První díl deníku najdete ZDE

 

Pokračování deníku přineseme příští úterý.

 

Recenzi tohoto filmu přineseme v den premiéry tzn. 29. 6. 2005

 


 

2. Deník z natáčení VÁLKY SVĚTŮ

(Lokality New York, Connecticut a Virginia)

 

Úterý 30. listopadu

 

Štáb filmu  VÁLKA SVĚTŮ natáčený v produkci společnosti Paramount Pictures´a DreamWorks v režii Stevena Spielberga v hlavní roli s Tomem Cruisem nyní natáčí v New Yorku, v Brooklynu, pouze přes most od Manhattanu. Dnes jsou na place dva významní hosté, jimž  Steven Spielberg nabídl epizodní role. Jsou to Gene Barry a Ann Robinsonová, kteří v klasické verzi filmového přepisu Války světů H. G. Wellse v roce 1953 ztělesnili hlavní role Claytona Forrestera a Sylvie Van Burenové. Oba jsou velmi potěšeni, že po 50 letech dostali znova příležitost  zahrát si menší role v novém zpracování VÁLKY SVĚTŮ  v režii Stevena Spielberga.

„Být znova přitom, s největším světovým režisérem a neméně slavným hercem Tomem Cruisem – to je opravdu velká událost,“ říká Ann, zatímco čeká, až bude zasvětlena scéna, v níž vystupuje.

„Steven je úžasný režisér, sleduji ho mnoho let,“ dodává Gene Barry. „Mám radost, že se mohu podílet na nové verzi. Je to svým způsobem opakování mého života.“ Herec Barry se nesetkává se Spielbergem jako režisérem poprvé. Spolupracovali v r. 1968, kdy Steven, jako začínající filmař, jen něco málo přes 20, režíroval Barryho v epizodě televizní show The Name of the Game.

Vidět při práci oba herecké veterány stříbrného plátna spolu s Tomem Cruisem a Dakotou Fanningovou je opravdu zážitek, který připomíná bohatou historii díla VÁLKA SVĚTŮ. Toto téma je stále zajímavé, ačkoli od jeho prvního knižního vydání už uplynulo 100 let.

 

 

Sobota 4. prosince

 

„Od té doby, co jsem natočil  film ZACHRAŇTE VOJÍNA RYANA, jsem až dodnes nepracoval s takovým potěšením,“ říká Spielberg během druhého natáčecího dne na Crompton Uniroyal Chemical Plant v Naugatucku v Connecticutu. Je zajímavé poslouchat jeho vzpomínky na tento velkolepý epos z 2. světové války. Kdybychom VÁLKU SVĚTŮ srovnávali s jeho předchozími díly, dalo by se říci, že je to „kříženec“ mezi filmem o vojínu Ryanovi a snímkem, který oživil dinosaury – totiž JURSKÝM PARKEM, možná „říznutý“ špetkou ČELISTÍ…“

 Podle jeho vlastních slov je VÁLKA SVĚTŮ „důsledně realistická, vždy jsem se snažil dělat filmy jistým způsobem v dokumentárním stylu. Současně ale má veškeré hodnoty hollywoodské produkce, které současné publikum očekává. Myslím, že je to kombinace vizuálního zachycení událostí a intimního příběhu, který je těžištěm děje a umožňuje velmi osobitý tvůrčí přístup ke zpracování.“

Spolu se štábem, který vytváří realistické prostředí pro scény útoku mimozemšťanů, zde spolupracují i příslušníci americké armády. Ta zásobila Spielberga a jeho štáb na tyto dva natáčecí dny několika desítkami příslušníků 10. Mountain Division. Jde o jednu z prvních sekvencí filmu, která se natáčí za pomoci armády Spojených států. Ta nejen že svým příslušníkům povolila účastnit se natáčení, ale zapůjčila pro filmování tanky, vozidla a další vojenské vybavení. Vojsko zde působí, jako by šlo o skutečnou událost, kdy má ochránit a usměrnit proud civilistů, hledajících úkryt před nebezpečím.

