Domníváte se, že zhubnout z poměrně značné obezity k téměř dokonalým tělesným proporcím se téměř žádné ženě nepodaří? Nenechte se mýlit. My vám přinášíme rozhovor s jednou z vás, která dokázala naprosto od základů změnit svůj život...

Když jsem k Denise Fuksové (41), které se dnes naplno věnuje komplexnímu poradenství v péči o lidské tělo, přišla na masáž, nikdy bych si netipla, že tato usměvavá blondýnka před dvěma lety vážila téměř o 40 kilogramů více. Proto když jsem zjistila, jakou neuvěřitelnou životní změnou si v posledních letech prošla, neváhala jsem a požádala ji, aby se s námi se všemi o svůj příběh podělila…

ddd

Deniso, v posledních dvou letech jste prošla naprosto zásadní fyzickou změnou. Řekněte nám, kolik kilogramů jste zhubla?
V roce 2013, kdy jsem odcházela ze svého minulého zaměstnání, vážila jsem neuvěřitelných 109 kg, dnes mám 71 kilogramů – takže pokud dobře počítám, za dva roky jsem zhubla 38 kg.

To je neuvěřitelné! Gratuluji! Jak jste to dokázala?
Změnila jsem svůj životní styl, začala se jinak stravovat, hýbat se a předně jsem skončila v zaměstnání, kvůli kterému jsem se ke své alarmující váze dopracovala…

Předpokládám tedy, že jste měla sedavé zaměstnání?
Přesně tak. Své minulé práci, kde jsem působila deset let, jsem obětovala prakticky vše – nejen svůj profesní, ale i svůj soukromý život. Pracovala jsem ve středním managementu, kde byl stres na denním pořádku, a samozřejmě jsem se v práci i špatně stravovala – jedla jsem hlavně večer, kdy jsem díky vlčímu hladu vždy vybílila lednici. Nebylo tedy divu, že kila šla nahoru.

Vše se ale změnilo před dvěma lety. Co vás vedlo k tak odvážnému životnímu kroku?
Už delší dobu jsem pociťovala únavu. Práce mne sice bavila, kolem sebe jsem měla i fajn lidi. Jenomže každý den byl stejný, honíte se jenom za termíny a čas utíká. K mé váze se navíc přidaly i zdravotní komplikace. Tělo mi dávalo jasné signály, že jestli něco nezměním, bude zle. A tak jsem využila změn ve firmě, dohodla jsem se na ukončení pracovního poměru a dala si pauzu.

vvvv

A pak vám začal nový život?
Přesně tak! Najednou jsem zjistila, že venku je život (smích). První dny byly velmi zajímavé, měla jsem neustálé výčitky, že jsem někde měla být a něco jsem promeškala, ale to se velmi rychle srovnalo. Začala jsem si užívat života, chodit ven, vídat své staré přátelé, a plánovala jsem si další aktivity – začala jsem chodit na španělštinu, na jógu, kurzy tanců, kurz psaní, malování. Můj diář se zase začal plnit. I cvičit jsem se přinutila, přestože jsem sport vždy nenáviděla. Do fitka by mě ale nikdo nedostal, tak jsem cvičila doma s x-boxem. Konečně jsem začala investovat do sebe a svého zdraví a váha šla rychle dolů.

Deniso, jak zásadně se liší váš současný jídelníček od toho před dvěma lety?
Hlavně v pravidelnosti. Nyní si jídlo opravdu vychutnávám a jím pravidelně. Užívám si například vydatných a teplých snídaní, které pro mě byly dříve nemyslitelné, a hlavně se opravdu snažím svému tělu dodávat vše, co potřebuje.

Dáte si někdy svíčkovou se šesti?
Jistě, moc ráda, ale jen občas. Zhubnout neznamená držet dietu, ale změnit životní styl, přemýšlet o tom, co jíme. Já si třeba oblíbila pohanku, ovesnou kaši a jím více luštěnin. Důležité je nenechat naše tělo hlavně hladovět, jinak si ukládá do zásoby a člověk tloustne.

Jak na tuto změnu reagoval váš manžel?
Nemám manžela ani děti, svůj čas jsem trávila s kamarádkami s podobným pracovním nasazením a osudem. A ty, co byly vdané, se teď rozvádějí. Jsme taková zvláštní partička.

ddd

Mrzí vás to, co vše jste své bývalé profesi obětovala?
Jistě. Kdybych mohla vrátit čas, udělala bych spoustu věcí jinak. Jenomže já žiju teď a tady. Je jaro a já si jako svobodná ženská hodlám užívat randění. Tentokrát si nehodlám nechat práci přerůst přes hlavu. Ale je to těžké, má nová práce mne baví a já jsem zvyklá dělat věci naplno. Pracuji teď na třech místech a kolem mám spoustu aktivit. Naučila jsem se ale poslouchat své tělo. Když jsem unavená, jdu dřív spát. Když mám ráno volno, jdu si zaběhat a je mi jedno, jestli zrovna prší. Své tělesné schránce dlužím hodně a starám se o ni s pokorou.

Co byste poradila ženám, které jsou na tom podobně jako před dvěma lety vy?
Aby se naučily poslouchat své tělo, zbavily se stresu a víc jedly. Zjistila jsem totiž, že většina lidí z kanceláří jí opravdu málo a navíc s nevyváženým obsahem živin. Rozhodně by proto měly navštívit výživového poradce, který jim zkontroluje energetický příjem a výdej a sestaví jídelníček přímo na míru. To je velmi důležité. A pokud nemají možnost jíst v zaměstnání pestrou stravu, měly by se naučit jídlo připravovat doma. Mezi surovinami, které máme k dispozici ve firemní kantýně, a těmi, které si doma připravíme, je zásadní rozdíl v kvalitě. A také samozřejmě to, aby do svého života přidaly pohyb. Protože jedině tak zůstanou zdravé a nezadělají si na cukrovku nebo vysoký krevní tlak. Sama bych nevěřila, že toto řeknu. Sport mi naprosto nic před dvěma lety neříkal, ale dnes běhám svých pět kilometrů dvakrát i třikrát do týdne, a to je co říct (smích). Jsem na sebe pyšná a měly by být i vaše čtenářky. Své tělo, ať už je jakékoliv, nesmíme nenávidět, ale milovat. Pokud k němu budeme přistupovat s péčí a láskou, odmění se nám…

vvv

Deniso, děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů!

Chcete-li se o Denise dozvědět více, navštivte její stránky http://www.masazealinie.cz

Čtěte také:

Reklama