Tom Cruise a Steven Spielberg pracovali v Brooklynu a v New Jersey

 

Neděle 7. listopadu 2004

 

Jak to začalo

 

Předpokládám, že obyvatelé Newarku ještě nikdy nezažili něco podobného, jako když dnes jejich město okupovala hollywoodská mašinérie. Tucty produkčních vozů zaplnily ulice ocelářské čtvrti Iron Bound v New Jersey, zatímco několik stovek členů produkčního štábu a komparsistů nastupovalo k práci na dvaadvacátém filmu režiséra Stevena Spielberga, velkolepém dobrodružství VÁLKA SVĚTŮ.

 

V 7.00 začíná už štáb pracovat, zatímco hejno paparazziů si teprve razí cestu na plac a mísí se s davem dětí jdoucích do školy, doprovázených matkami v natáčkách, a majiteli obchodů, kráčejících do práce. Mezitím ale už „hvězdný“ dav začíná zaplňovat prostor zdejšího obvodu. Kostýmní návrhářka Joanna Johnstonová se stará o detaily oblečení herců a pořádková služba dbá, aby se komparsisté, oblečení pro filmování, nepomíchali s okukujícím davem.

 

Je zbytečné připomínat, že zavládne velké vzrušení poté, co na plac dorazil Tom Cruise v kostýmu hlavní postavy, Raye Ferriera. Je oblečený do džínsů, mikiny s kapucí a kožené bundy. Spielbergova hvězda okamžitě splyne s davem ocelářských dělníků.

 

Tom Cruise se opět setkává s režisérem Spielbergem od spolupráce na filmu MINORITY REPORT. Spielberg to komentuje  slovy: „Oba jsem jako ve svém vlastním „rozjetém voze. A opět nás dal dohromady film. Tehdy jsme si při natáčení užili skvělou spolupráci, doufejme, že to bude pokračovat.“

 

Tom a Steven se podle producentky Kathleen Kennedyové ve svých názorech na filmovou práci vzácně shodují. „Naprosto si důvěřují a proto rádi spolupracují. Vše vychází z jejich tvůrčích zkušeností. Tom má úžasné nápady. Vzájemně se v práci inspirují a tím dokáží zvýšit úroveň každého záběru. Je úžasné sledovat, jak se při práci doplňují.“

 

Hned další věc, kterou si člověk uvědomí: první scéna VÁLKY SVĚTŮ už je natočena.

Je dlouhou tradicí při Spielbergově filmování, že za oběť při oslavě první klapky padne vždy několik beden šampaňského. „Ať se nadále všechny bitvy odehrávají jen ve filmu a na televizní obrazovce,“ zní přípitek Stevena Spielberga. „A ať je to ku prospěchu všem dospívajícím klukům i děvčatům na světě.“

 

„Na zdraví,“ odpovídá štáb. Pro málokterého z nich je to první přípitek se Spielbergem. Pracuje totiž už po dvě desetiletí se stále stejnou skupinou osvědčených spolupracovníků.

 

Na konci natáčecího dne Tom i Steven projdou okolo celé lokality, v níž se filmovalo, aby si potřásli rukama a vyfotografovali se s fanoušky, kteří tu obětavě postávali celý den ve snaze zhlédnout alespoň část toho, co se natáčí v jejich sousedství. Objetí, stisky rukou a někteří jim přinesli i květiny. Na jednom místě dá někdo fascinovanému Tomovi do ruky dokonce mobilní telefon a on teď mluví s rodinou ze Sao Paula, zatímco Steven pózuje paparazziům pro pamětní snímek.

 

Po skončení natáčení se Tom vrací k davu, aby rozdal své podpisy – to dělá vlastně vždy pro davy fanoušků po celém Východním pobřeží.

 

 

Úterý 10. listopadu

 

Toho dne jsem zjistila, že ocelářská čtvrť je největším územím portugalsky mluvících obyvatel. A skutečně se sem mnoho lidí z Manhattanu vypravuje přes řeku Hudson za lákavou a chutnou portugalskou kuchyní.  Zdejší komunita je velmi úzce propojená: vedle sebe tu existují malé obchůdky s průmyslovým zbožím, kavárny a jídelny vedle obchodů s hudebními nosiči. Tato čtvrť, která nese jméno Iron Bound, je ze všech čtyřech stran ohraničena železniční dráhou. A v ní je území, které obsadil náš štáb. Jmenuje se „Five Corners“ a u kostela St. Stephen Lutheran se sbíhají ulice Ferry Street, Merchant a Wilson Street. Je to místo, kde by si člověk určitě nepřál být, kdyby se opravdu objevili nebezpeční nepřátelé.

