Přestože se tzv. „návrat k přírodě“ a přirozenému ochlupení po celém těle začíná čas od času objevovat na červeném koberci nebo v nové módní kampani, krásné hladké tělo je stále tím největším kosmetickým trendem. A v takovém případě na řadu přicházejí pojmy depilace a epilace.

depilation

Depilace a epilace, slova, která se často celkem pletou. Cílem obou procedur je odstranění chloupků na těle, rozdíl je ve způsobu, jakým jsou odstraněny. Tady je malé info okénko:

D jako depilace

depilaceDepilace je metodou, která je jako stvořena pro ty z vás, které máte čas, trpělivost nebo vás prostě holení chloupků baví a řadí se to mezi vaše koupelnové rituály.

Depilace je metoda, kterou se odstraní pouze viditelná část chloupku.

  • Depilace je rychlý a levný způsob, jak se chloupků zbavit.
  • Jeho velkým mínusem je časté opakování.
  • Existují dvě depilační metody – fyzická a kosmetická depilace.

Fyzická depilace je jinými slovy vyholování nebo například vytrhávání – způsoby, k nimž se přiklání většina žen. Kosmetickou depilací se rozumí využití „depilátorů“ jako je pěna, gel nebo například krém. Účinné látky těchto výrobků rozpouští vlasový keratin těsně na povrchu pokožky a zanechávají ji krásně hladkou. Efekt tohoto ošetření vydrží až dva týdny a nehrozí zatrhnutí chloupků nebo pořezání.

E jako epilace

Co je to epilace vysvětluje MUDr. Katarína Třísková: „Epilace je odstranění celého chloupku i s jeho kořínkem. K depilacetomu slouží lasery, IPL (intenzivní pulzní světlo), elektrokoagulace jehlou anebo ultrazvuková epilace. Na estetických klinikách se provádějí především epilace laserem, v menší míře pak také IPL, tedy epilace intenzivním pulzním světlem. Tyto lasery a zdroje světla se od sebe liší například vlnovou délkou (nm), maximální dosažitelnou energií, délkou pulsu, chladicím systémem nebo cílovou tkání. Laserová epilace má největší efekt v případě, že má klientka tmavé chloupky a světlou kůži. Odchylky od tohoto „ideálu“ však rozhodně neznamenají, že epilaci provést nelze. Jen je třeba počítat s vyšším počtem ošetření a případně i s menším efektem, nebo je nutné použít různé typy laserů a zdrojů světla.“

Epilace je metoda náročná jak finančně, tak i časově. Oproti tomu odměnou vám bude hladká pokožka až na několik týdnů.

Pokud se chcete vyhnout epilaci na klinice a raději volíte domácí ošetření, použít můžete různé vosky (teplé i studené) nebo strojek. V takovém případě se držte několika základních pravidel:

  • Takové ošetření je vhodné na ruce a nohy. Intimní partie jsou pro otrlé.
  • Před samotnou epilací se naložte do horké vany, aby chloupky změknuly.
  • Epilace se provádí vždy po směru růsti chloupků.
  • Po ošetření vždy použijte zklidňující přípravky, a naopak se vyhýbejte kosmetice, která je parfemovaná nebo obsahuje alkohol.
  • Ošetření si dopřávejte vždy večer, aby se pokožka stihla přes noc zklidnit a zregenerovat.

Mohlo by vás zajímat:

Reklama