silly

Jak často telefonujete se svojí rodinou, přáteli nebo partnery? Vytočíte jejich číslo, když jim něco nutně potřebujete sdělit, nebo zavoláte zkrátka i jen tak? U mě už je to takový pravidelný rituál, kterým si krátívám dlouhou cestu domů z nádraží. Když jsem se posledně rozhodla využít přítele, vlastně přítelkyni, na telefonu, bylo mi během několika vteřin jasné, že tohle si rozhodně nenechám pro sebe.

Ačkoli zastávám názor, že soukromé hovory na veřejnost nepatří, tady jsme se (obě) rozhodly udělat výjimku. Pokusím se vše převyprávět.

Nečekaná návštěva

„Nemusí bejt ani pátek třináctýho, úplně stačí sedmýho k tomu, aby měl člověk den totálně na ho…“ vychrlí  se na mě ze sluchátka dřív, než stihnu alespoň pozdravit. „Mně začal den blbec už předešlého večera.“ Tehdy se krátce po dvaadvacáté hodině uhodila do lokte, a protože je to hodina, kdy morálka televizního vysílání i kultura vyjadřování rapidně klesá, provětrala si také svůj slovník. „Jojo, ještě nějaká návštěva by se hodila,“ dodala cynicky. O půl jedenácté někdo zazvonil u dveří.

„Normálně tam stála moje ségra a její dvě malé děti, že prý byli na výletě a nestíhají vlak domů, takže u nás na víkend zůstanou. Víkend se protáhl na pět dní, jak jsme později zjistili. Miluj bližního svého, řekla jsem si místo toho, abych ji poslala do míst začínajících na prdel.“

A jako každý dobrý skutek, i tento byl po zásluze potrestán.

Bez klíčů není bytu

Když se byt vylidnil a všichni kromě oné dobrotivé duše milující bližního svého vyrazili na výlet, zazvonil telefon. Byl to strýček, který volal, že u vody chytli víc ryb, než dokážou jejich žaludky pojmout, a že dva kapříky přiveze i jim. Vzala tedy psa, igelitku a šla čekat před dům. Dorazil brzo. Na čemž, jak vzápětí zjistila, stejně vůbec nezáleželo.

„Jdu ke vchodu, sáhnu do kapsy, že si odemknu, a kapsa prázdná. Druhá taky. Telefon doma na stole, takže mi nezbylo nic jiného než počkat, až se zbytek rodiny vrátí z výletu. Hodinu jsem stála venku se psem na vodítku a rybami v tašce, které se na rozpáleném poledním slunci začínaly samovolně udit. Ten smrádek z nich se linul přes celé sídliště a já se tvářila, jakože to ke mně nepatří.“

Nakonec se domů přece jen dostala.

Do třetice všeho špatného

Jak se říká, do třetice všeho dobrého i zlého. Někdy však to dobro zapomene přijít, a tak se dočkáte převážně toho špatného.

Ryby byly skoro hotové, když si všimla, že není dost chleba. Vrazila proto nejmladší (14) dceři do ruky tisícovku a poslala do nejbližšího krámu pro pečivo. „Vrátila se mi s chlebem a slzami v očích. Že jí Vietnamka (široko daleko nikdo jiný ani obchod nemá) vrátila na pětistovku a hádala se s ní, že v žádném případě neplatila tisícovkou.“

Ve sledu událostí za uplynulých 24 hodin celkem logicky připomínala spíš papiňák než příčetně myslící bytost. Podle očekávání vypustila páru právě v onom obchodě. „Tak jsem si tam na ni řvala a nenechala ji ani nadechnout, připadalo mi, že se přede mnou už takhle drobná Asiatka ještě zmenšuje. Ve chvíli, kdy jsem se potřebovala nadechnout já, přerušila můj slovní průjem. Ale to není moje kasa, povídá zírající na účtenku. Chtěla jsem začít někoho škrtit.“

Zbystřit rozum pomohlo několik hlubokých nádechů. „Pak mi to došlo. Ony jsou tu krámy dva. A já celou dobu řvala na špatnou Vietnamku. Vyřítila jsem se tedy z jejího krámu a jala se tentýž výstup zopakovat o dům dál. „Pani, já jsem se modlila, aby se vrátila, já jsem si toho hned všimla!“ snažila se argumentovat. Už jsem ani neměla náladu to řešit, jenom jsem jí v decibelech rockového koncertu převyprávěla dceřinu verzi.“

Nicméně pětistovku zpátky dostala. „To mě aspoň trochu uklidnilo. Cestou zpět jsem se ještě stavila v předchozím obchodě, abych se omluvila. Čekala jsem, že tam na mě bude čekat celý rodinný klan s katanami v rukách. Naštěstí tam byla pořád jen ta jedna osoba.  Moji omluvu dokonce přijala s úsměvem.“

Doma už v troubě čekala ryba, která získala lehce africký odstín…

Měla jste také někdy den blbec? Napište nám ho do diskuze. Nejlepší příběh odměníme.

Reklama