První část deníku najdete tady

 

Pokračování - 2. část deníku ZDE

 

Recenzi najdete v našem denním vydání v den premiéry 29. 6. 2005

 


 

Středa 5. ledna

 

Po dvoutýdenní přestávce během vánočních prázdnin je Spielbergova produkce filmu VÁLKA SVĚTŮ podle románu H. G. Wellse opět v plné práci. Natáčí se  v ateliérech Universal, přilehlých ke známému domu z Hitchcockova filmu PSYCHO. Jakoby nestačila silueta matky Normana Batese, která na nás shlíží z okna ve 2. patře, scéna, kterou právě natáčíme, je ještě hrozivější.

 

V následujících dvou dnech se bude točit úsek filmu, v němž jde o pád letadla do středu obytné části města. Ohně, založené pracovníky Zvláštních efektů, vysílají černý kouř do ovzduší.  Letadlo je po letecké katastrofě v troskách, které jsou rozprášeny po celé oblasti, nahodile tu leží zavazadla mezi větvemi a sedadla pro pasažéry jsou rozeseta po okolních střechách. Je to děsivý pohled.

 

„Když to člověk uvidí, uvědomí si, že je to nejhorší noční můra, na jakou by nechtěl ani pomyslet. Letadlo, které ztroskotá přímo nad tvým domem a zničí vše, co mu přijde do cesty,“ říká výtvarný návrhář Rick Carter.

Jak vysvětluje producentka Kathy Kennedyová: "Ztroskotání letadla byla opravdu monumentální scéna. Koupili jsme Boeing 747, rozřezali ho na kousky a rozházeli je po celém okolí. Teprve pak jsme okolo nich postavili domy. Byla to velmi složitá a  zcela mimořádná záležitost.“

 

Scéna je tak šokující, že se dokonce začalo uvažovat, zdali by neměla být zachována a zařazena do návštěvnické prohlídky ateliérů. (V době, kdy dostáváte tuto informaci, už je ztroskotání letadla inzerováno jako součást prohlídky studia Universal.)

 

 

Pondělí 10. ledna

 

Dnes budeme pracovat v ateliéru 28 studia Universal – nejstarším zvukovém ateliéru, v němž se v  r. 1925 natáčel legendární film FANTOM OPERY. Ve skutečnosti zbytky 80 let staré operní budovy v tomto ateliéru dosud stojí. Toto historické prostředí vybavilo oddělení rekvizitářů několik set stop dlouhým modrým plátnem, postaveným do uzavřeného kruhu.

 

Scéna, kterou natáčíme, se odehrává uvnitř hrdinova vozu - minivanu. Za volantem je Tom Cruise. Hrdina jehož představuje – Ray Ferrier – se zoufale snaží dostat rodinu, tedy své dvě děti, co nejdál od New Jersey. Modré pozadí je nutné, aby bylo možno tuto scénu zkompletovat s exteriérovými  záběry, natočenými v listopadu na Východním pobřeží  s tamějším štábem a jeho režisérem a koordinátorem Vickem Armstrongem. Vic je legendou ve světě kaskadérů a je také dlouhodobým spolupracovníkem Stevena Spielberga. Vedl kaskadéry na všech třech pokračováních INDIANA JONESE a dubloval Harrisona Forda. V tomto filmu koordinuje a režíruje velké davové scény, včetně té dnešní. Je to úžasné, vidět na monitorech natočený materiál, který Vic a jeho štáb pořídili na Staten Island. Uzavřeli větší část silnice Korean War Veteran Parkway a shromáždili tam na 600 vozů a okolo 1000 komparsistů.

 

Náš celkový časový plán  pro tento den se skládá ze dvou záběrů, protože plánovaná „choreografie“ pohybů kamery je velmi komplikovaná. Nakonec budou muset pracovníci ILM smíchat obě scény pořízené kamerou, s materiálem vizuálních efektů a vytvořit z toho jedinou scénu v pohybujícím se autě. Popis této sekvence zabral ve scénáři 4 stránky a ve filmu potrvá jen 4 minuty.

