Mistryně světa ve sportovním aerobiku, Denisa Barešová, má za sebou dlouhou aerobikovou cestu. Výrazných úspěchů dosáhla již jako juniorka, v roce 2010 pak získala vysněný titul mistryně světa. Ačkoliv je nadaná a krásná, ne vždy ale měla na růžích ustláno. Potýkala se se zdravotními problémy a moc dobře ví, co je to pořádně zabrat, aby dosáhla úspěchu. Její motto „Přej a bude ti přáno“ je inspirující pro nás pro všechny, nemyslíte?

Denisu znám jako provozovatelka webu o aerobiku pracovně řadu let. Pamatuji si ji jako juniorku a samozřejmě sleduji její vývoj. Je to dříč se sympatickým pohledem na život, za kterým jistě stojí její úžasná mamka, která ji také trénuje. I když by Denisa mohla díky svým úspěchům chodit s hlavou v oblacích, není tomu tak.

Deniso, začnu otázkou, která vás asi již nudí, ale přesto je podle mě klíčová. Kdy a jak se zrodil nápad, že se budete věnovat závodnímu aerobiku.

Ano, máte pravdu. Je klíčová. Se sportovním aerobikem jsem začala poměrně pozdě, v 10ti letech. Věnovala jsem se nejdříve atletice a tenisu , ale opravdové naplnění jsem našla až ve sportovním aerobiku. Nevěřím na náhody a jsem si jistá, že to byla má cesta. Jednou po atletickém tréninku jsem se šla podívat na kamarádky, které chodily na dětský aerobik, a klíčový moment, který mne do světa aerobiku vtáhl, byl fakt, že holky měly nacvičenou sestavu, se kterou měly vystupovat. Když jsem viděla, jak sestavu trénují, zazářily mi oči, rozbušilo srdce a já věděla, že to je přesně to, co chci dělat. Vystupovat před lidmi s něčím, co umím a předávat jim tu lásku a radost z pohybu.

Denisa Barešová, mistryně světa ve sportovním aerobiku, foto: www.aerobic.cz

Trénuje vás vaše maminka. Jaké má tento stav výhody a nevýhody, jsou-li nějaké?

Jestli jsem opravdu za něco vděčná, tak za to, že mě mamka vedla odmala a nikdy mě nedala do jiného klubu, protože ne vždy to mezi námi bylo růžové, když jsem vyrůstala. Z mého pohledu jsou to jen výhody.

Dokážete se odstřihnout od aerobiku, povídat si s mamkou třeba celý den o něčem jiném?

Jistě! Dokážeme o aerobiku nepromluvit i několik dní, když nejsou závody nebo k tomu není důvod. Bavíme se úplně o všem, máme velmi blízký a otevřený vztah.

Jakou nejlepší radu vám vaše mamka dala jako máma a jakou jako trenér?

Jako máma - abych byla vždycky sama sebou a jako trenér - abych přála všem, i když mi ostatní nepřejí. Ale dobrých rad jsem v životě od mamky dostala hodně. Mamku jsem vždycky brala jako mámu a trenéra zároveň. Díky tomu je náš vztah bližší.

Jste narozená ve znamení Střelce, pro kterého je láska k pohybu dle astrologie vlastní. Věříte na horoskopy? A jaký je váš vztah k esoterice?

Vše má něco do sebe - i astrologie. Věřím v popis Střelce jako znamení, protože to opravdu odpovídá, ale u astrologie jsem trošku skeptická. V astrologii věci fungují tak, že se dozvíte aktuální průběh věcí, situací, jací lidé jsou, ale teď. Pokud si svůj život budete žít v poklidu jako doposud a nesnažit se na sobě cokoliv změnit, pak vás pravděpodobně čeká ta budoucnost, o které jste se z astrologie dozvěděli. Pokud ale na sobě chcete pracovat, být lepším člověkem a jít cestou svých cílů a snů, stane se něco jiného. K esoterice mám velmi kladný vztah. Odmala mě zajímala. Celý můj život je duchovní vývoj, cesta, na které se neustále učím. Poznala jsem ve svém životě hodně zajímavé lidi, kteří mne učili a vedli. Nyní stojím na vlastních nohách na cestě osudu:-)

Denisa Barešová, foto: archiv DB, denisabaresova.cz

Na své webové stránce máte svůj citát: Každý v sobě máme hrdinu, který dokáže nemožné. Co pro vás toto tvrzení znamená v praxi? Co vše jste musela překonat ve vaší cestě za vysněným titulem mistryně světa ve sportovním aerobiku, který máte v kategorii Ženy v České republice jen vy a Olga Šípková, s kterou jsme si nedávno na Zena-in také povídali?

