papa.jpgFoto: Shutterstock

Tradice Dne otců postupně vznikla z oslavy pořádané Američankou Sonorou Smart Doddo, kterou zorganizovala pro svého tatínka jako poděkování za veškerou starost o ní a její sourozence poté, co přišli o maminku. Oslava se měla pořádat 5. června, v den jeho narozenin, ale kvůli časovým komplikacím tamního pastora byla posunuta na třetí červnovou neděli, tedy na 19. června 1910. Popularita Dne otců se šířila, oslavy nabíraly postupně na rozměrech a v roce 1966 byla prezidentskou deklarací třetí červnová neděle prohlášena za oficiální Den otců. O několik let později, konkrétně v roce 1972, se stala národním svátkem.
 
Kdy se Den otců slaví u nás a ve světě

Po vzoru americké tradice se Den otců ve většině zemí slaví třetí neděli v červnu. Stejný den je zvolen i u nás. Letos tedy připadá na 20. června. Mnohé státy oslavu otcovství spojují se svátkem svatého Josefa, tedy s 19. březnem. Příkladem jsou Španělsko, Itálie, Belgie nebo Portugalsko. Ve většině severoevropských zemí (Norsko, Švédsko, Finsko, Island a Estonsko) se slaví druhou neděli v listopadu.

Tím však rozmanitost nekončí: V Německu si otce připomínají v den Nanebevstoupení Páně, 40 dní po Velikonocích. Dánové pořádají oslavy v Den ústavy, tedy 5. června. Litva na táty vzpomíná první červnovou neděli, stejně jako většina švýcarských kantonů. V Austrálii a na Novém Zélandu se slaví Den otců první neděli v září. O týden později se pak připojuje Lotyšsko.
 
Tátové si svůj den zaslouží

Průzkum pro značku Diplomático ukázal, že více než 8 z 10 lidí si myslí, že existence Dne otců je oprávněná a má své opodstatnění. Tátové si svůj den zaslouží, protože se podílejí na chodu domácnosti a výchově dětí. Argumentem pro oslavy tatínků je podle respondentů rovněž rovnoprávnost obou pohlaví. Projevů náklonnosti na Den otců se mužům nedostává pouze od dětí. Téměř dvě třetiny žen, jejichž partneři jsou zároveň otcové jejich dětí, jim na Den otců projevují uznání za jejich otcovskou roli.

vin1.jpg
Foto: warehouse1.cz:  Diplomatico Reserva Exclusiva 12y 0,7l 40%,  850 Kč
Osobní vinotéka: Bohemia Sekt Prestige Chardonnay brut, 239 Kč
ANNOVINO:  Rulandské modré 2017 kabinetní, suché 0,75 l, 149 Kč

Mámě kytku, ale co tátovi?

Vedle milých slov každého jistě potěší i dárek. Skoro 30 % respondentů si myslí, že nejvhodnějším dárkem ke Dni otců je lahev alkoholu. Tento výběr potvrzuje i ryze pánská část dotazovaných – lahev alkoholu by si přála dostat největší část mužů. Vhodným dárkem ke Dni otců je ale i čokoláda a jiné pochoutky (19 %), nářadí (11 %) nebo mimořádný zážitek (20 %). Přestože si většina Čechů myslí, že si tátové svůj den zaslouží, máme ještě co dohánět na poli samotných oslav. Den otců slaví jen necelá čtvrtina rodin, velká část tatínků nikdy ke Dni otců nedostala dárek.

ot1.jpg
Foto: Notino: Hugo Boss BOSS Bottled United Limited Edition, 1 039Kč 
Ajala: Čokoláda Whisky, 125 Kč 
Albi : Grilovací koření KRÁL BBQ směs koření 40 g,  79 Kč 
Albi: Kniha Tajný agent, 307 Kč

Foto: Se souhlasem Notino, Albi, Bohemia Sekt, Ajala, Alkohol, Osobní vinotéka, warehouse1.cz a ANNOVINO

Zdroj: Redakce, tiskové materiály Diplomatico

Reklama