 

 

Pondělí 17. ledna

 

Dnes bude poprvé točit Tim Robbins. Hraje Ogilvyho, tragickou postavu, která je ztělesněním toho, jak katastrofická invaze může ovlivnit lidskou psychiku. Robbins, loni vyznamenaný Oscarem za vedlejší roli ve filmu TAJEMNÁ ŘEKA,  má natáčecí program pouze na tyto dva týdny. Jeho postava ve filmu ale je bezpochyby klíčová. Jak říká Steven: „Těžištěm tohoto dobrodružného akčního filmu  je hluboké psychologické drama, které se odehrává mezi hrdiny.“

 

Tim Robbins: „To není jen nějaká bezdůvodná psychóza, ale nebezpečná psychóza, kterou je možno vzhledem k okolnostem pochopit.“

 

Bez diskuse lze říci, že VÁLKA SVĚTŮ  je pro Tima jen malou zastávkou, ale příležitost pracovat se Stevenem Spielbergem na tak významném projektu byla jeden z důvodů, proč roli přijal. „Jsem velký milovník a obdivovatel akčních filmů,“ říká.

 

Dnes je také první natáčecí den ve sklepě, který byl pro film kompletně vybudován v ateliéru 15 Foxova studia. Je tu nízký strop a nepříjemný chlad, zkrátka nevlídná atmosféra. Tento klaustrofobní  prostor bude teď několik týdnů místem natáčení, a tudíž domovem tvůrčího štábu. Konečně mnozí z nich tu už pracovali v r. 2001 při natáčení některých scén filmu MINORITY REPORT.

 

 

Pondělí 31. ledna.

 

Dnes to bude „mokrý den“ pro Toma Cruise, Dakotu Fanningovou a Justina Chatwina. I štáb a kaskadéři budou dnes plavat v nádrži ateliéru 27 spol. Universal. Dnes se vracíme ke scénám v přívozu, které Steven začal točit ve státě New York. Scéna se skládá z mnoha rozličných částí. Dnešní den tedy vyžaduje od herců, aby si natáhli obleky do vody a strávili v ní celý den.

 

Je zvláštní, jak obtížně probíhá tento proces, kdy je třeba zkompletovat tuto rozsáhlou scénu, zejména pokud jde o Zvláštní efekty, které ovšem konečný výsledek podstatně ovlivní. Postavy mimozemšťanů musí být totiž od ILM teprve vytvořeny.

 

Jeden  z podstatných důvodů, který způsobil menší zmatek mezi členy štábu, bylo splnit představu Stevena Spielberga o funkci, jakou sehraje při práci na filmu Dan Gregoire a jeho tým. Gregoire s oddělením previzualizace - Halen Entertainment - totiž spolupracoval již od srpna ruku v ruce se Stevenem, aby vytvořili v computeru storyboardy pro nejkomplikovanější scény filmu. Než byl v listopadu natočen první záběr VÁLKY SVĚTŮ, Steven a Dan měli již díky previzualizaci představu o všech scénách setkání s mimozemšťany, které se mají ve filmu odehrát. „Animovali jsme své představy všeho: postavy herců, mimozemšťanů, pohledy kamery i štábu,“ vysvětluje Gregoire.

 

Prostě jsme vytvořili vše, co je schopné udělat oddělení vizuálních efektů, aby to mohl Steven na virtuální úrovni prozkoumat a určit nejlepší úhel pro kameru, připravit záběry a natáčet, aniž by něco musel na místě teprve promýšlet. To mu umožnilo úžasnou flexibilitu a možnost realizovat veškeré nápady, aniž by tím zbytečně narůstaly náklady na film.

 

Když Dan skončil koncem léta v minulém roce práci s Georgem Lucasem na filmu STAR WARS III. – POMSTA SITHŮ, byl stále častěji přítomen se svým červeným Ferrari laptopem  na place a ukazoval previzualizaci nejen Stevenovi, ale i hercům a členům štábu.

„U VÁLKY SVĚTŮ se previzualizace stala těžištěm tvůrčí práce. Nejen že jsme připravili záběry, ale současně jsme se stali po všech stránkách informátory,“ říká Dan Gregoire.

