho žen ale pomoc nevyhledává, protože se stydí prozradit své problémy lékaři, protože depresi považují jen za svou slabost, že si se svou situací nedokáží samy poradit. Deprese je NEMOC – zápal plic byste také brala za selhání? Před případným studem by vás také měl ochránit fakt, že 15 procent žen trpících neléčenou depresí spáchá sebevraždu…
 
A konečně skutečně pozitivní zpráva – existuje i prevence proti této nemoci (pokud u vás již proběhla, ale netrápí-li vás až tak silný průběh, můžete tyto triky považovat za součást své léčby, než se vypravíte k lékaři). Sice na ni nemůžete spoléhat stoprocentně, ale naděje, že vás před depresí ochrání, je poměrně vysoká.

Takže dodržovat následující rady se určitě vyplatí…
 
1. Sportujte… Každá aktivita, při které namáháte tělo, vás zaplavuje hormony štěstí, endorfiny. Také se vám zlepší spánek, chuť k jídlu a hranice zlosti…
 
2. Trápí-li vás bolest (ať už v jakékoli části těla – časté bývají třeba v zádech), nezdráhejte se vyhledat odborníka. Bolest probouzí úzkost, která je odrazovým můstkem pro depresi…
 
3. Nebuďte na problémy sama. Všechny stresové situace, kterým musíte čelit, důkladně proberte se svou blízkou kamarádkou nebo kýmkoli, komu důvěřujete… Nejlépe uděláte, podaří-li se vám nalézt v nich poučení, lepší perspektivu do budoucnosti.
 
4. Pište si deníček, kde se zaměříte na emočně silné události. Pokuste se co nejvěrněji popsat pocity, které jste v danou dobu měla. Nakonec se vrhněte na analýzu, co vám způsobuje špatnou náladu…  
TÉMATA:
ZDRAVÍ