V zimě nás vlivem brzkého stmívání, ubývání slunečního světla, deštivého počasí přepadají chmurné nálady, které často vedou k takzvaným zimním či podzimním depresím. S příchodem jara se všichni těšíme na lepší náladu, světlo, teplo. Jenže místo toho, jsme unavené a smutné stavy neodcházejí. Co je příčinou těch jarních depresí a co to vlastně ta deprese je?

Deprese provází úzkost, smutek má tlumivé účinky. Takovýto člověk ztrácí schopnost prožívat radost, je pesimistický. Jeho sebehodnocení je významně zhoršeno a objevují se klasické pocity méněcennosti. Těžko se mu ráno vstává, trpí nechutenstvím, ruku v ruce s tím jdou problémy v práci, v partnerském vztahu atd. Dokonce se deprese i odrazí ve fyziologických procesech, které se mohou zpomalit.
Laikům se často zdá, že stěžování postižených je neoprávněné, rodina si mnohdy myslí, že dotyčný si vymýšlí, aby nemusel nic dělat. Pacient se uzavírá do sebe, o svých problémech nemluví a jeho stav se tak zhoršuje, až může vyústit ve střední depresi, která je považovaná za nemoc. Záleží na nátuře člověka. Někdo má větší sklon melancholii podlehnout. 

Co v takovém případě dělat
Nemá žádný smysl postiženého nutit, aby se přemohl a rozptýlil se nebo jej dokonce vyzývat k aktivitám, jichž často není schopen a na které rozhodně nemá náladu. A fakt, že jej rodina nebere vážně je pro něj stresující. Nejlepší se na jeho stav neptát, ale počkat na vhodný okamžik, kdy se bude chtít svěřit a beze slov jej vyslechnout, popřípadě ho pak povzbudit. Nejjednodušší je udělat si příjemný výlet, hezký den, zajít na skleničku, pobýt v přírodě.

Sportovní vyžití je výbornou terapií. Při sportu se vylučují příjemné endorfiny, které zajistí dobrou náladu. Instinktivně vycítíte co nemocný potřebuje.  Je důležité mu ukázat možnosti, někteří lidé opravdu netuší, že vlastně jsou i jiné varianty.

Velice známá je únava jarní, která ovlivní nebo dokonce může vyústit také v depresi. Ačkoliv se počasí zlepšuje, tělu chybí vitamíny po dlouhé zimě a i díky změně času, teplot se cítíme unaveni. Zevní prostředí se významně podílí na míře unavenosti. Kamarádi, přítel, pracoviště, neschopnost aktivně odpočívat, kvalitní spánek, málo pohybu - to vše má vliv. Aby se tato fyziologická a přirozená únava nezměnila v patologickou (chronickou), je třeba po každé menší známce únavy dostatečně relaxovat, někdy stačí pět minut, čerstvý vzduch, pohyb, naučit se radovat z maličkostí.

Problém může být i v něčem jiném. Sluníčko svítí, zamilované páry se procházejí, drží se za ruce, smějí se. Těm, kterým zrovna schází hezké slovo, pohlazení a touží po něm, může přepadnout takováto jarní deprese. Tady leckdy platí, čím hezčí den, tím hlubší deprese. Proč ze zamilovanosti nemít radost a netěšit se na tu svou, která přece musí být o poznání lepší a je jasné, že přijde zrovna v tom nejnevhodnějším a zároveň nejšťastnějším okamžiku.

Jen tak pro ilustraci: Ještě si vzpomínám na svůj případ, kdy mě popadl hrozný stav poté, co jsem si v krásném jarním dni chtěla vzít krátkou sukni. Jedním slovem hrůza! Natož se svlékat do tílka. I s tím je třeba bojovat proti depresi. Jdu běhat, v hlavě si odškrtnu, že mám splněno a že jsem něco udělala a musím být o něco lehčí.

A hned je doma jiná atmosféra.  

  
Reklama