Dnešek je mezinárodním dnem boje proti nemoci AIDS. Na celém světě je virem, který ji způsobuje, nakaženo už víc než 33 milionů lidí.

V jihoafrickém Johannesburku se dnes také uskuteční další ze série koncertů hvězd populární hudby na podporu boje proti AIDS.

 

Svět si tak dnes připomíná smrtelnou nemoc, proti které neexistuje vakcína. Virus způsobující celkové selhání imunitního systému se šíří pohlavním stykem nebo nákazou krve při transfuzi.

Poprvé vědci chorobu AIDS popsali v roce 1981. Její kořeny v posledních letech vystopovali do středu Afriky, kde se na člověka přenesla z opic a lidoopů lovených pro maso.

„Mnoho lidí si myslí, že existuje léčba. To není pravda. Lidé, kteří berou léky, trpí infekcí, a když je brát přestanou, virus znovu propukne. Je důležité lidem vysvětlovat, že AIDS nezmizela, šíří se a lidé se musí proti nákaze chránit,“ vysvětluje Luc Montaignier, který virus HIV objevil.

 

Americký prezident George Bush slíbil zvýšení objemu peněz, kterými USA v Africe financují retrovirální léky, prevenci a péči o nemocné.

 

Dva a půl milionu lidí se na světě virem HIV nakazilo jenom za letošní rok. Podle zpřesněného odhadu Světové zdravotnické organizace na celém světě s virem HIV nebo nemocí AIDS přežívá víc než 33 milionu lidí. Nejvíc postižených – dvě třetiny – je v subsaharské Africe. V jejich podmínkách AIDS zůstává nejen nemocí, ale hlavně obrovským sociálním a ekonomickým problémem.
Reklama