shutterstock-320151941.jpg

Zdroj: Shutterstock

Den Země slaví ve více jak 140 zemí světa. Lidé oslavují planetu, na které žijeme. Tento den se konají například různé úklidové práce, sází se stromky a zušlechťuje okolí, konají se pochody, soutěže nebo různé festivaly. Lidé by se měli snažit přispět k lepšímu životnímu prostředí.
 
Den Země se začal slavit v San Franciscu v USA. V roce 1970 se tam shromáždily miliony lidí, kteří demonstrovali za lepší životní prostředí. Kampaň, která si kladla za cíl přenést otázku ekologie do politických okruhů, tehdy inicioval senátor Gaylord Nelson a získal podporu i dalších politiků. Právě tehdy vznikla tradice oslav Země. Poprvé se svátek slavil o rok později v roce 1971. V roce 1990 se pak ke Spojeným Státům připojily i další země včetně České republiky. Z 22. dubna se tak stal Mezinárodní den Země, světový svátek životního prostředí.
 
K oslavám se aktivně připojuje například řada škol či neziskových organizací. Pořádají různé poznávací výlety do přírody, přednášky, workshopy nebo ochranářské aktivity. Jednou z největších oslav u nás jsou Ekologické Dny Olomouc. Letošní 29. ročník se však kvůli shodnému datu s Velikonocemi slaví až od 24. dubna a trvá do 5. května. V rámci festivalu probíhá i jarmark, kde jsou k vidění různá řemesla, loutkové potulné divadlo a jiné aktivity pro děti, prohlídky města s lidmi bez domova, propagace nejrůznějších druhů nemotorové dopravy, zahájení kampaně Do práce na kole a další. Více info na facebookové události akce


Čtěte také:

Reklama