Je 10. březen a my si připomínáme Den Tibetu. V roce 1950 byl Tibet obsazen, respektive „osvobozen" komunistickou Čínou a od té doby strádá. Ústřední postavou v boji za skutečné osvobození Tibetu je jeho světský a duchovní vůdce, 14. dalajláma.

Tibet - krásná i nehostinná země na Tibetské náhorní plošině, která je plná buddhistických chrámů. Zde se v roce 1935 narodil muž, který pro svůj neúnavný boj za osvobození své země z čínského područí získal Nobelovu cenu. Ano, píšu o světském a duchovním vůdci Tibetu, 14. dalajlámovi.

Dnes, tedy 10. března si celý svět připomíná Den Tibetu. Před Čínskými ambasádami v mnoha zemích se scházejí demonstranti a žádají o jeho osvobození. Z žerdí státních institucí se třepotají tibetské vlajky. Tibet byl obsazen rudou Čínou v roce 1950... Od té doby zemřelo v Tibetu nespočet lidí a dějí se zde neskutečné hrůzy.

Proč 10. března?

Psal se rok 1959, kdy 10. března povstali Tibeťané v otevřeném ozbrojeném konfliktu proti čínské nadvládě. Toto povstání bylo snad nejkrvavější skvrnou v dějinách Tibetu a bylo během několika dnů potlačeno. 17. března uprchl dalajláma do Indie a v exilu žije dodnes.

Na následujícím videu si připomeňme jednu z návštěv dalajlámy v České republice...

Zajímáte se o Tibet?

Reklama