Při příležitosti Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, připravil český UNICEF (Dětský fond OSN) spolu s několika kavárnami a restauracemi od 20. do 27. března unikátní charitativní kampaň na podporu programů, které zajišťují pitnou vodu a hygienické zázemí dětem v nejchudších zemích světa.

Restaurace a kavárny, které jsou do projektu zapojené, budou v týdnu od 20. března 2017 nabízet džbánek kohoutkové vody v ceně 25 Kč. Z každého prodaného džbánku bude minimálně 20 Kč poskytnuto na programy UNICEF na zajištění bezpečných zdrojů pitné vody a hygienického zázemí dětem v rozvojových zemích.

dd

Které restaurace a kavárny podporují Týden vody:

Účast v projektu je také stále otevřena dalším restauracím, kavárnám nebo jídelnám – stačí kontaktovat UNICEF na unicef@unicef.cz.

Tento projekt je také jedním z prvních, který mohou čeští dárci podpořit dárcovskou SMS v inovované podobě. Kromě snížení poplatku operátorům totiž od úterý 21. března bude možné zasílat DMS také v hodnotě 60 Kč a 90 Kč, příp. ve prospěch programů UNICEF zřídit trvalou (měsíční) DMS.

Pokud tedy programy UNICEF zaměřené na zajištění pitné vody a hygienického zázemí v nejchudších zemích světa nemůžete podpořit návštěvou partnerské kavárny či restaurace, pomozte zasláním zprávy ve tvaru DMS UNICEF 90 (případně DMS UNICEF  60 nebo 30) na číslo 87 777 (cena je 90, 60, nebo 30 Kč, UNICEF obdrží 89, 59, či 29 Kč).

Programy můžete rovněž kdykoliv podpořit finančním příspěvkem na sbírkový účet 10111011/0300 (v. s. 742).

vv

 „Možnost otočit kohoutkem a napít se čisté vody považujeme v našich podmínkách většinou za samozřejmost. Pro 663 milionů lidí ve světě je však pitná voda nedostupným luxusem.  V rámci týdne vody, pro jehož pořádání jsme se rozhodli letos poprvé, se může zapojit skutečně každý. 20 Kč, které UNICEF z každého prodaného džbánku vody získá, například zajistí tablety na vyčištění celkem 810 litrů vody. A DMS v hodnotě 90 Kč pomůže 107 dětem zbavit se nebezpečných střevních parazitů z infikované vody,“ doplňuje ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Co je smyslem kampaně?

Cílem kampaně je upozornit na nedostatek pitné vody a chybějící základní hygienické zázemí, kvůli němuž především v nejchudších zemích světa ročně umírá 361 tisíc dětí mladších pěti let. Průjmová onemocnění způsobná používáním znečištěné vody z povrchových zdrojů a nedostatečná hygiena jsou po zápalu plic druhou nejčastější příčinou úmrtí nejmenších dětí. Klimatické změny a související katastrofální období sucha v kontrastu s ničivými záplavami celou situaci ještě zhoršují. Tento problém se nejpalčivěji týká především nejchudších zemí světa a oblastí, kde byla infrastruktura zničena přírodní katastrofou nebo válečným konfliktem.

Proč je potřeba pomáhat?

  • Protože kvůli pití znečištěné vody a nedostatečné hygieně denně umírá 990 dětí mladších 5 let.
  • Protože 663 milionů lidí musí používat vodu, která není vhodná na pití ani vaření.
  • Protože 2,4 miliardy lidí používají jen nejprimitivnější toaletu a 946 milionů lidí nemá přístup k vůbec žádné toaletě.

f

  • Protože kromě rizika nákazy cholerou, malárií, horečkou dengue a dalšími smrtelnými onemocněními způsobuje dlouhodobé používání znečištěné vody také nevratná fyzická a mentální poškození ve vývoji dětí – každoročně je takto postiženo v průměru každé čtvrté dítě.
  • Protože v mnoha zemích je zajištění vody pro celou domácnost povinností dětí, zejména dívek, které denně místo školy tráví dlouhé hodiny nošením těžkých kanystrů s vodou, vhodnou mnohdy jen pro hospodářská zvířata
  • Protože chybějící toalety ve školách jsou příčinou významného poklesu školní docházky u dívek v období dospívání.
  • Protože dostupnost moderních toalet a zdrojů pitné vody v nejchudších zemích světa by ročně ušetřila 263 miliardy dolarů na výdajích za krizovou pomoc a dalších 11,6 miliardy dolarů za zdravotní péči.

ff

Kolik stojí pomoc?

  • 420 Kč – 5 balení tablet na odčervení, které dětem umožní zbavit se nebezpečných parazitů přenášených znečištěnou vodou.
  • 1 235 Kč – 10 000 tablet na čištění vody pro situace krizí a humanitárních katastrof. Každá tableta zajistí 4–5 litrů pitné vody.
  • 10 052 Kč – Ruční čerpadlo typu AFRIDEV z nerezové oceli, upravené pro tropické prostředí a hloubku do 45 m, zajistí dostatek pitné vody pro celou komunitu.

Bentiu, Jižní Súdán: 7letý John je jedním ze 100 tisíc obyvatel uprchlického tábora ve státě Unity, kde byl 20. února 2017 vyhlášen hladomor. Voda je v táboře na příděl – každý má nárok na 13,5 litru denně. Rozsáhlé oblasti země jsou postiženy dlouhotrvajícím suchem, způsobeným katastrofálním nedostatkem srážek během posledních dvou let. Celá úroda byla zničena a o většinu vodních zdrojů na venkově i ve městech se lidé momentálně dělí s hospodářskými zvířaty, která doposud neuhynula.

Reklama