shutterstock-1395842366.jpg

Foto: Shutterstock

Svátek, který u nás připadá na třetí červnovou neděli (letos 19. června), prozatím není zakořeněn tak, jako je třeba Den matek, podle průzkumu ho slaví jen každá pátá rodina. Den otců vznikl už před více než sto lety, na základě oslavy pořádané Sonorou Smart Doddovou jako poděkování svému tatínkovi za veškerou starost o ni a její sourozence poté, co přišli o maminku. Aktuální průzkum pro Diplomático odhalil, že si i my v Česku dobře uvědomujeme, že je za co tátovi poděkovat:

30 % z nás oceňuje tatínka za to, že si uměl či umí poradit za jakékoli situace a vždy byl nebo je připravený nám pomoct. Velká část (15 %) by tátovi poděkovala za to, že byl zásadový ve výchově a ačkoli nám třeba zakazoval spoustu věcí, ukázalo se, že to bylo pro naše dobro. Velký dík si tátové zaslouží za to, že byli dětem vzorem chování k rodině. Tatínkům bychom rádi poděkovali i za jejich podporu v zálibách a činnostech svých ratolestí, byť mohly být mnohdy nesmyslné. Vždy uměli naslouchat a dát dětem dobrou radu a nikdy nezkazili žádnou legraci.
 
Průzkum dále zjistil, že více než polovina dotázaných (52 %) měla s tátou nejhezčí vztah v dětství. Češi v průzkumu sdíleli své nejmilejší vzpomínky s tátou. Nejvíce vzpomínáme, jak nás tátové brali na výlety (20 %). Krásné vzpomínky máme i na to, jak nás učili opravovat věci nebo jak nás učili některému z řemesel (13 %). Jak bychom si jen bez nich dnes poradili! Tatínkové s námi chodili do lesa (10 %), vedli nás ke sportu (9 %), učili nás jezdit na kole (8 %) a hráli si s námi, když se vrátili domů z práce (9 %). Četli nám před spaním, brávali nás na ryby, byli našimi největšími fanoušky při závodech a soutěžích. Vzpomínáme i na společné grilování a ohýnky nebo na to, jak se stali v našich očích michelinskými šéfkuchaři, když nám vařili naše nejmilovanější dobroty. Pro 43 % dotazovaných je táta jednou z nejdůležitějších osob v životě, 5 % lidí by tátu označilo i za svého nejlepšího přítele.

To, jak je máme rádi a jak oceňujeme všechnu jejich snahu a pomoc, by si zasloužili slýchat pravidelně. Na Den otců bychom toto vyznání neměli opomenout, je to koneckonců jejich jedinečný den. „Mám tě rád/mám tě ráda“ se nám přesto snadněji říká mámě. Skoro třetina lidí si podle průzkumu dokonce se svými rodiči takové věci vůbec neříká. Nejlepší způsob, jak strávit den s tátou, je podle Čechů společný výlet (37 %). Průzkum odhalil, že mezi dalšími je návštěva táty doma a zavzpomínání na společné chvíle, skoro 16 % lidí vidí jako ideální gastro zážitek v podobě degustace nebo třeba večeře.
 

Zdroj: Průzkum pro značku Diplomático 

Reklama