Muž by měl být živitelem rodiny. Tento stereotyp je u mnoha lidí stále pěvně zakořeněný. Jenže ne vždy to tak funguje. Postupně se objevuje stále více párů, v nichž do rodinného rozpočtu přispívá větší měrou žena. Někteří muži dokonce odcházejí na rodičovské dovolené apod.  

image.png

Povýšení

To sice není případ Rudolfa a Denisy, protože děti nemají, ale i tak je kvůli tomu, že Denisa víc vydělává, doma dusno. „Co se týče vzdělání, jsme na tom s Rudolfem stejně. Oba máme gymnázium s maturitou. Já jsem hned po ukončení střední školy nastoupila na poštu. Začínala jsem jako doručovatelka a postupem času jsem se vypracovala až na vedoucí pozici. Rudolf vystřídal několik odvětví a teď je už deset let v logistické firmě,“ popisuje Denisa.

Ovšem v logistické firmě je Rudolf po celou dobu na stejné pozici a povýšení nehrozí. Jeho nadřízení si totiž své funkce pečlivě střeží. „Momentálně je to tak, že mi chodí větší výplata než Rudolfovi. Zatímco pro něj končí práce s pracovní dobou. Mně se občas stává, že musím něco řešit i během svého volna. Je to sice jen výjimečně, ale když už ano, dává mi to pořádně sežrat. Křičí na mě, že pořád pracuju. Přitom to není pravda, jsem jen trochu vytíženější než on,“ říká Denisa.

Jízlivé poznámky 

Napřímo sice Rudolf Denise neřekne, že mu vadí, že víc vydělává, ale dává jí to všemožně najevo. Když přijde z práce o půl hodiny později, už je většinou doma, sedí u televize a nikdy si neodpustí jízlivou poznámku o pozdním příchodu. Když se s ním Denisa radí o tom, co nového by si mohli pořídit do domácnosti, většinou odsekne, že si to má rozhodnout sama, protože jsou to hlavně její peníze. „Rozdíl mezi našimi platy přitom není zase tak velký. Pár tisíc to sice dělá, ale ne tolik, aby kolem toho musel dělat scény,“ stěžuje si Denisa.

Denise v práci přidali teprve nedávno. Od té doby se prý její manžel chová divně. „Vzala jsem ho na oslavu na večeři. Myslela jsem, že bude mít radost, že si rychleji našetříme na vysněnou dovolenou. Sice mi pogratuloval, ale nepřišlo mi, že to myslí upřímně. Teď má pořád špatnou náladu, je nabručený a skoro se se mnou nebaví. Když si o tom chci popovídat, raději odejde na pivo,“ líčí Denisa sklesle.

Chce to čas

Podle klinického psychologa a psychoterapeuta Tomáše Holcnera je problémem, že rozdělení ženských a mužských rolí je stále hluboce vžité. „Role muže jako živitele rodiny je hluboce historicky zakořeněná. Fyzickými dispozicemi byli muži lépe vybaveni k lovu nebo těžké manuální práci, zatímco úloha ženy spočívala více v péči o domácnost a děti. S technologickým pokrokem se v tomto ohledu rozdíly značně snížily. Velkou část pracovních pozic tak v současnosti mohou zastávat jak muži, tak ženy,“ komentuje psycholog. Podle něj je důležité, aby si partneři uvědomili, jak se každý z nich podílí na chodu domácnosti a společně spolupracovali bez ohledu na to, kolik kdo vydělává. 

Jste-li v podobné situaci, měla byste se snažit nedávat partnerovi najevo svou převahu. Pokud jsou u vás peníze ožehavým tématem, raději se mu snažte vyhýbat. Také je potřeba dát partnerovi čas, aby si zvyknul. Dávejte mu najevo, že je ve vašich očích stále chlap, a že ho potřebujete. I když si umíte vyměnit žárovku sama, proč nezavolat muže, který si poté bude připadat potřebně a důležitě? 

Foto: Shutterstock

Přečtěte si také:

Reklama