Je to přesně pět let, když jsme s kamarády seděli v malé hospůdce nedaleko Dobřeně v Mělnickém okrese. Nad barem tlumeně vyhrávala televize, nedávali žádný fotbal ani hokej, a my v klidu popíjeli místní pivko. Najednou mě na obrazovce upoutaly záběry výbuchů. Jsem fanda sci-fi, a tak jsem si vzpomněla na Wellsovu Válku světů - říká se, že když ji poprvé vysílali jako rozhlasovou hru, dost lidí to vyděsilo, protože si mysleli, že je to pravda. A tak jsem si řekla - hele, další americký ,,akčňák"...

Hospodský, který měl televizi blíž a slyšel zprávy, se najednou zarazil. Pak zesílil zvuk na maximum. V tu chvíli se k obrazovce otočilo celé osazenstvo hospody.
,,No ty vole," ozval se jeden ze skupinky myslivců.
,,Třetí světová," šeptl trochu přiškrceným hlasem kamarád.
Psalo se jedenáctého září roku dva tisíce jedna a třetí světová válka nakonec nezačala. Ale svět se zas jednou provždy změnil.

11.9.2001 narazila do budov WTC (Světového obchodního centra) dvě letadla. Další spadlo na Pentagon. Těmito teroristickými útoky, které, alespoň podle přesvědčení většiny veřejnosti, má na svědomí organizace Al-Káida, začala válka USA a jejich spojenců proti terorismu. Následoval vpád do Afganistánu a posléze do Iráku. Z druhé strany přišly další útoky – nejen v zemích Blízkého východu, ale i ve španělském Madridu a v Londýně. Nikdo už si dnes nemůže připadat v bezpečí. Začalo se mluvit o novém druhu globální války.

Postup George Bushe, Tonyho Blaira a jejich spojenců je však mnohými kritizován.
„Válka s terorismem je daleko komplexnější než jen masivní rozmístění vojáků a zbraní. Terorismus sám o sobě nepředstavuje nepřítele, jde o taktiku užívanou skrývajícím se protivníkem. Vytváření celosvětové koalice spojenců není politickou volbou, jde o jedinou možnost pro tento druh boje,“ vyjádřil se analytik Gautam Adhikari.
„Aby Bush světu ukázal, že nejsme slabí, sňal z americké moci veškerá omezení. Tím americká moc ztratila legitimitu, což nás v důsledku oslabilo. Aby povzbudil víru Američanů v sebe sama, popřel, že jsme také schopni páchat zlo. Mezitím se Amerika dopustila omylů, které podkopaly důvěru světa v nás a tím nakonec i naši důvěru v sebe sama,“ napsal ve své nedávno vydané knize The Good Fight americký analytik Peter Beinart.

Zatímco pozadí útoků z jedenáctého září ještě stále nebylo zcela objasněno a kolem nich, stejně jako kolem následných válečných operací, se rozvíjí mnoho teorií a spekulací (v kouři z hořících budov WTC se prý zjevila tvář Satana), vyrůstá na místě trosek WTC Věž svobody a památník obětem z jedenáctého září, nazvaný Odraz nepřítomnosti. Vítězným návrhem se nakonec stal projekt architekta Daniela Libeskinda a stavební práce byly zahájeny v květnu tohoto roku. Věž má měřit 541 metrů.

Vzpomenete si, co jste dělala jedenáctého září před pěti lety? Změnily teroristické útoky nějak Váš život? Co si myslíte o terorismu? Bojíte se?

P. S.: Přesně za týden, 18.9., bude terorismus tématem dne na Ženě-in – máte tedy dostatek času připravit si své příběhy a názory a v případě, že nějaké máte, i fotografie. V průběhu týdne vám také přineseme podrobnější informace o probíhající ,,válce proti terorismu".

Reklama