shutterstock-1169738626.jpg

Foto: Shutterstock

Japonsko
Japonci slaví Den dětí neboli Kodomo no hi každý rok pátý den pátého měsíce. Rodiny na obloze pouští barevné draky ve tvaru kaprů. Ti totiž v japonském folklóru reprezentují odhodlání a sílu. Ve svých domovech vystavují rodiny figurky samurajských válečníků, které symbolizují sílu a statečnost. Děti si užívají lepkavé rýžové koláče v dubových listech (kashiwa-mochi) a účastní se různých akcí, jako jsou například tradiční japonské hry. V Tokiu se také koná „dětská olympiáda“.

Bangladéš
V Bangladéši se Den dětí slavil od roku 1996 až do roku 2000 vždy 20. března v den narozenin otce národa Shekha Mujibura Rahmana. Pak se datum ale změnilo na 20. listopad v návaznosti na tradici dodržování Světového dne dětí UNICEF. Den dětí je zde zaměřen na povědomí komunity o právech dítěte. Slaví se pořádáním velkých dětských soutěží a módních přehlídek.

shutterstock-180138137.jpg

Foto: Shutterstock

Thajsko
Každou druhou lednovou sobotu se v Thajsku koná Národní den dětí. Děti jsou považovány za nejcennější zdroj národa a tato každoroční oslava slouží k tomu, aby si thajské děti uvědomily svůj význam a odpovědnost vůči společnosti. V tento zvláštní den mají děti jízdu autobusy zdarma, také mají volný vstup do zábavních parků, zoologických zahrad, vládních úřadů, základen armády nebo prostor námořnictva a letectva. Dětem se také uděluje povolení thajského královského letectva k průzkumu letadel.

Mexiko
V Mexiku je Den dětí známý také jako El Día del Nino a slaví se 30. dubna. Školy, parky a další organizace pořádají pro děti různé speciální akce. Třídy ve školách pořádají velké večírky plné jídla a zábavných aktivit. Během oslav nechybí živá hudba a loutková představení. V tento také mexické děti zpívají písně a ke snídani popíjejí molinillo (tradiční mexická melta).

Německo
V Německu je Den dětí znám jako Kindertag a slaví se každoročně 1. června. Svátek se v zemi začal slavit od roku 1950 (v Německé demokratické republice) a od té doby se stal každoroční tradicí. V tento den dostávají německé děti gratulace a dárky od svých rodičů. Ve školách zase často jezdí na exkurze a výlety.

shutterstock-1427895245.jpg

Foto: Shutterstock

Turecko
V Turecku Den dětí slaví každý rok 23. dubna. Děti sedí v tureckém parlamentu a jeden den symbolicky řídí zemi. Vybírají prezidenta, který v televizi promluví k národu. Děti z celého světa jsou zvány k účasti a vystoupení ve svých tradičních krojích a na různých akcích tancují. Jde o způsob podpory kultur.

Indie
V Indii spadá Dětský den na 14. listopad na narozeniny prvního premiéra nezávislé Indie, kterému se říkalo Chacha Nehru (strýček Nehru) nebo Chachaji (strýček). Nehru zdůrazňoval, že je důležité dávat dětem lásku a náklonnost, protože je viděl jako osvětu budoucnosti Indie. Chtěl zlepšit dospívání indické mládeže, pro kterou založil vzdělávací institut AIIMS, Indický institut technologie, IIM. Aby mu lidé vzdali hold, slaví se zde Dětský den proto 14. listopadu. Ve školách, na úřadech a v různých organizacích se tento den pořádá mnoho kulturních vystoupení. Kromě dětí se zapojují také učitelé, kteří pro své studenty mohou vystupovat s různými tanci nebo písněmi. V tento den jsou na mnoha částech země v rámci filmových festivalů také promítány dětské filmy. Den dětí je vnímán jako den, kdy si děti mají užít co nejvíc zábavy.

Švédsko
Ve Švédsku existují dvě různá data pro samostatnou oslavu dne dívek a dne chlapců. Chlapci slaví svůj den 7. srpna a 13. prosince jsou pak na řadě dívky. Chlapci se obvykle oblékají do kostýmů humrů, protože symbolizují odvahu, a vystupují v nich. Dívky nemají žádné převleky, ale ve svůj den se promění v malé bohyně (což je spojeno s folklórem země) a dělají dobré skutky. Tento den je také nazýván Den bohyně Lucie, která podle legendy ochraňuje dívky.

shutterstock-527439241.jpg

Foto: Shutterstock

Čína
I v Číně slaví Den dětí stejně jako my 1. června. Číňané tento den považují za rovnocenný s Vánoci. Děti si užívají zábavu a veselí. Všechna zábavní místa, jako jsou kina, parky, paláce a dětská muzea, jsou v tento den všem dětem přístupná zdarma. Pro studenty jsou organizovány různé aktivity, jako jsou kempy a promítání filmů. Pro žáky pořádají programy základní školy. Děti také dostávají dárky od svých rodičů. Děti státních zaměstnanců dostávají malé cenné dary také od vlády. Pro posílení vazby mezi rodiči a dětmi vláda a občanské organizace sponzorují a organizují různé aktivity pro rodiče a jejich potomky. A nesmí chybět ani hromady dobrého jídla.

Vietnam
Vietnamské děti slaví svůj svátek na podzim za úplňku, 15. dne 8. měsíce podle lunárního kalendáře. Vznikl už před 15 až 20 tisíci lety. V dávných dobách Vietnamci věřili, že děti mají nejblíže k posvátnému a nadpřirozenému prostředí, protože jsou nevinné a neposkvrněné. Být v tento den v blízkosti dětí bylo považováno za způsob, jak se spojit s duchy a božstvy. Festival ale také sloužil pro rodiče jako způsob, jak dohnat ztracený čas, který v období sklizně nestihli trávit se svými dětmi. Kromě mnoha sladkostí, měsíčních koláčků, lampionů a různých dětských vystoupení, k tomuto festivalu neodmyslitelně patří také květinové, dračí a lví tance. Během festivalu děti také nosí masky lva nebo tygra, aby vystrašily mytologickou bytost Ra Hu, která je odpovědná za fáze a zatmění měsíce. Snaží se mu tak zabránit, aby pohltil měsíc v úplňku. Součástí festivalu jsou také tradiční ručně vyráběné lampiony. V obchodech se těchto lampionů najde opravdu veliký výběr s nejrůznějšími tvary, ozdůbkami a motivy. Mezi tradiční lampiony patří pěticípá hvězda, která reprezentuje slunce, tvar žáby reprezentuje měsíc a točité lampiony, které jsou poháněny teplem svíčky a otáčí se, představují roční období, sezónní oběh země kolem slunce. Mezi populární motivy patří také motýl.

shutterstock-476251234.jpgFoto: Shutterstock
 

Zdroj: Unicef, Kind Gen, United Nations, The New Age Parents, 40 to 40: Kids Portal For Parents, AsianStyle

Reklama