Depeche Mode

Musím přiznat, že jsem zapřisáhlá depešačka. I když jsem poslouchala hodně muziky různých směrů, Depešáci jsou moje kultovní záležitost a srdeční slabost. V osmdesátých letech jsme jimi byli úplně posedlí. I jsme tak vypadali. Natužené vlasy vystříhané po stranách, šperky a pásky s kovovými ornamenty. Černé obleky, rádiovky, klobouky... měla jsem blbý pocit, když mi ve skříni došly černý spoďáry a máma je ještě nevyprala.

Když jsme se potkali na ulici, nejlépe před kavárnou Slávií, a neznali jsme se, bylo jasné, že k sobě patříme. Písně jako Black celebration či Never let me down mi zněly ve walkmanu furt dokola. Obličeje Davida Gahana a Martina Gora na mě koukaly z otrhaných plakátů z Bravíčka, které jsem vyměnila už nevím za co.

Depeche Mode

Kultovní skupina Depeche Mode výrazně ovlivnila elektronickou hudbu 80. a 90. let. Prorazila singlem Just Can't Get Enough z alba Speak & Spell v roce 1981, pod kterým byl ještě podepsán klávesista Vince Clarke z původního složení Dave Gahan, Gore a Fletcher. Kapela se dala dohromady v roce 1980 v anglickém Basildonu. Clarke však po roce kvůli uměleckým rozporům odešel.

Celkem prodali Depeche Mode podle společnosti EMI přes 75 milionů alb. Mezi nejznámější skladby této formace, pojmenované po francouzském módním magazínu, patří Walkin In My Shoes, Stripped či Enjoy The Silence.

Na dvanáctém studiovém albu Sounds Of The Universe se Depeche Mode podle hudebních odborníků vracejí do období, kdy stvořili nahrávky Some Great Reward nebo Black Celebration. Zajímavého zvuku dosáhli použitím starých nástrojů.

U nás má skupina Depeche Mode věrnou základnu posluchačů. Jako jedna z mála významných kapel světové populární hudby tu hrála již v době komunistického režimu v roce 1988.

Kdybych se v té době potkala se svým mužem, asi bychom si věnovali pár pohrdlivých pohledů a vůbec by nás nenapadlo, že zrovna my dva budeme mít jednou spolu děti. Já s vytupírovanými černými vlasy v černém kabátě až na zem a on s vlasy po pás, v triku s vyplazenými jazyky od KISS, v džínách a otrhaný džísce s nápisem AC/DC s plackama heavy metalových skupin. Taky jdu na koncert s kamarádkou, on by se mnou na Depešáky nešel...

Depeche Mode: Personal Jesus

Minulý týden jsem si přečetla v novinách, že fanoušci Depešáků jsou věrní i po dvaceti letech. Sama za sebe říkám: Je to pravda. Mám lístek na dnešní koncert a těším se, jak si to užiju. Zvlášť, když mají hrát asi polovinu koncertu starý pecky. Už to pro mě nebude taková extáze, jako by byla před dvaceti roky, přece jen vnímání idolů coby náctileté bylo jiné než dnes... ale možná se mýlím. Sama jsem zvědavá.

Líbí se vám tahle muzika? Jdete na dnešní koncert? Taky jste věrnými fanoušky? Jakou máte oblíbenou písničku?

Reklama