O dentální hygieně byly popsány stohy papírů. Někdo si bez ní nedokáže představit život, jiný tvrdí, že je zbytečná. Jak jinak zjistit, kde je pravda, než vlastní zkušeností? Tak jsem se na ni objednala…

Že bych se vůbec nebála, to nemohu říct. Lidé toho hodně napovídají a leccos si rádi přibarví. Někteří zase naopak dodnes nadávají na „vyhozené peníze“ za to, že je někdo hodinu učil čistit si zuby kartáčkem. A tak byli v ordinaci hygienistky jen dvakrát. Poprvé a naposled. Byla jsem tedy napjatá, jak to bude.

zub

Lucie Hrášková, dentální hygienistka z Erpet Medical Centrum, mě přivítala s úsměvem a hned se se mnou dala do řeči. Za chvíli jsem si vůbec nepřipadala, že sedím v zubařském křesle. Jenže jakmile mi nasadila brýle a sobě štít, byl z mé strany s konverzací konec. Začal boj s plakem, pigmenty a zubním kamenem.

Čištění pigmentů pomocí Air Flow

Poté, co dentistka prohlédla zuby a dásně, začala s čištěním pomocí takzvané Air Flow technologie, jinak také pískování. Na zuby vám vhání pomocí trysky směs vzduchu, vody a drobného prášku. Oním práškem bývá modifikovaná jedlá soda upravená do mikrokuliček, nebo glycin. Při kontaktu se sklovinou dojde pouze k odstranění pigmentací, aniž by byla poškozena sklovina. Prášek totiž neobsahuje žádné ostré částice. „Pomocí této metody odstraňuji ze zubů pigmenty a nečistoty. Dělám to nejdříve, protože pak mohu zuby i dásně detailně zkontrolovat,“ říká Lucie Hrášková.

Tento proces není sice kdovíjak příjemný, ale rozhodně není bolestivý. Jen mi trochu vadila ta příchuť směsi.

Odstranění zubního kamene

Než se specialistka pustila do odstraňování zubního kamene, nabídla mi znecitlivění dásní pomocí spreje. Po chvíli hrdinného váhání jsem nakonec souhlasila. A dobře jsem udělala. Tedy alespoň si to myslím. Vzhledem k intenzitě čištění a mému nízkému prahu bolesti by to nebylo nic příjemného. Ale zase určitě nic, co by se nedalo vydržet. „Čistím zuby nejdříve pomocí ultrazvuku, který zubní kámen rozbíjí díky vibracím. Ale to nestačí. Aby bylo vyčištění dokonalé, dodělávám zbytek ručně, oškrábáním,“ vysvětluje Hrášková.

Leštění zubů

Tak tohle byla asi nejpříjemnější procedura z celé hodinové návštěvy. Práce jemným elektrickým kartáčkem připomínala spíše masáž. Kartáček s vysokými otáčkami rozleští speciální pastu s obsahem fluoru po celém povrchu zubu. Hned jsem si vzpomněla, že už dlouho chci znát názor na elektrické zubní kartáčky. A když tu teď mám odbornici…

Kvalitní čištění zubů

Pomůže elektrický zubní kartáček k dokonaleji vyčištěným zubům? „Je to dobrá věc, sama jej používám a pacientům doporučuji. Ale pozor, je třeba dobře vybírat. Existují totiž rotační a sonické. Ty první nejsou příliš vhodné, mohou vám dokonce svou agresivitou odhalit krčky. Sonický zubní kartáček je mnohem šetrnější. Netočí se, jen vibruje, čímž zuby dokonale zbavuje plaku,“ vysvětluje dentální hygienistka, ale nezapomíná hned dodat, že ani on rozhodně nenahradí dočištění mezizubními kartáčky. Na ty také vzápětí dojde. A já se dovídám, že jsem to celou dobu dělala špatně.

Mezizubní kartáčky

Jsem zvyklá je používat, ale prý zapomínám na jednu zásadní věc. Jejich rozměr. „Vždycky bychom měli pročistit mezizubní prostory co největším mezizubním kartáčkem. Aby štětinky vyčistily i stěny zubů. Pokud je menší, je to podobné, jako když čistíte velkou láhev malou štětkou,“ vysvětluje mi Lucie Hrášková a podává vypsaný seznam velikostí, které bych měla používat. Jsou čtyři, podle různých rozměrů mezizubních prostor. Můj dotaz, zda nestačí zubní nit, smete ze stolu rovnou. „Když zub obkroužíte nití, čistíte jen jeho stěny. Ale rozhodně ne všechny nečistoty schované ve výklenku mezi zuby. Nedostačující je nit hlavně u zadních zubů,“ upozorňuje.

Pokud se tyto prostory pečlivě nečistí, vzniká v nich zánět. Má ho prý odhadem až 98 procent populace. Když je dáseň zanícená jen trochu, člověk si toho ani nemusí všimnout. Ale zánět se stupňuje a dáseň začne bolet. Někdy člověku až připadá, že ho bolí zuby. V pokročilejších stadiích pak dáseň zbytní i tak, že překryje třeba polovinu zubu. A bývá to právě zánět, co způsobuje krvácení dásní při jejich čištění. To by ale při správné péči mělo nejpozději do měsíce ustat. „Zdravá dáseň, jak mi kdysi jeden pan doktor řekl, by neměla krvácet ani na píchnutí jehlou. Ale takových lidí jsem tu měla hodně málo,“ dodává dentální hygienistka.

Zajímá vás péče o zuby a dásně? Tento měsíc se můžete těšit na sérii článků, které pro vás ve spolupráci s odborníky připravujeme.

Čtěte také:

Reklama