Češi se dávají do pohybu a vyrážejí do svých oblíbených lyžařských a horských středisek. A to nejen v tuzemsku, ale i do zahraničí. Z dat cestovních kanceláří a pojišťoven vyplývá, že mezi nejpopulárnější destinace Čechů již tradičně patří sousední Rakousko a v těsném závěsu i Itálie. Právě v těchto zemích pak nejvíce pojistných událostí v uplynulém roce zaznamenala také ČSOB Pojišťovna. A proč zrovna v zahraničí? Jedním z důvodů může být i fakt, že cenová úroveň lyžování v Alpách již není nijak výrazně odlišná od cenové úrovně lyžování v Čechách, nicméně rakouská a italská pohoří nabízejí větší množství tratí, lepší kapacitu a mnohdy i více sněhu.

63f8b4611c2e9blobid0.jpg
 
Proč nezapomínat na pojištění

Ačkoliv se mohou ceny skipasů zdát srovnatelné, diametrálně odlišně mohou nadšence do sjíždění svahů vyjít náklady za zdravotní péči právě ve výše zmiňovaných zemích. Zatímco v České republice je péče po případné nehodě hrazena do velké míry ze všeobecného zdravotního pojištění, při cestě do zahraničí je potřeba myslet na prevenci.
 
„Ať už si vyberete jakoukoliv pojišťovnu, vždy myslete na to, že na zimní dovolenou si musíte zařídit pojištění nejen na rekreační, ale hlavně na zimní sporty. Patří mezi ně sjezdové a běžecké lyžování, snowboarding, sáňkování nebo bobování. To vše na sjezdovkách nebo trasách pro aktivitu určených,“ říká Pavel Kaplan, produktový ředitel z ČSOB Pojišťovny. „Vedle hlavního pojištění léčebných výloh také doporučujeme mít sjednáno úrazové pojištění, a zejména pojištění odpovědnosti za újmu, protože pokud se prokáže zavinění srážky s jiným lyžařem z vaší strany, mohou jít výlohy až do milionů korun. Právě pojištění odpovědnosti při pohybu na sjezdovce je pak v některých zemích, jako je například Itálie, vyžadováno zákonem“, dodává.
 
Samotné léčebné výlohy za úrazy na svazích a sjezdovkách se bez pojištění také velmi prodraží. Náklady se pohybují v řádech přinejmenším několika desítek tisíc, výjimkou ale nejsou ani částky vyšší. Podle údajů ČSOB Pojišťovny se mohou náklady za zásah horské služby, záchranářů a za případnou léčbu v zahraničí vyšplhat v přepočtu až do sta tisíců korun. Nejvyšší pojistná plnění za léčebné výlohy zapříčiněné úrazem během lyžování pak dokonce dosahují milionových částek.
 
Se zásahem vrtulníku jsou pak částky dramaticky vyšší a každým rokem se zásahy zdražují. Například v Rakousku vyjde takový nechtěný výlet vrtulníkem zhruba na 124 tisíc korun, ve Švýcarsku na 86 tisíc korun, nejlevnější je pak Itálie. Částka se přitom stupňuje nejen na základě použité techniky, složení posádky, ale i podle délky zásahu.
 
Zranění jsou běžná

Jakkoliv každý z nás může nabýt dojmu, že zrovna nám žádné nebezpečí nehrozí, opak je pravdou. Podle dostupných statistik se totiž na zimních dovolených zraní téměř každý čtvrtý cestovatel, přičemž mezi nejčastější zranění a komplikace patří úrazy kolenních vazů, zlomeniny a pohmožděniny dolních končetin nebo zranění zápěstí a loktů.
 
Například vzpomínané ošetření nekomplikované zlomené dolní končetiny v sousedním Rakousku může vyjít na více než 350 tisíc korun. Transport do nemocnice vychází v tomto případě na 70 tisíc korun, operace a hospitalizace po dobu pěti dnů stojí dalších 225 tisíc a převoz sanitkou do České republiky dalších 60 tisíc korun.
 
Pozor na nekalé praktiky

Pokud dojde ke zranění na svahu nebo v jeho blízkosti a není nutné přivolání horské služby či vrtulníku, je třeba dávat si velký pozor na to, které zdravotnické zařízení navštívíte. Ta privátní, jež většinou bývají v bezprostředním okolí lyžařských sjezdovek, mnohdy na zraněné klienty vyvíjí tlak a nutí je podstupovat zbytná vyšetření.
 
„Tato vyšetření nemusí nutně souviset s úrazem nebo onemocněním. Ze strany klinik se tak jedná spíše o snahu navýšit celkové účty, což může být mnohdy kontraproduktivní, protože jejich chování narušuje hladký průběh řešení škodné události. Jinými slovy – ne vždy je veškerá péče nabízená v zahraničí nezbytná, a tedy v celé výši hrazená z pojištění, proto vždy kontaktujte asistenční službu, která je významnou součástí vámi sjednaného cestovního pojištění a pomůže vám s optimálním postupem při úrazu i jiné události,“ uzavírá Pavel Kaplan z ČSOB Pojišťovny.

www.csob.cz