S překvapením jsem zjistila, že scéna na přívozu prošla v previzualizaci asi dvěma tucty návrhů, což je svědectvím Stevenovy adaptability a otevřenosti nechat se inspirovat prostředím, v němž pracuje. V základních 3D obrazech této sekvence ovšem nejsou žádné známky toho, jak bude reagovat obecenstvo v kinech, až se záběry z previzualizace objeví ve skutečnosti a v celé hrůze na plátně.

 

 

Čtvrtek 3. února

 

Produkce pokračuje v práci a přebíhá mezi šesti jednotlivými dekoracemi, rozmístěnými ve třech studiích (Fox, Universal a Sony). Dnes jsme opět v ateliéru Foxova studia o prvním ze 2 natáčecích dnů, v gigantické dekoraci, vytvořené z polystyrenové pěny, která má velikost fotbalového stadionu. Tato scéna  představuje krajinu okolo starého domu, blízko území, obsazeného mimozemšťany. Zde se Ray Ferrier setkává s Ogilvym, jehož hraje Tim Robbins.

V této scéně je výrazný rudý plevel – v knize nazývaný jako šarlatový mor. Ikonická rostlina bude hrát významnou roli nejen v této scéně, ale v celém filmu. Výtvarný návrhář Rick Carter říká, že význam rudého plevele, který je v knize charakterizován „jako by v něm proudila živoucí rudá krev“,  není jen výtvarným doplňkem, ale má i další smysl: totiž upozornit nejen na nebezpečí, které lidem od mimozemšťanů hrozí, ale také na to, že zde přebírají vládu. Vypadá to totiž, že je to rostlina, která je všude provází.

Stejně jako po mimozemšťanech, zůstávají i za naším štábem stopy latexové červené barvy…

 

 

Středa 9. února

 

Zdá se, že už je to průvodní znak tohoto filmu: VÁLKA SVĚTŮ  přebírá vždy ke spolupráci místní komunitu. Tentokrát je to město Pira v Kalifornii, asi 40 mil severně od Los Angeles. Je to filmaři velmi často navštěvované místo, přesto však byli obyvatelé šokováni náporem naší megaprodukce.

Dnes je první ze tří plánovaných pracovních nocí, v nichž budeme potřebovat na tisíc členů komparsu. Tato scéna je odlišná od ostatních ve filmu, protože jsme svědky, jak se pod vlivem ataku mimozemšťanů změnilo lidské chování: Lidé se teď vrhají jeden na druhého. Rick Carter vysvětluje: „Nyní začínáš  vidět, jak lidé stojí jeden proti druhému  v boji o svůj život, rvou se o to poslední, co ještě zbylo, a hledají cokoli, čím by se uživili. Jsou to obrazy, které jsme v Americe neviděli možná od dob občanské války s uprchlíky a lidmi na útěku.“

 

 

Pondělí 7. března

 

„Dámy a pánové, stop, střih a konec,“ zvolal Steven do tlampače, aby to celý štáb slyšel. A tak skončilo natáčení Spielbergova 22. filmu, VÁLKY SVĚTŮ, podle plánu v neuvěřitelných 72 natáčecích dnech.

Jak říká producentka Kathy Kennedyová: „Znám každého, kdo se zúčastnil natáčení, a všichni říkají totéž: Už se nemohu dočkat, až ten film uvidím, protože Steven byl jednoznačně ve formě, když ho točil. Dělal prostě něco, co umí líp než kdokoli jiný.“

Přesto tu ještě zbývá udělat hodně práce. Největší odpovědnost teď leží na bedrech vizionářů z ILM, vedených Dennisem Murenem a Pablem Helmanem, kteří mají za úkol vytvořit v omezeném čase několik stovek scén s vizuálními efekty, aby film byl uveden do kin v plánovaném termínu 29. června.  Ale nyní všichni intenzivně prožívají chvíli, kdy dosáhli cíle své fantastické cesty.

A když se štáb shromáždí, aby si po posledním záběru tohoto filmu připil šampaňským, Tom Cruise vyjadřuje pocit všech členů štábu. „Chci poděkovat tomuto mistrovi, Stevenu Spielbergovi. Všichni  budeme vzpomínat. Byla to mimořádná spolupráce. Děkujeme, Stevene!“

Reklama