 

Dnes navštívil natáčení newyorčan, scenárista David Koepp. Je to on, kdo pro film adaptoval román H. G. Wellse do současné Ameriky a napsal scénu, na které se právě pracuje zde v ocelářské čtvrti. K tomu, aby si vybral právě tuto lokalitu, přispěla následující historka. Jeho přítelkyně, žurnalistka  napsala příběh o pracovnících v brooklynských docích a on se jí proto zeptal, jakou oblast považují tito lidé za svůj domov. Řekla mu: „Většina jich žije v Newarku." "A tak jsem toho prostě využil a je to perfektní.“

 

Zatímco Tom se teprve seznamoval s projektem VÁLKY SVĚTŮ, David Koepp již předem věděl, kdo bude hrát hlavní postavu filmu, k němuž psal scénář. Těšilo ho, že může  vytvořit charakter Toma, rozvedeného otce dvou dětí, jako kontrast k obvyklým dělnickým hrdinům. „Ray – Cruise – je jako jedna z postav ze Springsteenových songů. Příliš brzy se oženil, nastoupil do práce, kterou nenávidí, a zasekl se v ní i v životě, který nikam nevede, a to vše ho ničí. Prostě jsem si řekl, že to bude výjimečná  okolnost, která nám umožní natáčet v zajímavém prostředí.“

 

 

Středa 11. listopadu 

 

Dnes máme možnost spatřit Rayovu rodinu. Desetiletá Dakota Fanningová přijíždí na plac přímo z kostýmní zkoušky. Zatím, až do příštího týdne, ještě nebude stát před kamerou, ale přijela, aby se pozdravila se Stevenem a celým štábem a také předvedla svou duhově zbarvenou garderóbu, do které bude jako Rachel Ferrierová oblečená. Je neuvěřitelně přirozená a přátelská. Dakota je zvláštní osobnost. Nedávno dokončila film DREAMER (ve společnosti DreamWorks), kde byl jejím partnerem Kurt Russel. A zdá se, že není ani vyčerpaná z předchozí práce ani rozechvělá z dalšího filmu, takového, který by se měl stát největším hitem nadcházející letní sezóny. Pro ni je to zcela přirozená práce.

 

 

Pátek 12. listopadu

 

Dnes tedy prší. Předpověď počasí to předvídala už několik dní a teprve dnes se vyplnila. Ať už je rozhodnutí, dodržet za všech okolností natáčecí plán pošetilé, nebo zatvrzelé, herci i štáb pracovali i v dešti a kupodivu: týdenní  předpokládané penzum natočených scén bylo podle plánu splněno.

 

Termín premiéry je pevně určen na 29. června, a tak není mnoho času na nějaké zpoždění. Po 10 týdnech přípravných prací je předpokládaná doba natáčení 72 dní a má se končit v březnu roku 2005. Spielberg to přesto komentuje, jako: „můj nejdelší natáčecí plán po 12 letech. A tak si vzhledem k tomu dáváme  na čas.“

 

„Když Steven točí film, neexistuje žádný překotný spěch. Prostě se pracuje,“ říká Tom Cruise, který  poznamenává, že žádný jiný režisér by tuto sekvenci nenatočil dříve než za tři týdny. „Prostě točí v tempu, které dovoluje zachovat  plánovaný příběh i charaktery postav. Jestliže s tím počítáte a jste schopni na místě reagovat tvůrčím způsobem, příběh se ještě víc prohloubí a neustále oživuje. Je to také mnohem zábavnější práce pro herce a pro mne tím spíš, že se se Stevenem známe tolik let.“

 

Poté, co skončila práce v Newarku, Steven zašel do každého obchodu v této oblasti, kde se pracovalo, aby poděkoval majitelům za spolupráci při natáčení.

 

 

Pondělí  15. listopadu

 

Divný den, vidíte-li celý štáb i s herci, jak pracují celý den se žlutými helmami na hlavě a v oranžových reflexních vestách pod masivními kontejnery, které ve výšce nad jejich hlavami přenášejí  mohutné jeřáby v brooklynských docích Red Hock.

 

Pokud jde o Rayovu filmovou profesi, scenárista Koepp říká: „Udělal jsem z něho dělníka v docích, abychom pak mohli v tomto industriálním prostředí skončit – v této zarezivělé lokalitě Ameriky, která bude svou primitivností kontrastovat s  úžasným technologickým pokrokem dobyvatelů.“

 

Na dnešní natáčení je plánováno několik nočních scén, takže máme možnost spatřit západ slunce, které rozlévá teplé světlo po obloze nad Manhattanem, když pomalu mizí za řekou. Při té příležitosti je skoro nemožné nevšimnout si prázdného prostoru, který tu zbyl po věžích Světového obchodního centra. A není také náhoda, že kontext děsivé reality terorismu a možné invaze nepřátel zvenčí dělá VÁLKU SVĚTŮ po více než sto letech od jejího prvního vydání aktuální nejen pro současnost, ale i budoucnost. Pro H. G. Wellse to byl britský imperialismus, pro Orsona Wellse nacisté, pro Georga Pála komunismus. A pro Stevena je to současný kontext, plynoucí ze světa po 11. září.