Všichni  příslušníci této jednotky jsou v aktivní službě a nedávno se vrátili z Iráku, Afghanistánu, nebo sloužili v obou zemích. Je to určitým způsobem připomínka, kolika válečným konfliktům čelí dnešní svět. Technický poradce a prostředník z americké armády, major Todd Breasseale říká: „Je to pro nás jedinečná životní zkušenost. Pro mnohé příslušníky tohoto vojska je setkání se Stevenem Spielbergem a Tomem Cruisem a všemi dalšími – a konečně i to, že mohou ve filmu vystupovat – splněním jejich snů.“

Při našem druhém a posledním natáčecím dnu zde v této lokalitě, zařídili Tom se Stevenem, aby byly na place zákusky. Na závěr natáčení je pak nabídli účinkujícímu vojsku a vyzvali také štáb, aby se setkání zúčastnil a vyjádřil tak poděkování těmto mužům a ženám nejen za jejich pomoc při filmování, ale v první řadě za jejich hrdinství v zahraniční službě. „Držte se a řekněte všem, s nimiž budete spolupracovat, že vám držíme palce,“ řekl Spielberg těmto lidem, kteří se během krátké doby opět vrátí na Střední východ.

„Všechno dobré a šťastný návrat domů,“ připojil své přání Tom Cruise.

 

 

Pondělí 6. prosince

 

Přestěhovali jsme se do Athens, ve státě New York. Lokalita se nachází poblíž pohoří Catskill Mountains. Toto malé, mírumilovné městečko se stane hostitelem produkce po následující čtyři noci, kdy se bude natáčet scéna přívozu – totiž komplex záběrů, zachycující masivní exodus lidí, prchajících před mimozemšťany a zkázou, kterou s sebou přinášejí.

„Je to střetnutí, kde lidé, tísnící se v úzké soutěsce jsou velmi ohroženi,“ vysvětluje výtvarný návrhář Rick Carter, o jakou scénu ve filmu se jedná. „Tito lidé nemají, kam by se uchýlili. Ten obraz a celá situace je velmi klasická.  Mohlo k ní dojít před stoletími – a také je popsána v této knize, která vyšla před  sto lety.“

Carter připomíná, že pro natáčení bylo původně vyhlédnuto jiné místo, ale na poslední chvíli se plány změnily a kvůli nějakým logistickým problémům bylo zvoleno  město Athens. Výtvarné oddělení totiž dostalo úkol vybudovat zde celý přívoz a dopravit sem z Connecticutu velkou přívozní loď. Když se na tuto scénu nyní podíváte, neuvěříte, že takhle to tady normálně nevypadá.

S tisícovkou komparsistů a několika sty členů štábu tvoříme zhruba stejně početnou populaci jako má celé Athens – tedy okolo 1 800 osob. Zdá se ale, že zdejším obyvatelům nijak nevadíme. Mnozí účinkují ve filmovém komparsu, oblečeni do příslušných kostýmů. Tvoří část velké skupiny uprchlíků, která se pohybuje Hlavní ulicí směrem k přívozu. Když tento obrovský dav dostane z režie pokyn, aby křičel a prchal v hrůze před přicházejícími mimozemšťany, člověk bezděčně vzhlíží k obloze, aby viděl, kdo že to sem přichází. Supervizoří zvláštních efektů, Dennis Muren a Pablo Helman a jejich štáb z ILM (Industrial Light and Magic) budou mít za úkol to ukázat. Ale dnes  můžeme jen tušit, že z temnoty přichází něco, co vzbuzuje zděšení a paniku v tomto vzdouvajícím se davu.

Jsme-li v takové blízkosti hor, vyhlášených jako lyžařské středisko, není divu, že nás během první noci, co zde v Athens natáčíme, překvapilo několik centimetrů sněhu. Ve filmu to vypadalo dobře, a tak se pracovníci zvláštních efektů rozhodli  - pokud by se počasí opět změnilo – že tento vzhled krajiny zachovají. 

 

 

Čtvrtek 9. prosince

 

Během dnešní noci prší, protože teplota kolísá. Toto ponocování ovšem nemá nic společného s něčím podobným, jako strávit noc třeba na pramici na Hudson River. Tady chlad a vlhkost proniká i nepromokavým oděvem a člověk promrzne na kost. Není třeba připomínat, že poslední čtyři noci daly všem zúčastněným pořádně zabrat.

