5ad9bb8b28b6eobrazek.png
1.       Nepotřebujete tuny „hadrů“ aneb Slow fashion přichází

Sledujete trendy? Chcete vždy to nejmodernější? A dovedete si představit, jaký dopad na životní prostředí má vaše bezva barevné triko? To máte barvení, louhování, změkčování, opírání, a hlavně přesouvání přes celou planetu. Nechceme, abyste chodili nazí, to je jasné, ale co takhle sáhnout po kvalitě, která vydrží léta? Jasně, cena je vyšší, pořídíte si tedy jen jedno triko místo pěti trendy kousků, ale ty vás stejně po pár měsících přestanou bavit. Výstřelky módy jsou prostě jen chvilkové. Klasika je věčná. No a o originálních kouscích ze sekáče netřeba mluvit že…Tak proč se nad tím nezamyslet? A jestli vás téma slow fashion zaujalo, určitě si nenechte ujít akci s názvem Slou Fashion Days, která se koná 15. - 17. 6. 2018 v obchodním domě Kotva v Praze.


2.       Plasty fuj
Plasty jsou vůbec nejhorší. Zaplavili jsme jimi celou planetu, oceány a za chvíli zaplavíme i sami sebe. Můžete začít nakupovat bez obalu, nosit si své sáčky na pečivo, kupovat potraviny ve skle místo plastu. A víte, čeho je na světě jednoznačně nejvíc? Plastových láhví! Spousta zemí nemá tak komfortní přístup k pitné vodě jako my – takže nastupují plasty. Ale proč my si toho luxusu pitné vody z téměř každého kohoutku neumíme vážit? Proč taháme lahve s vodou? Aha, vy raději sodovku a ta z kohoutku neteče. Tak i na tohle už dneska pár firem myslí. Určitě už jste slyšeli pojem SodaStream. Tahle firma do toho pořádně šlape a my jim fandíme, protože to ve výsledku podporuje dobrou věc! Uděláte si perlivé vody, kolik hrdlo ráčí, je to raz dva a máte to po ruce. Kolik láhví ročně tím asi ušetříte? Co myslíte?


3.       Zplodiny a zase zplodiny
Jezdíte rádi autem? Hm, asi vás hned na místě těžko přesvědčíme, abyste jezdili raději na kole (navíc třeba z Prahy do Brna je to vážně trochu problém), ale budeme rádi, když se zamyslíte nad současnými možnostmi, jak svým „automobilováním“ tolik neškodit. Až si budete pořizovat nový vůz, sáhněte alespoň po hybridu. Již před více jak 20 lety tento kombinovaný motor vynalezla a uvedla na trh japonská automobilka Toyota. Jak známo, spalovací motory mají pomalu odzvoněno, tak do budoucna myslete „hybridně“ a vydejte se správnější cestou. Ušetříte nejen přírodu, ale taky peněženku, protože jezdit v hybridu vyjde i o dost levněji … vždyť na baterku pojedete zdarma!


4.       Zalejete žíravinou zahradu?
Úklid je nutný, o tom žádná. Ale myslíte, že je potřeba používat dryáky, které rozpláčou nejen planetu, ale i čističky? Dnes už existuje spousta šetrných alternativ, jak pro udržování zahrady, tak pro úklid domácnosti. Tak je aspoň vyzkoušejte! Uvidíte, že budou fungovat a při tom neuškodí. Jasně, zaplatíte za ně trochu víc (chemie je levná – bohužel), ale berte to jako investici do svých dětí a vnoučat, která by se určitě ráda vykoupala v čisté řece a lehla si pod zelený strom, a to už smysl dává, ne? S tím souvisí i používání přírodní kosmetiky. Nebojte se jí! Ano, nemusí vyhovovat každému, ale často nás dělá krásnější než kdejaké průmyslové koktejly na obličej!


5.       Uklízejme Česko
Je skvělé, že se akce Ukliďme Česko každoročně zúčastní tisíce a tisíce dobrovolníků, ale stále se jedná jen o jeden víkend v roce. Co takhle uklízet průběžně? Jděte na procházku s odpadkovým pytlem (samozřejmě rozložitelným) v kapse a uklízejte cestou. Určitě najdete víc než dost odpadků, které přírodě určitě chybět nebudou. Nestačí se rozčilovat nad nepořádkem, lepší je s tím něco dělat. Neděláte to pro jen pro sebe, ale pro celou planetu a naše (tedy i vaše) děti.

Uložit

Reklama