teeth

Na trhu je velmi mnoho dentálních doplňků. Jeden vypadá lákavěji, než druhý. Ale jak si vybrat ten správný?

Dnešní trh nám poskytuje široký výběr zubních past. Vybírejte však zubní pasty a gely s rozumem a s ohledem na váš aktuální stav chrupu. Ne všechny pasty jsou vhodné pro všechny. Zubní pasty a gely s vysokým obsahem fluoru obsahují vedle aromatických látek také drobné abrazivní látky, které zvyšují účinnost mechanického odstraňování plaku a bakterií z povrchu zubu. V současné době je množství abraziv v běžně nabízených pastách na takové úrovní, že i jejich dlouhodobé (nadměrné) používání nevede k poškození zubů. Větší poškození hrozí při použití kartáčků s nadměrnou tvrdostí.

Důležitou složkou past jsou fluoridy, účinné látky v boji proti zubnímu kazu. Molekuly fluoru jsou schopny reagovat s čerstvě poškozenou sklovinou a opravovat molekuly naleptané skloviny. Při nadměrném použití fluoridových past nehrozí poškození celkového zdraví. Jediné nebezpečí hrozí u dětí, kdy nadměrný přísun fluoridů může vést poškození vývoje skloviny stálých zubů. Proto je nutné používat u dětí dětské pasty s nižším obsahem fluoridů a kontrolovat přísun fluoridů z dalších zdrojů (balené vody, čaj, ryby...)

E-Zubař je vzdělávací seriál Orbit klubu o dentální hygieně. Společně se zubním lékařem Davidem Uriem a dentální hygienistkou Anetou Plocovou se během 14 dílů dozvíte, jak správně pečovat o váš chrup, a tím zamezit vzniku zubního kazu a dalším onemocněním.

Ústní vody slouží k výplachům úst během dne, kdy přináší pocit svěžího dechu. Obsahují kromě aromatických látek také fluor. Její terapeutický účinek je však mizivý, jedná se spíše o „deodorant ústní dutiny". Existují ústní vody s chlorhexidinem, látkou se silným dezinfekčním potenciálem. Tato ústní voda se ale nepoužívá denně, její použití by mělo být indikováno zubním lékařem pouze ve vymezených případech závažných akutních zánětů a před operacemi v dutině ústní.

Během dne dochází k neustálé sekreci sliny do dutiny ústní. Tvorba a vylučování sliny se zintenzivňuje během jídel, kdy je třeba potravu promíchat se slinou, a tím započít proces trávení a usnadnit transport sousta do žaludku. Slina je navíc schopna ředit kyselé pH plaku, které vzniká působením bakterií přítomných v plaku na povrchu zubu. Po konzumaci potravy, zvláště jídel s obsahem cukru, dochází po určité době ke zvýšení pH.

Žvýkáním žvýkaček během dne podporujeme vyměšování sliny do dutiny ústní, a tím částečné snižování pH plaku. Díky přítomnosti aromatických látek navíc osvěží dutinu ústní.

Kolik plaku zůstává na zubech, vám prozradí test pomocí indikátoru plaku. Oblasti, které nejsou dostatečně vyčištěny, zůstanou zabarveny indikátorem. V ústech ho i po vyčištění zůstává mnoho, i když si myslíme, že jsme zuby vyčistili dostatečně. Vybírejte si proto jen ty nejlepší dentální doplňky a chraňte své dentální zdraví.

Kam dál?

Rubrika: Péče o zuby

Jaké dentální doplňky jste už vyzkoušela? Podělte se s ostatními čtenářkami o své zkušenosti - jak jste s nimi byla spokojená? U kterých jste zůstala?