Xindl X, zpěvák a skladatel, 39 let
 
5bed5699d9db1obrazek.pngMy jsme v té době celá rodina žili těsně nad Václavákem, takže se nás ty věci, co se děly v centru, dost dotýkaly. Já jsem dlouho vykládal rodinnou historku, že nám 17. listopadu přiletěla do oken dýmovnice, až mě později maminka upozornila, že to je blbost, že to není pravda. Sice nám přiletěla do okna dýmovnice, ale to bylo 21. srpna 1968 - a to jsem byl ještě na houbách. Takže k 17. listopadu žádnou zajímavou historku nemám. Samozřejmě jsme jako rodina věděli, že se něco děje a že se to děje docela blízko nás. Ale víc jsme si toho všímali až v následujících dnech, kdy v průběhu dalších demonstrací chodili za babičkou, která učila zpěv na DAMU, její žáci a vykládali jí o tom, co se zrovna děje. Později jsme také s rodinou chodili na demonstrace cinkat klíčema, ale nebyla to jedna z těch prvních demonstrací.

Jaký má pro Xindla X 17. listopad význam?
 Nelze to brát tak, že jeden den něco změní. Ale tento den je symbolem událostí, co odstartovaly změnu. A pro mě je to důležitý. Že se prostě lidi i přes útlak můžou svojí svobody domoci zpátky a na to by se nemělo zapomínat. Mně přijde, že v poslední době naše společnost upadá do takového limbu, že si prostě říká podobné věci, jako se říkaly před 17. listopadem. Že lidi nahoře jsou mocní a že je to normální. Že politici jsou gauneři a my s tím stejně nic neuděláme. Jenomže kdyby si to říkali už tehdy, tak se asi nic nestalo a máme tady pořád ještě totalitu. Takže by bylo fajn na to nezapomínat. Že nejenom politici, ale lid má v rukou moc. A neměl by si nechat srát na hlavu.
 

Martin Mejstřík, vůdčí osobnost listopadových událostí, 56 let

5bee8fd3b5371obrazek.png5bee8fccbb583obrazek.pngJeho vzpomínky na totalitu i porevoluční léta si můžete přečíst v autobiografii „Deník – řekněte jim, že sametová“.

Co pro vás znamená 17. 11. 1989? 
Svobodu a radost. 

Hanka Kynychová, cvičitelka, 50 let

5bed55d49e25bobrazek.pngV den Sametové revoluce 17. 11. 1989 jsem byla na internátu v Kroměříži, kde jsem pracovala jako vychovatelka. V následujících dnech jsem se vše dozvídala a můj táta, který vývoj celé situace a revoluce od začátku sledoval, mi vše dopodrobna vysvětloval a vyprávěl. 

5bed5ee8d7b36obrazek.png

Foto: Profimedia.cz, Shutterstock.com

Reklama