Již 13. ročník celonárodní veřejné květinové sbírky Český den proti rakovině probíhá dnes na celém území Čech a Moravy. Tématem letošní sbírky je rakovina tlustého střeva a konečníku.

Sbírku každoročně pořádá Liga proti rakovině a vy ji můžete podpořit koupí žlutého květu měsíčku lékařského s hnědou stužkou v ceně 20 korun. Barvy stužek se každý rok mění. Český den proti rakovině má i preventivní a informační úlohu a proto kromě kytičky dostanete také informační letáky s radami, jak se nemoci bránit anebo alespoň snížit riziko onemocnění jeho včasným rozpoznáním.

Po celé České republice (konkrétně v 551 obci) vyrazí do ulic 9 532 dobrovolníků ve žlutých tričkách, kteří se pokusí prodat všech 750 000 kytiček.

Letošním tématem sbírky je prevence před rakovinou tlustého střeva a konečníku. Výskyt i úmrtnost na rakovinu tlustého střeva a konečníku je v České republice alarmující. Za posledních padesát let vzrostly počty pacientů i zemřelých takřka na trojnásobek. Profesor Dienstbier alarmující čísla komentuje: „Je pravda, že choroba postihuje hlavně starší lidi. Avšak recept na účinnou obranu, totiž na preventivní sledování zdravého stavu zažívacího ústrojí, spočívá v aktivním přístupu mladších ročníků. Bohužel z lehkomyslnosti, ostychu či strachu volí mnozí z nás pštrosí politiku – nedbáme o sebe. Většina onemocnění je odhalena, až když je pozdě. 60 % pacientů s nádory tlustého střeva a konečníku přichází k lékaři v posledním, čtvrtém stadiu choroby, kdy je šance na vyléčení už mizivá (12 %). Zato v časných stadiích má každý vysokou naději na uzdravení (75 %)!“

Rakovina tlustého střeva a konečníku, téma letošního ročníku, se vyvíjí nenápadně a bez příznaků po dlouhá léta. Ve čtyřech případech z pěti jsou jejím výchozím ložiskem snadno odstranitelné polypy, které však musí být objeveny včas! V aktivní péči o sebe, v rozhodnutí absolvovat jednoduché preventivní vyšetření, má každý z nás v rukou mocnou zbraň proti zákeřné, ale léčitelné chorobě. LPR Praha apeluje na občany: Požádejte svého praktického lékaře o vyšetření stolice na případnou přítomnost krve a toto vyšetření opakujte každé 2 roky. V případě pozitivity bude následovat podrobné lékařské vyšetření. Mužům a ženám nad 50 let hradí tyto jednoduché testy zdravotní pojišťovny.