Zuby jsou důležitou součástí ústní dutiny a ke svému životu je potřebujeme. Samozřejmě, dají se nahradit, ale nikdy už náhrada nebude taková, jako vlastní zuby. Mimo jiné, zubní zákroky nejsou levnou záležitostí, a o to víc bychom se o ty své měli starat. V péči totiž tkví kouzlo zdravých zubů.

648aced3e6d82obrazek.png
Foto: Shutterstock

Prevence a pravidelná dentální hygiena je základ
Vzpomeňte si, kdy jste naposledy byli u zubaře? Pokud je to už nějaký ten pátek, bez rozmýšlení se objednejte. Čím déle budete čekat, tím se může váš případný problém prohloubit. A o to dražší to bude. Pokud jste několik let zubaře nenavštívili, je možné, že bude třeba na začátek zákroků víc a s tím souvisí i vyšší vynaložená částka. Zákroky ale domluvíte postupně a i finančně vás to nezruinuje hned najednou. 

S prevencí souvisí i dentální hygiena. Hygienistka vás naučí, jak si správně čistit zuby, pomůže s výběrem kartáčků a pokaždé vám zuby vyčistí k opravdové dokonalosti tak, jak to nezvládnete ani vy sami. Bez pravidelných návštěv těchto dvou odborníků se nikam nehnete. K zubaři se doporučuje chodit alespoň 1x ročně a k dentální hygienistce 2x ročně. Je to ale individuální a záleží na tom, jak poctivě si zuby čistíte nebo v jakém je máte stavu. Podívejte se, zda vaše pojišťovna neposkytuje příspěvek právě na dentální hygienu, u VZP je to například jednorázový příspěvek 500 Kč.

Zaměřte se na mezizubní prostory a vhodný kartáček
Odbornice vás naučí, jak s nástroji správně pracovat a které velikosti jsou pro vás nejvhodnější. Mezizubní kartáček je totiž dokonce i důležitější, než kartáček klasický, který nedokáže odstranit zbytky jídla, plaku a bakterií právě z mezizubních prostor. I přesto, že hygienistku nenavštívíte, rozhodně si mezizubní kartáček kupte a začněte s tím nejmenším. Snažte se ho kolmo přikládat k dásni a zajet mezi zuby, vytáhnout a znovu. Chce to trochu tréninku a získat ten gryf. Nelekejte se, pokud dáseň bude krvácet. Je to proto, že na takové čištění není zvyklá. Do týdne by to mělo odeznít. Mezizubní kartáček používejte 1x denně a je jedno, jestli ráno, nebo večer.

Neutrácejte za drahé pasty
Investujte do kvalitních pomůcek, ale do pasty ne. Vybírejte si ji podle konzistence a podle toho, jestli vám chutná. Žádná pasta totiž nedokáže viditelně vybělit zuby nebo vyřešit nějaký problém v dutině ústní. Samozřejmě si můžete vybírat mezi různým složením, množstvím fluoridů v pastě obsaženém apod., ale pasty mezi sebou takové rozdíly nemají.

Poctivost se vyplácí – u zubů dvojnásobně
Vybudujte si z čištění zubů takový návyk, že bez něj nepůjdete spát, ani nevyjdete z domu. Musíte si to tak zautomatizovat, že vás ani nenapadne to vynechat. Samozřejmě, pokud jste nemocní nebo přijdete nad ránem v podroušeném stavu, párkrát do roka se absolutně nic nestane. Ale pokud se vám to stává i několikrát do měsíce, už to může mít vliv.

Ústní vodu a škrabku na jazyk nepotřebujete
Mnoho lidí utrácí peníze zbytečné doplňky k péče o ústní dutinu, která sice může být prospěšná, ale ne nezbytná. A potom se diví, že nemají na to, zaplatit si dentální hygienu nebo opravení kazu. Ústní voda může být fajn na cestování, pokud nemáte možnost si vyčistit zuby, ale rozhodně není nutné ji používat každý den. To stejné platí pro škrabku na jazyk nebo bylinné gely. Používejte zkrátka jen to, co vám doporučí zubař nebo vaše dentální hygienistka. To jsou odborníci, kteří tomu rozumí a chtějí pro vás to nejlepší.

Veďte své děti k dokonalé péči o zuby
Vzpomeňte si na své dětství. Vedli vás rodiče k důkladnému čištění zubů nebo vás v tom nechali a ani nekontrolovali, jestli jste si je opravdu vyčistili? Ať tak či onak, vy své děti k čištění veďte svědomitě a dbejte na to, aby se to naučili správně. Ponesou si to do dospělosti a budou vám vděčné.

Zdroj: Odborné informace dentální hygienistky

Čtěte také:

Reklama