Karwendel

Cesta za nádhernými výhledy a bolavými nohami. Milujete túry v horách? Pak náš výlet může být pro vás inspirací. My jsme zrealizovali třídenní trek v tyrolských alpách v oblasti Karwendel, který nás přímo nadchnul. Tento článek popisuje druhý den treku.

Přechod mezi Karwendel Haus a Lamsenjochhütte je nádherný, je úchvatný, je dokonalý, jen vám zabere celý den a budete potřebovat opravdu hodně sil. Následný, třetí den už jen sestoupíte dolů do údolí, ale i tak si cestu užijete.

Karwendel

Mé předchozí články:

Náš třídenní trek:

1. část: Scharnitz – Karwendel Haus 19 km

2. část: Karwendel Haus – Lamsenjochhütte 28 km

3. část: Lamsenjochhütte – Stans, vlakové nádraží 15 km

3. den – krásný sestup a kouzelná soutěska

Když se ráno na chatě Lamsenjochhütte  probudíte a budete mít za sebou to co my, jistě poznáte, že vám některé svaly „rostou“.  Snídaně vás nabudí, nemusíte s ní však spěchat dnes vás čeká jen cca 15km a vše z kopce a většinou nijak prudkého, prostě nasadíte švihácký krok a s písní na rtech poletíte dolů.

Karwendel

Vraťme se však ke snídani. Na rakouských horských chatách je zvykem, že vám k polopenzi ke snídani dají více chlebů, než čekáte. A to proto, že počítají, že si ty dva chleby pěkně namažete, obložíte sýrem a salámem a vezmete s sebou ke svačině. Tedy žádné all exclusive a nic nevynášet. Ovšem nepočítejte s tím, že vám budou něco přidávat. Vše co máte k dispozici, máte na svém talířku. Ale je toho dost, nebojte.

Po vydatné snídani si určitě za ranního světla vyfotíte nádherná panoramata a váš pohled bude mířit do údolí. Uvidíte hodně daleko až do údolí řeky Inn. Před vámi se jako had plazící se do údolí bude vinout zásobovací cesta pro auta. Můžete vyrazit po ní, nebo hned na začátku uhnout po pěšině vpravo a jít údolím, tato cesta je náročnější a nahoře není značena směrovkou, z prošlapanosti a mapy však lze usuzovat, že je oficiální cestou dolů.

Karwendel

My však zvolili lážo plážo procházku mírně svažující se cestou. Jde to krásně, zatáčka následuje zatáčku, vrstevnice mizí nad vámi, teplota se s nadmořskou výškou zvyšuje, krav podél cesty přibývá a vy z království skal zanedlouho sejdete do alpského lesa. Když se podíváte do mapy, máte několik možností, jak se dostat na vlak, doporučujeme však cestu směrem na Stans a věřte, že tam, kde je to potřeba, je to značené. Jediný zádrhel je v podstatě těsně před koncem cesty. Máte na vybranou, buď dolů sejít po cestě pro auta – nepřecházet most přes řeku z hor a dát se doprava – nuda. Nebo přejít most a až za mostem se dát doprava do placené cesty zbudované v soutěsce Wolksklamm.

Ještě než vás do ní zavedu, tak máte možnost hned za mostem odbočit vlevo a dojít do barokního kláštera St. Georgenberg. A pokud se budete fyzicky cítit dobře, tak si těch pár desítek metrů do kopce dopřejte, z vrchu je prý nádherný výhled a je tam příjemná restaurace.

Karwendel

Ať tak, či onak, stejně jednou půjdete do vlčí soutěsky. Dolů vám to bude trvat cca 30-40 minut, čeká vás úchvatná podívaná, vodopády, prudké strže, chodníky vybudované v kolmých stěnách, 354 schodů, nespočet mostů, nebudu básnit, prostě to stojí za těch 4,5 Eur, co vybírají dole, pro většinu turistů na začátku stezky.

A když už budete dole, nechte se vést instinktem. Půjdete stále z kopce mezi domy, dojdete kousek od kostela a tam už bude ukazatel na nádraží OEBB.

Trek tam již máte za sebou, vzpomínky na krásu hor v sobě, a když se otočíte směrem k masivu Karneweldských Alp neuvěříte, z jaké výšky jste vlastně slezly.

Karwendel

A teď k praktickým věcem. Dostat se k autu je velmi jednoduché. Na perónu je automat na jízdenky. Na něm vyberete cíl cesty Scharnitz – je mezi oblíbenými cíli, takže to ani nemusíte vypisovat, vyberete, že chcete jet jen tam a zadáte počet osob, kolik vás je, případně jejich věk Vložíte kartu, zaplatíte, vyjedou vám lístky a máte vyhráno. A věřte, že vlak směr Innsbruck jezdí nejméně jednou za hodinu. V Innsbrucku musíte přestoupit, ale přípoje jezdí prakticky během pár minut, obě trasy totiž patří mezi hlavní. Cesta ze Stans do Scharnitz vyjde na 13 EUR za dospělou osobu a bude trvat cca 1,5 hodiny a zvlášť cesta z Innsbrucku do Scharmitz je spektakulární…

Karwendel

Třeba vám v tom vlaku, stejně jako nám bleskne myšlenka, že to, co my jsme v potu tváře šli tři dny, technika s nadhledem zvládne za 1,5 hodiny. Ale věřím, že vás ani nenapadne, že byste tu první třídenní část vynechaly. Je tam nahoře prostě krásně. Ty okamžiky, kdy ležíte na zádech na trávě, pozorujete mraky, štíty hor a zezadu se k vám po rozkvetlé louce blíží kráva, aby se s vámi seznámila, ničím nenahradíte, to se nedá přenést z člověka na člověka, to se musí zažít…

Shrnutí naší cesty třetí den treku:

Profil naší cesty najdete v tomto linku, cestu jsme zaznamenávali na hodinkách Garmin Fenix II: https://connect.garmin.com/modern/activity/1837255003

Délka: 15,7 km

Čas: 4 hodiny pohodové chůze

Nastoupali jsme celkem 13 výškových metrů

Naklesali jsem celkem 1 400 výškových metrů

www.tirol.at - popis našeho treku:

https://www.tirol.at/reisefuehrer/sport/wandern/wandertouren/a-dreitagestour-karwendel-durchquerung

Alpský park Karwendel je nejen největší chráněná oblast Tyrolska, je to také největší přírodní park Rakouska. Celková plocha činí více než 727 čtverečních kilometrů a zaujímá skoro celé pohoří Karwendel.

Více informací: www.tyrolsko.cz

Jaké mobilní aplikace pro cestu v horách se vám budou hodit?

https://www.tyrolsko.cz/inormace-o-tyrolsku/mobilni-aplikace