Deprese, chandra, melancholie, splín...chcete-li  - prostě depka. Všude je nevlídno, všichni se proti tobě spikli, nikdo tě nechápe. Dny jsou šedivé, propadáš pocitu nicoty, bože, stojí to všechno za ...

Problém lidí moderní doby? Omyl! Jak by řekl klasik: již staří Římané ... Co Římané! Už ve starém Egyptě 4 tisíce let před Kristem se snažili léčit lidi, kteří se nacházeli v patologickém stavu smutku. V Bibli (kniha 16) se zmiňují o židovském králi Saulovi,  jehož chování má typické znaky deprese - špatná nálada, strach, agrese, nenávist. Jenže to se ještě nemluvilo o depresi, používalo se slovo melancholie. Termín deprese se objevil až v 19. století.

Deprese provází lidstvo jako jeho věrná družka. Najdeme o ní zmínky u Cicera, Avicenny, ve středověkých traktátech, u slavného Freuda. Dřívější způsoby její léčby naháněly husí kůži. Nemocným pouštěli žilou, bili je, přivazovali na řetěz... Brrr....A co dnes?

Předkládám vám několik způsobů, jak bojovat s depresí. Pozor, toto není lékařské pojednání a některé typy léčby lze aplikovat pouze pod lékařským dohledem!

BĚH - Římský básník Horatius řekl: "Když neběháš, dokud jsi zdráv, budeš muset běhat, až budeš nemocný." Tři skupiny nemocných se podrobily výzkumu - první užívala léky, druhá běhala, třetí kombinovala léky s během. Nejlepší výsledky vykazovala skupina třetí.

HLADOVĚNÍ - Je metoda nejradikálnější a je třeba ji provádět pod lékařským dohledem.

DEPRIVACE SPÁNKU - Nebo prostě bdění. Už staří Římané věděli, že probdělá noc spojená se zábavou může na nějaký čas zbavit člověka příznaků deprese. Metoda je celkem prostá. Jednu noc nejdeš prostě spát, další si lehneš v obvyklou dobu. Bdění tedy trvá 36-40 hodin. Důležité je překonat chvíle ospalosti, zejména v ranních hodinách. Doporučuje se nějaká aktivita, třeba uklízení, ale rozhodně ne televize nebo knížka, hrozí, že usneš. Aby však bylo dosaženo kýženého efektu, je třeba celý cyklus zopakovat asi 6x.

SVĚTELNÁ TERAPIE - Sezónní deprese se objevují v obdobích, kdy ubývá slunečního záření. Vliv počasí na sobě pociťuje 30-40 % lidí. Léčba se provádí speciálními svítidly, jejichž světlo je velmi blízké slunečnímu spektru.

PSYCHOTERAPIE - V USA je běžné, že každý normální člověk (a tím spíše nenormální) má svého psychoterapeuta. U nás bohužel stále přetrvává názor: byl jsi u psychiatra, jsi blázen.

ANTIDEPRESIVA -  většinou chemické preparáty sloužící k ulehčení depresivních stavů.

AROMATERAPIE - Existuje nepřeberné množství aromatických olejů (pomeranč, bazalka, bergamot, máta, citron, levandule atd ), které mohou zlepšit naši náladu. Nedoporučuje se používat jednu vůni příliš dlouho.

EMOTIVNÍ EXPLOZE - Nic na světě nemizí beze stopy, potlačované emoce jsou tedy velmi nebezpečné, dostávají se do podvědomí a "užírají" náš organismus zevnitř. Je zdravé čas od času dát průchod emocím. I velký admirál Nelson v záchvatu hněvu dupal po svém baretu. Na některých japonských záchodcích se objevili gumoví panáci, na nichž si Japonci mohou vylít svůj vztek. Vám může posloužit boxerský pytel, nebo to, co máme všichni doma - obyčejný polštář. Metoda velmi účinná a hlavně bezpečná!

DOMÁCÍ ZVÍŘE - Milovníci psů odpustí, ale bylo dokázáno, že zejména kočky pomáhají lidem trpícím psychickými nemocemi. Nezávislost kočky je hlavní faktor léčby. Psi nemohou být takovými léčiteli, protože velmi lehce přejímají duševní stav člověka. A ještě: efektivněji než kočky vás zbaví stresu kocouři!

JÍDLO - V depresivních stavech v organismu vzniká velké množství adrenalinu a kortizonu. Při tom se spotřebovávají zásoby vitamínu C, B, zinku, hořčíku a jiných minerálních látek. Nedostatek vitamínu B pak brzdí "výrobu" energie a intelektuální činnost, deficit hořčíku způsobuje bolení hlavy, vysoký tlak. Musíme tedy doplňovat naše tělo látkami, které "pojídají" hormony stresu. Tedy například jíst více zelené listové zeleniny, mrkve, meruněk, brokolice, ryb, jater, celozrnného pečiva, jogurtů, pohanky, rajčat, mléčných výrobků, mořských produktů, ořechů, medu atd..

RELAXACE - Velmi účinný prostředek, zdánlivě jednoduchý. Je však nejlépe naučit se mu pod dohledem odborníka.

HUDBA, TANEC - Zejména muzikoterapie přináší obdivuhodné výsledky. Ve Francii byly dokonce otevřeny dvě specializované nemocnice zabývající se touto léčbou. A jaká hudba je nejlepší? Tak třeba fragment z Koncertu č. 2 Sergeje Rachmaninova, část ze suity J. S. Bacha, část koncertu b moll P. I. Čajkovského.

A co je nejdůležitější? NADĚJE. Bez ní lze jen těžko žít. A i když se ti dneska zdá, že všechno je marnost, věz, že i ta nejtěžší deprese musí jednou skončit...

Ještě na jeden dobrý lék proti depresi jsem zapomněla, ten v mém zdroji sice uveden nebyl, ale myslím, že proti depresi skvěle zabírá...  SEX.  

ze zahraničních webů vybrala

         
Reklama