Je to mrzuté, ale občas se o dovolené stane, že přijdou dny, kdy nám počasí v našich vodních radovánkách nepřeje. Známe to všichni. A jelikož neplatí žádné „poručíme větru, dešti“, musíme se situaci podřídit. S čím větší pokorou, připraveností a úsměvem, tím lépe pro všechny zúčastněné…

Program na letní dovolené vypadá většinou u všech podobně - koupání a poznávání nových míst. Obojí je celkem závislé na počasí. A i když někdo tvrdí, že při dešti je voda nejteplejší, většině z nás tato poučka náladu v propršeném dni nezlepší.

Vymyslet náhradní program bývá zapeklitá věc. Obtížnost navíc vzrůstá s počtem „účastníků zájezdu“ a s jejich věkovou rozmanitostí.

Dospěláci bez problémů vydrží nějaký čas například u lahvinky vína a nějakých těch pamlsků, povypráví si, proberou starosti i radosti, zavzpomínají... Ale co děti?

Když jsem byla malá, tak si pamatuji, jak mě obtěžovalo přibalovat si na každou dovolenou (či jen výlet) deštník, když jej člověk většinou nepotřeboval. Nicméně to byla jedna z položek seznamu, na kterou táta velmi dbal, a po těch x letech musím říct, že na tom něco je.

Deštník tedy nyní balím svědomitě i já. A nejen deštník. Ve svém zavazadle vždy mám místo na ...

... knihy

Knížky si většinou vozíme tak jako tak. Za sebe musím přiznat, že velkou část vezu domů nepřečtenou, protože se na místě věnuji jiným aktivitám. Když však přijde ten DEN (někdy bohužel i DNY), kdy se nedá koupat, nebo dokonce ani pořádně vyjít z domu, tato zásoba se hodí.

Pamatuji si, že jsme jednou ve Středomoří zažili týden, kdy velmi intenzivně pršelo. A když nepršelo, tak foukal silný vítr. A byla zima. Na těch několika málo fotkách, které z té dovolené máme, nám všem vlají vlasy a jsme navlečení snad do veškerého oblečení, které jsme měli s sebou.

  • Od té doby se u nás traduje pojem „levný týden“. Jednalo se totiž přesně o ten poslední levný týden před hlavní sezonou, kdy pak ceny výrazně povyskočí nahoru.

Na tituly, které jsem přečetla letos, se můžete mrknout zde (počasí nám celkem přálo)

Za jasné favority proti trudomyslnosti považuji mnoho let knihy o Bridget Jones či Deníky Ostraváka. Nikdy nezklame také Robert Fulghum nebo z našich Barbora Šťastná.

Knihy na cesty

... audioknihy

Tento fenomén jsem objevila celkem nedávno. Jelikož celý pracovní rok koukám do monitoru, nemám kolikrát už sílu zaostřit večer na písmena v knize. Ale dobře namluvená kniha, to je jiný kafe. Jako výrazný bonus navíc vnímám fakt, že na většině těchto projektů se podílejí herci s velmi příjemnými hlasy.

  • Tip pro ty, kteří špatně usínají: určité hlasy působí přímo jako ukolébavka. Sice asi není šance si to vyposlechnout až do konce, ale budete se příjemně a rychle propadat do říše snů...

Ale zpět k špatnému počasí na dovolené. Pokud vyberete vhodný titul, může poslouchat celá rodina. Aspoň děti pochopí, že zábava nemusí být jen videohra nebo film, který se dá dnes už bez problémů přehrát i na telefonu.

Audioknihy jsou navíc skvělé na cesty, třeba do sluchátek. Mým letošním favoritem je KAREL IV. - Tajný deník. Velmi sympaticky zpracované dějiny od spisovatele a muzikologa Josefa Bernarda Prokopa a k tomu úchvatný hlas Jiřího Dvořák.

KAREL IV. - Tajný deník

... stolní hry a karty

Člověče, nezlob se, šachy, piškvorky - to jsou hry, které dnešní dny mnohdy už ani neznají. Přitom stačí přibalit objemově malé krabičky nebo jen papír a tužku. A zábava na dlouhé hodiny nepříznivého počasí je zaručena.

Možná budete překvapeni, jak tyto jednoduché hry obstojí v porovnání s konkurencí moderních elektronických vychytávej, které děti berou jako samozřejmou součást svých dní. A vy se navíc vrátíte do svého dětství.

Z relativně nových her (rozumějte takových, které za našeho dětství nebyly) mě baví Osadníci z Katanu, Poštovní Kurýr a pak hlavně různé otázky na odpovědi na téma Česko, Evropa, atd. Výběr je bohatý a člověk se u toho docela pěkně nenásilnou formou doví i něco nového (a prověří své znalosti).

Karty The Beatles

... pastelky a skicák (případně i vodovky a štětec)

Že tohle není vaše parketa? Ale neříkejte! Zavzpomínejte na výtvarnou výchovu a zkuste se nechat inspirovat okolní krajinou. Namalovat moře či jinou vodní plochu, není až tak těžké. Vážně. Stačí trochu modré barvy... hihihi.

Když dojde papír, můžete malovat na kameny...

Děti určitě nadchne možnost nějaké soutěže. A doma si pak můžete udělat takovou malou galerii dovolenkových výtvorů. Uvidíte, že na ten propršený den budete u nich ještě rádi vzpomínat.

Maluj zase obrázky

Tak to je za mne tak asi vše.

S ostatními, kteří ještě nemají děti nebo jim už odrostly), se uvidíme v nějakém plážovém baru. Poznávací znamení: sklenka mojita v ruce :-)

P.S. Proto je dobré mít ten deštník, aby se tam člověk dostal relativně suchý... Hezké léto.

Přečtěte si také:

Reklama