Citát „Každý v sobě máme hrdinu, který dokáže nemožné“ se mi zrodil v hlavě v roce 2011, kdy jsem se po dlouhodobých zdravotních problémech otřepala a podpořila rozhodnutí u aerobiku zůstat a ukázat ještě svoje možnosti. Začít znovu, ale jinak. Ve skutečnosti má pro mě citát mnohem hlubší význam a tady bych shrnula nejen celou dosavadní kariéru, ale především život v zákulisí vrcholového sportu. Jak se říká: Úspěch se v Čechách neodpouští. Bohužel. Cesta na vrchol byla škola života, ale za nic bych ji nevyměnila. Utvořila ze mně člověka, který miluje svůj život, s láskou se věnuje tomu, co ho baví, přeje druhým lidem a s nikým ve skutečnosti nesoupeří (ne proto, že má pocit nadřazenosti, ale proto, že ten největší boj svádí sám se sebou- uvnitř). Když rozdáváme lásku a úsměv, život přestaneme brát s vážností, začneme si užívat každou maličkost.

Olgu Šípkovou vnímám jako aerobikovou ikonu, díky které lidé vědí, co je vlastně pojem 'sportovní aerobik' . Jsem velmi vděčná za titul, který jsem získala právě po 13ti letech od dob Olgy. V éře, kdy závodila Olga, byla úplně jiná úroveň. Všechno bylo mnohem snažší. Jako každý vrcholový sport jde dopředu s většími a většími nároky a není tomu jinak u sportovního aerobiku. V dnešní době je obrovská konkurence a získat titul je nesmírně obtížné, což dokazuje i fakt, že titul mistryně světa v ženské kategorii mám právě pouze já a Olga Šípková.

Denisa Barešová, mistryně světa ve sportovním aerobiku, foto: www.aerobic.cz

Máme stále tak trochu ještě začátek roku, který je pro řadu žen spojen s touhou po získání ideální váhy. V rámci novoročních předsevzetí se plní tělocvičny a drží nejrůznější diety. Co byste jim poradila? Kde začíná cesta za vysněnu váhou a na co by si měly dávat pozor.

Cesta za vysněnou váhou začíná v hlavě. Je nesmysl držet přísné diety a trápit tím nejen sebe, ale i své tělo. Nejdůležitější je spokojenost sama se sebou, ať vypadáte jakkoliv. Je to úspěšný začátek na cestě ke svým cílům a to nejen ke snížení váhy, ale ve všech aspektech života.

A co si vlastně myslíte o věčné touze žen podobat se kráskám z titulních stránek časopisů?

V dnešní době jsou na obálkách upravené a vyretušované ženy, v kterých vidíme ideál krásy, kterému se chceme podobat a máme komplexy. Ale je to jen o uvědomění a přístupu. Můžu si vybrat být 'obětí', ponižovat sama sebe, že takhle nikdy vypadat nebudu a dál se trápit, nebo právě z jedné krásné obálky udělat rozumnou motivaci s tím, že na sobě začnu více pracovat, ale díky SOBĚ . Třeba změním jídelníček, přidám více syrové stravy jako ovoce a zeleninu, začnu chodit více sportovat nebo místo auta či jiného dopravního prostředku půjdu pěšky. Je to jenom o tom, co chcete vy a jaké jsou vaše cíle.

Můžeme mluvit o vašich zdravotních problémech, které vás trápily v nedávné době?

Jak jsem již uvedla výše, zdravotní problémy mne potkaly v roce 2011. Celý rok byl velkou zkouškou. Provázela mne jím mononukleóza, tzv. únavový syndrom. Nemohla jsem se zúčastnit nominačních závodů a následného mistrovství Evropy, což pro mě bylo velmi těžké přijmout. I přes to, že jsem na podzim odcestovala na mistrovství světa do Austrálie, kde jsem v roce 2004 v juniorské kategorii poprvé vyhrála svět, necítila jsem se ve své kůži a známky nemoci byly stále patrné. Tento rok pro mě byl i zlomovým bodem v kariéře a věřím, že jsem díky této roční zkušenosti zase o kus dál na cestě ke svým cílům.

K regeneraci prý využíváte speciální přístroje v rámci coMra terapie. O co jde a jakých jste dosáhla výsledků?

Ano, využívala jsem metodu tzv. coMra-terapie, která byla poprvé prezentována na ME ve sportovním aerobiku v Praze v minulém roce. Její součásti je malý přenosný medicínský nástroj, jehož základní funkcí je infračervené laserové světlo. Vzhledem k tomu, že jsem měla malý problém se zády a s kolenem, tak jsem přístroj na ME vyzkoušela a využívala ho do MS do konce října. Výsledky byly úžasné! Kromě fyzických problému je možné ho využít i na povzbuzení mentálního stavu. Musím konstatovat, že mne tato terapie velmi zaujala a proto jsme s panem M. Tsvetanovem, který přístroj prezentoval, navázali spolupráci.

Na závěr se nemohu nezeptat. Žijete s nejkrásnějším mužem planety, vítězem Mr. World, Josefem Karasem. Čím vás zaujal? Jak vás znám, není to jen pro výše uvedené ...

Máte pravdu, není to jen pro výše uvedené, nicméně vrátka k soukromí si nechávám zavřená :-)

Děkuji za rozhovor a přeji jen to nejlepší.

Přečtěte si také Čuchani: Dobyvatelé světového zlata

Autorka článku provozuje specializovaný server www.aerobic.cz.

Foto: archiv Aerobic.cz a Denisy Barešové

Reklama