Ke květnovému svátku matek děti rády maminkám vyrábějí vlastnoruční dárky. Ani ty nejmenší nechtějí zůstat stranou. Budeme jim sice muset s výrobou pomoct, ale radost z dárečku tím nezmenšíme u dárců ani obdarovaných. A co vyrobit? Postupně přineseme několik tipů pro vaši inspiraci.

Den matek se slaví po celém světě v různých termínech podle toho, z jakých tradic se v dané zemi vychází. V České republice oslavujeme Den matek podle amerického vzoru vždy druhou květnovou neděli. Poprvé se tak v naší zemi stalo v roce 1923 a horlivou propagátorkou tohoto svátku byla Alice Masaryková, dcera prvního československého prezidenta.

Po druhé světové válce byl v Československu oficiálně slaven Mezinárodní den žen a svátek matek ustoupil do pozadí. Veřejně se tento svátek u nás začal zase slavit po sametové revoluci v roce 1989.

Jistě každou maminku potěší, pokud dostane od své ratolesti kytičku anebo například vlastnoručně vyrobený dárek. Nemusí jít přitom vůbec o nic náročného. Dnes se zaměříme na tvoření pro ty nejmenší a ukážeme si, jak vyrobit maminkám veselé kytičky z barevného papíru.

U obou variant kytic budeme potřebovat:

  • barevné papíry
  • lepidlo
  • fixy nebo pastelky
  • nůžky

Kulatá kytice:

Zelený list ze sady barevných papírů přehneme po délce nebo šířce (dle vlastní volby). Stočíme do ruličky a na koncích slepíme k sobě. Můžeme také použít drobné kousky průhledné lepicí pásky na zafixování a zajištění tohoto spoje. Zatímco necháváme lepidlo pořádně zaschnout, připravíme si ostatní barevné papíry. Namalujeme si na ně květy různých tvarů (hezké je přidat třeba i srdíčka) a vystřihneme. Do květinek můžeme vlepit středy odlišných barev anebo je vymalovat fixou či pastelkou. Jakmile máme připraven dostatek barevných květů, vezmeme ruličku zeleného papíru a nastříháme ji na širší pásky zhruba do její poloviny. Vzniknou tak stonky a lístky. Nastříhané pásky pak maličko „rozcucháme“ a polepíme připravenými květinami.

Kulata kytice

Kytice ve tvaru vějíře

Zelený list papíru poskládáme na výšku do „harmoniky“. Uprostřed přehneme a obě poloviny k sobě přilepíme. Z ostatních barevných papírů si vystřihneme květy. Můžeme si zvolit jeden druh květiny, jednu barvu, více druhů květin i více barev – vše je jen na naší fantazii. Květinami polepíme vějíř. V jeho spodní části můžeme udělat malý otvor, kterým provlékneme provázek. Na něj upevníme papír s přáníčkem nebo jen jménem dítěte či otiskem prstíku.

Vejir

Pro ty úplně nejmenší

Pokud máte doma opravdu malé dítě, které se ještě nezvládne zapojit do výroby dárku či přáníčka, je tady jeden tip, který zaručeně dojme každou mámu. Sice se budete muset ujmout celé výroby sami, ale přesto to bude dárek svým způsobem přímo od dítěte. Obkreslíte si obě dětské ruce na tvrdý papír a vystřihnete. Následně je slepíte k sobě do tvaru rozevřených dlaní. Do jejich středu vlepíte malé srdíčko z červeného papíru. Váš nejmenší může výrobek ještě navíc „podepsat“ i otiskem prstíků, namočených ve vodové barvě.

Čtěte také:

Reklama