Aby se členové štábu zahřáli na těle i na duši a oslavili dokončení newyorské sekvence podle natáčecího plánu, zorganizovala produkce na ráno, v cateringovém stanu, společnou snídani. Zatímco členové štábu polykali vafle a koláče a pojídali vejce, sbor z Athens se k nim připojil a zazpíval koledy. Právě vycházelo slunce  a pro štáb VÁLKY SVĚTŮ nastal nový den.

 

 

Neděle 12. prosince

 

 Skončili jsme natáčení scén, plánovaných do Nové Anglie a ocitli se o volném dnu v Lexingtonu ve Virginii. Pro město, které se honosí bouřlivými událostmi, spojenými s postavou legendárního generála Konfederace Jacksona, zvaného „Stonewall“, zřejmě nebude hollywoodská produkce se svými rádii, helikoptérami a nekonečnou kolonou produkčních vozidel ničím zvlášť přitažlivým, když už se nezmiňuji o početném štábu pracovníku a herců.

Ovšem už několik dní před naším příjezdem zde stovky místních obyvatel a studentů  v nepříjemném zimním počasí stály ve frontách před místní střední školou a hlásily se v naději, že budou vybráni do komparsu pro natáčení scén s uprchlíky.

Mnozí členové štábu a herců dnes využili příležitost a prohlédli si lexingtonské pitoreskní městské centrum. Když Dakota zašla s rodinou do místní restaurace pro nějaký teplý nápoj, jeden z hostů prohlásil: „Ta vypadá úplně jako dítě z filmu Muž v ohni.“ Dakota se na něj usmála a skromně odpověděla. „To dítě, to jsem opravdu já.“

Nebyla náhoda, že několik členů štábu, včetně mne, zašlo do místního kina na Main Street na představení premiérového filmu Dannyho parťáci. Zatímco někteří z našich kameramanů  a rekvizitářů v zámoří na tomto filmu opravdu pracovali, většina z nás zaplatila vstupné, jen aby současně zhlédla první reklamní snímek VÁLKY SVĚTŮ, který se právě začal promítat ve všech světových kinech.

Je to úžasné, když vidíte, že ten film už se uchází o pozornost publika, pomyslíte-li, že skoro dvě třetiny teprve budou natočeny a několik stovek záběrů tudíž čeká na zfilmování. Pomyšlení, že film bude uveden do kin už za šest měsíců, není šokující jen pro samotné členy produkce, ale je to něco naprosto unikátního.

 

 

Úterý 14. prosince

 

Po celodenním natáčení exteriérů s pozadím majestátních hor ve Virginii se Steven s Tomem rozhodli zajít do místní cukrárny Diary Queen na zmrzlinu. Majitel má na prodejním pultu umístěnou sklenici na dobrovolné příspěvky pro Ashleyho Flinta, který byl zraněn při pouliční nehodě a účet za lékařskou terapii dosáhl ohromné výše. Poté, co si Tom přečetl celou historku, vytáhl peněženku a přispěl částkou 5 000 dolarů.

Tomův velkorysý dar, během čekání ve frontě na zmrzlinu, bude jistě probírán v mnoha reportážích po celém světě.

 

 

Čtvrtek 16. prosince.

 

Když se chýlil ke konci čtvrtý a poslední natáčecí den ve Virginii, Steven a jeho štáb dokončili veškeré práce, plánované pro tuto lokalitu  Produkce bude mít nyní dva týdny volna, než se znova sejde k natáčení v Los Angeles. Většina scén, které ještě zbývá natočit v následujících dvou měsících, se bude odehrávat ve studiu, ale přesto nás ještě čeká několik obrazově náročných sekvencí na Západním pobřeží.

Dnes se rozloučíme se členy štábu z Východního pobřeží, kteří už s námi do Kalifornie nepojedou. V L. A. nás čekají noví lidé, kteří nemají ani ponětí o tom, jaká dobrodružství jsme prožili během  posledních dvou a půl měsíců …

„Tento film pro nás byl opravdovým zážitkem,“ prohlásil producent Colin Wilson. „Jsme na něj hrdí a také šťastní, že natáčení zažijeme až do samého konce.“

Před posledním záběrem tohoto dne si Steven vzal tlampač a členové štábu se okolo něj shromáždili. „Chci jen poděkovat členům newyorské a virginské produkce. Bude se nám po vás stýskat, ale určitě se nám nebude stýskat po té hrozné zimě, kterou jsme tu zažili…“

 

Reklama