 

„Náš svět prošel těžkostmi a problémy, které změnily naše vnímání světa. Proto je myslím vhodná doba  vyslat  VÁLKU SVĚTA, aby  zahřměla v uších všech lidí,“ připouští režisér, který až dosud líčil setkání s mimozemšťany s nadšením a porozuměním i vřelým vztahem k těmto bytostem. Bylo tomu tak  v BLÍZKÝCH SETKÁNÍ TŘETÍHO DRUHU, i v E. T. „Toto není jeden z mých filmů, kdy civilizaci navštíví přátelští a dobrotiví mimozemšťané…“

 

 

Úterý 16. listopadu

 

Jsme zpět v New Jersey. Přesunuli jsme se jihovýchodně do Bayonne, malého města, proslulého svou rafinérií, která v současné době ožívá rozvíjejícím se filmovým průmyslem, který se usadil blízko terminálu  vojenské Military Ocean. Ten patří armádě Spojených států od roku 1995. Ve skutečnosti je to místo, které by poskytlo filmovému štábu přístřeší v případě nepříznivého počasí, ale není to naštěstí zapotřebí, protože v tomto devátém natáčecím dni svítí slunce.

 

Lyn Pinezich, manažér lokalit, nalezl místo, které bude domovem hlavní postavy, Raye Ferriera v domě, situovaném v malém bloku řadových domků ve stínu mostu Bayonne Bridge na First Street a Kennedyho bulváru. Hrdým majitelem domku je Henry Sanchez. Prožil jedno z největších překvapení svého života, když zhruba před měsícem u něj zaklepal režisér Spielberg, který obhlížel lokality vybrané pro natáčení. Sdělil tehdy Sanchezovi, že jeho domek vybrali jako domov hlavní postavy filmu VÁLKA SVĚTŮ.

 

„Jedním z důvodů, proč jsme jako místo děje zvolili Východní pobřeží, je jeho ponurost,“ říká producent Colin Wilson. „Steven byl umanutý, že chce točit v takovém prostředí, které vzbudí ty správné pocity pro vnímání atmosféry filmu, pokud se do tohoto světa ponoříte a necháte se jím unášet."

 

Toto prostředí dýchá dělnickou atmosférou.  Nemůžete přehlédnout americké vlajky, které zdobí všechny verandy tohoto bloku, ačkoli s natáčením filmu nemají nic společného. A toto je také místo, kde Ray žije. Dnes v Bayonne natáčíme scénu,  kdy se Ray setká se svou rodinou.

 

Spolu s Dakotou je Justin Chatwin, který hraje teenagera, Rayova syna Robbieho. Až doposud byl Justin jako herec celkem neznámý. Samozřejmě se to po uvedení tohoto filmu zcela jistě změní.

 

A konečně je zde i  Maryanna, Rayova exmanželka,  kterou představuje Miranda Ottová (známá z filmu PÁN PRSTENŮ). Když sleduji to první rodinné setkání všech čtyř postav, jsem překvapená, jak úžasně na mě působí jejich skutečně existující vzájemné vztahy.

 

 

Středa 18. listopadu

 

Harringtonův servis, existující opravna a čerpací stanice v Bayonne, je do posledního hřebíčku vytvořena o několik bloků dále na baseballovém stadionu Little League u základů mostu. Vnitřek s veškerým nářadím a fotografiemi vozů, které zdobí stěny, je úzkostlivě přesnou kopií opravdového servisu. Všechno je tak realistické, že se sem dokonce pokoušelo vjet několik vozů, aby načerpaly benzín, a pořádková služba filmového štábu je musela posílat pryč.

 

Z tohoto servisu  Ray a jeho děti ukradnou Dodge Caravan, vůz vybavený dřevěnou výztuhou, aby unikli před nebezpečím, které jim hrozí ze strany nepřátel. V této souvislosti mě napadá otázka: kdy naposledy hrdina v akčním snímku řídil pouhý minivan, takový tradiční rodinný vůz?

 


Pokračování deníku z natáčení příští úterý!

Recenze v den premiéry! tedy 29. 6. 2005

Reklama