zuby

Rozsáhlý průzkum* mezi stomatology a veřejností, který uspořádal Orbit Klub, ukázal, že se Češi v péči o chrup stále mírně zlepšují. Skoro tři stovky stomatologů se shodly na tom, že v porovnání s rokem 1989 je náš přístup k dentálnímu zdraví výrazně lepší - předně v tom, že jsme si zvykli navštěvovat ordinace dvakrát do roka. Bohužel ale naše dentální péče mimo ordinaci stále není srovnatelná se západní Evropou. Například dentální pomůcky jako zubní nit a mezizubní kartáčky vůbec nepoužívá 60 % Čechů. Naopak stomatology oceňovanou žvýkačku používá skoro 90 % Čechů. Podobný průzkum mezi stomatology uspořádal Orbit Klub již v několika předchozích letech, naposledy v roce 2008.

zubyPrůzkum* jasně ukázal, že Češi se v péči o chrup sice lepší, ale naše dentální hygiena stále není ideální. 84 % stomatologů se domnívá, že oproti situaci v roce 1989 je naše péče o chrup výrazně lepší, zejména se více zajímáme o nové možnosti dentální hygieny a lépe si čistíme zuby. V porovnání s podobným průzkumem, který Orbit Klub uspořádal v roce 2008, jsou data zhruba stejná, většina stomatologů se domnívá, že se situace za poslední 2 roky nijak výrazně nezměnila.

I když častěji navštěvujeme svého zubaře - 79 % Čechů chodí dle lékařů na preventivní prohlídky dvakrát do roka, přitom v roce 2008 navštěvovalo dvakrát ročně stomatologa jen 66 % Čechů - v péči o chrup si ale stále vystačíme pouze s obyčejným kartáčkem. Lékaři přitom poukazují na to, že správné čištění by mělo zahrnovat i použití mezizubních kartáčků a zubní nitě. Ty ale pravidelně používá jen necelá čtvrtina Čechů.

zubyStomatologové se přitom shodli, že správným a pravidelným čištěním zubů lze zcela zamezit vzniku zubního kazu. V pravidelnosti čištění jsme pečliví - stomatologové i pacienti shodně uvedli, že si naprostá většina z nás čistí zuby 2x denně. Co nám ale zcela chybí, je správná technika čištění. Souvisí to i s tím, že se Češi vyhýbají návštěvě dentální hygienistky. „Toto v západních zemích zcela běžné ošetření u nás stále není samozřejmé - 87 % Čechů dentální hygienistku vůbec nenavštěvuje. Není proto divu, že řada našich pacientů přichází do ordinace s problémy, které způsobuje špatné čištění zubů. Tito pacienti si léta čistí zuby zcela špatně a vůbec o tom nevědí," říká MUDr. David Urie.

A jaké jsou tedy základy správné dentální hygieny? „Je nutné mít stále na paměti, že správné čištění zubů není jen kartáček a pasta. Nesmíme zapomínat na mezizubních kartáčky a zubní nitě, které pomohu vyčistit těžce dostupná místa, kde se tvoří zubní kaz nejčastěji. Důležité je znát správné techniky čištění, v tom může pomoci řada edukačních programů jako například E-Zubař, " dodává doktor Urie.

Kromě těchto pomůcek doporučují stomatologové velmi často také žvýkačku jako součást každodenní ústní hygieny. To naštěstí skoro 90 % Čechů spolehlivě dodržuje. 93 % stomatologů také svým pacientů doporučuje Orbit Klub jako vhodný zdroj informací o dentální hygieně.


* Průzkum Orbit Klubu se uskutečnil v únoru a březnu 2010 a zapojilo se do něj 287 českých stomatologů a 5188 pacientů zubních ordinací. Více na www.orbitklub.cz.

Reklama