Onehdy jsem prožil jednu z těch vzrušujících chvil, kdy člověk hrábne do kapsy, sevře pěst naprázdno a pochopí, že jeho mobil se vydal za novými přáteli a novými zážitky v úplně jiných kapsách. Byl pozdní večer, a tak mi nezbylo než zasakrovat a smířit se s tím, že nějaký čas budu bez telefonu. Ani ve snu mě ale nenapadlo, jak to bude těžké!

 

8:45

Patálie začínají hned ráno: Přetahuju spánek o zdravou hodinku. Aby taky ne — vždyť až do dneška jsem se vždycky nechával budit mobilem. Jednak šlapal přesněji než moje obstarožní Ruhla, jednak měl přece jen o dost humánnější zvuk. Teď ovšem musím vylétnout z postele jako kulový blesk, vynechat snídani a modlit se, aby Jižní spojka měla jeden ze svých lepších dní.

 

Když jsme u toho: Časomíra v mobilu mi přes den bude chybět ještě mockrát. Jako většina mých přátel jsem i já s nástupem telefonů přestal nosit hodinky — a teprve teď jsem si uvědomil, jak moc je tahle funkce důležitá. Za celý den nepřijdu na jediný mítink včas!

 

 

10:30

Vedle časomíry už zoufale postrádám i hlavní funkce telefonu — tedy volání a telefonní seznam. Potřeboval jsem dopoledne vyřídit asi milion věcí, stejně jako každý den, ale zvládněte to bez mobilu! Myslel jsem, že po letech zas vezmu na milost pevnou linku, ale šeredně jsem se zklamal. Volání samo je na nic, když přijdete o všechny kontakty a z paměti znáte jen číslo svojí přítelkyně a svých běžeckých bot!

 

12:20

Začínám si uvědomovat, že mobil je neocenitelný i při prevenci trapasů. Minulý týden jsme se s ředitelem naší reklamní agentury domluvili, že se na poledne sejdeme v naší oblíbené restauraci, probereme život a zhltneme nějaký ten burger. Ale ouha! Je hluboko po dvanácté a já pořád kroužím Nitranskou ulicí a hledám skulinu k parkování. Jindy bych partnerovi poslal krátkou SMS, ať se nezlobí, že přijdu později, ale takhle musím chudáka nechat v nejistotě. Mrzutá záležitost!

 

15:30

Přichází šéf a kde že prý je ta prezentace, kterou jsem mu měl poslat ve tři. Už mě 20 minut prozvání a já nic. Polévá mě horko. Vysvětluji nadřízenému, že se dovolal tak leda do nějakého bazaru. A s tou prezentací se omlouvám. Zapomněl jsem na ni jako na smrt. No jasně, měl jsem ji v úkolovníku v mobilu, ale bez telefonu jsem po ní ani nevzdechl. Další trapná scéna.

 

16:30

Nejhlubší zoufalství. Už chápu, že včera mi neukradli jednu plastovou krabičku, ale nejméně 6 věcí naráz: budík, hodinky, kalendář, úkolovník, seznam kontaktů a základní pracovní nástroj.

 

17:00

Do mého života se vrací slunce. Přichází naše zlatá Jitka z HR a oznamuje, že můj nový služební telefon právě dorazil. Dostávám elegantní Nokii E61i a puls se mi rázem vrací k normálu. V duchu slibuji božstvu všech telefonů, že ze svého miláčka už nespustím oči a že si od dneška budu jinak vážit. Teď už vím, že den bez mobilu je jako den v pekle…