Po nedávné prohlídce Karlštejna se nikterak nepodivuji turistům, kteří se v tak hojném počtu na tento skvost naší historie vypravují.
Karlštejn i se svým okolím je opravdu nádherný a návštěvník se při jeho prohlídce ocitá tělem i duší ve 14. století.
Pokud jste tento malebný zázrak ještě neviděli anebo se k jeho návštěvě již dlouho vypravujete, doporučuji dobu letošního podzimu.
Díky nynějšímu vedení hradu je tento v posledních letech značně zvelebován. Stojí za to si prohlédnout vše, na čem kastelán M. Kubů spolu s T. Řehořem neustále pracují. Místní obyvatelé si jejich práci pochvalují a říkají, že jejich působení je na hradu opravdu vidět.

 

Vrcholně gotický hrad založený v roce 1348 zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí. Stavebně byl hrad dokončen v roce 1365, kdy byla vysvěcena Kaple sv. Kříže ve Velké věži.

 

Na počátku husitských válek byly z bezpečnostních důvodů na Karlštejn převezeny české korunovační klenoty, které zde s krátkými přestávkami zůstaly uloženy téměř 200 let. Stavebně byl hrad po roce 1480 upraven pozdně goticky, v poslední čtvrtině 16. století potom renesančně. Při poslední stavební úpravě z konce 19. století, vedené arch. Josefem Mockerem v duchu purismu, hrad získal dnešní vzhled. Velmi působivé je zachované původní stupňovité uspořádání jednotlivých hradních budov. Od nejníže položených provozních částí Předhradí, Studniční věže a Purkrabského paláce stavba pokračuje majestátním pětipodlažním Císařským palácem a nad ním stojící Mariánskou věží. Na nejvyšším místě skalního ostrohu stavba hradu vrcholí monumentální, 60 m vysokou Velkou věží a systémem mohutného opevnění.

 

Zajímavostí na hradě je zcela ojedinělá původní nástěnná výzdoba ze 14. stol., soubor 129 deskových obrazů Mistra Theodorika v Kapli sv. Kříže (největší na světě), největší portrétní galerie českých panovníků v ČR, vystavená replika Svatováclavské koruny českých králů, unikátní hradní studna. Hrad také proslavila Vrchlického veselohra Noc na Karlštejně. 

 

Pokud se rozhodnete pro prohlídku hradu, nabízejí se dvě varianty:

1. prohlídková trasa zahrnuje historické interiéry Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14.-19. století. (Dvořenínská síň, Rytířský sál s kaplí sv. Mikuláše, Děkanství, Královská ložnice, Audienční a Hodovní síň, Sál předků, Pokladnice Klenotnice, bývalé hradní vězení.

(Zde nutná rezervace pro skupiny nad 10 osob)

1. prohlídková trasa pouze s průvodcem, délka 50 minut, max. 55 osob, nutnost rezervace času prohlídky hradu pro skupiny s více než 10 osobami.

 

2. prohlídková trasa prochází Mariánskou a Velkou věží a nabízí ke zhlédnutí Kostel Panny Marie, Kapli sv. Kateřiny, bývalou Sakristii, visutý věžní most, Lapidárium, Hradní obrazárnu, Knihovnu s expozicí poslední přestavby hradu a Kapli sv. Kříže.

(Zde nutná rezervace pro každého návštěvníka)

2. prohlídková trasa pouze s průvodcem, délka 70 minut, max. 12 osob, nutnost rezervace času prohlídky pro každého návštěvníka.

 

Otevírací doba:

 

Říjen:  9-16 hodin, denně kromě pondělí

 

Spojení: 

 

Vlakové nádraží - zastávka Karlštejn cca 2 km od hradu (spoj Praha - Beroun - Plzeň)

 

Nenechte se tedy zahanbit a udělejte si výlet na hrad, za kterým lidé cestují z celého světa.
Nebudete zklamaní.

 

 

   
Reklama