Thajsko
m1.jpg
Foto: Shutterstock

V exotickém ráji se Den matek slaví 12. srpna. Tento den je totiž svázán s narozeninami bývalé královny jménem Sirikit. Tradice jsou úzce provázané s buddhismem, který je nejrozšířenějším tamním náboženstvím. Děti si přivádějí matky do škol, klekají si k jejich nohám a vzdávají jim úctu. Dárky, kterými je obdarovávají, jsou různé. Nechybí ručně psané a kreslené kartičky a samozřejmě květiny. Oblíbené jsou květy jasmínu, které jsou symbolem mateřství.

Nepál
m2.jpg
Foto: Shutterstock

Ekvivalentem Dne matek je v Nepálu festival s názvem Matatirtha Aunsi, který se koná buď v dubnu, nebo v květnu podle úplňku. Celý tento den je hlavně o rodině. Děti všech věkových kategorií navštěvují své matky, nosí jim dárky a tráví s nimi čas. Uctívají se i matky již zesnulé. K tomu je určený slavný rybník Matatritha, ve kterém se brodí tisíce lidí. Tento rituál má přinést duši zesnulých matek mír.

Mexiko
n3.jpg
Foto: Shutterstock

Desátý květen, který je v Mexiku Dnem matek, se nese v duchu velkolepých oslav. Pro Mexičany je to totiž jeden z nejvýznamnějších svátků vůbec. Je pro ně dokonce důležitější než Vánoce. Začíná se už brzy ráno, kdy děti přicházejí před okna svých rodičů, a zpívají matkám serenády. Oslavují také tím, že si připravují nejrůznější speciální vystoupení plná tance.

Japonsko
m4.jpg
Foto: Shutterstock

V Japonsku se láska k maminkám vyjadřuje druhou květnovou neděli a tento svátek se jmenuje Haha no Hi. Děti u této příležitosti kreslí obrázky s tématem Moje matka a následně se jejich kresby vystavují. Matkám se také připravují pokrmy, které své děti samy naučily, a obdarovávají se. Typické jsou červené karafiáty, šátky i kabelky.

Francie
m5.jpg
Foto: Shutterstock

Poslední květnová neděle – ta je zasvěcená Dni matek ve Francii. Jeho počátky se datují už do napoleonského období a oživená byla tato tradice po první světové válce, kdy se uctívali vdovy a matky dětí, které přišly o manžela. Děti své maminky obdarovávají květinami, šperky, ale i vlastními autorskými básničkami. Starostové jednotlivých francouzských obcí také udělují medaile matkám s více dětmi. Za více než osm dětí se dává zlatá, za sedm nebo šest stříbrná a za čtyři nebo pět bronzová.

Finsko
m6.jpg
Foto: Shutterstock

Podobně jako ve Francii se druhou květnovou neděli slaví i v severském státě. Nechybí květiny a další drobnější dárečky. Ocenění ovšem neudělují starostové, ale přímo finský prezident. Medaile si od něj přeberou vybrané příkladné matky, které nominovali členové jejich rodiny nebo komunita, jejíž jsou součástí. Obvykle jde o svobodné matky, pěstounky nebo ty, které vychovávají potomky se speciálními potřebami.
 
Zdroj: Tasteofthailand, Bossnepal, Dias Festivos en Mexico, Serenataflowers, Frenchmoments, yle.fi, Mothersdaycelebration

Čtěte také:

Reklama