Před 50 lety, 3. února 1959, tragicky zahynuli při leteckém neštěstí zpěváci Buddy Holly a Richie Valens a hudební skladatel Big Bopper.


Don McLean ve své slavné písni American Pie označuje třetí únorový den roku 1959 za „den, kdy zemřela hudba“.

Tehdy při havárii malého soukromého letadla zahynul zahynul u Clear Lake ve státě Iowa jeden z největších talentů americké populární hudby, dvaadvacetiletý rock'n'rollový zpěvák Buddy Holly.

 

Spolu s ním přišli o život další nadějní rock'n'rolloví hudebníci – osmadvacetiletý „Big Booper“ Richardson a sedmnáctiletý Richie Valens.

Turné s tragickým koncem mělo název The Winter Dance Party a původně mělo zahrnout 24 měst ze středozápadu Spojených států. Koncert v Clear Lake v Iowě byl na seznam zařazen až dodatečně.

Koncertní šňůru už od počátku provázely problémy a vrcholem bylo, že se porouchal autobus, který hudebníky přepravoval. Holly se tak po koncertu v Clear Lake rozhodl, že k cestě na další vystoupení, které se mělo konat v Moorheadu v Minnesotě, využije raději letadlo.

 

Poté se rozhořela diskuse o tom, kdo poletí a kdo ne. Valens si údajně hodil mincí s kytaristou Tommym Allsupem a „The Big Bopper“ poprosil baskytaristu Waylona Jenningse, aby mu přenechal místo v letadle, protože měl zrovna chřipku a navíc s jeho váhou bylo pro něj cestování autobusem utrpením.

Jennings souhlasil a Holly mu napůl ironicky řekl, ať si teda v tom autobuse třeba zmrzne. Jennings z legrace kontroval tím, ať to letadlo klidně spadne. Do své smrti v roce 2002 toho litoval.

 

Buddy Holly, vlastním jménem Charles Hardin Holley, hudebně i vizuálně ovlivnil generace hudebníků. Prvním jeho hitem bylo That'll Be The Day, slavné byly i Rock Me My Baby nebo Peggy Sue, kde zpíval: „Peggy Sue, všechno je osud“. K slavným hitům Richiho Valense patřily mexicky laděné písně La Bamba a Donna.

 

 

Holly se stal i přes krátký život inspirací i těch největších velikánů rockové historie. Jeho píseň Not Fade Away patří do zlatého fondu slavných The Rolling Stones, velkou poklonu vzdal Hollymu Bob Dylan, který označil Hollyho koncert, který sledoval v 16 letech, za jeden z nejvlivnějších okamžiků své kariéry.

Na české hudební scéně se k jeho odkazu hlásil například Pavel Bobek. V roce 2004 Hollyho zařadil časopis Rolling Stone v žebříčku 100 největších umělců všech dob na 13. místo.

Reklama