Karwendel

Nás výlet spojený s třídenním trekem směřoval do Tyrolska, do pohoří Karwendel. Nikdy jsem o této oblasti neslyšela, tak jsem byla zvědavá, jaké to bude. Těšila jsem se, jak se nabažím krásy horských cest lemovaných řekami, údolími a vysokými rozeklanými štíty. Vše se mi splnilo. Svítilo slunce, nesli jsme si batohy a těšili se na horskou chatu, kde se večer ubytujeme a přespíme pod štíty alpských velehor.

Můj předchozí článek: Tyrolské pohoří Karwendel: Ráj pro milovníky hor a třídenní trek se spaním na chatách.

Náš třídenní trek:

1. část: Scharnitz – Karwendel Haus 19 km

2. část: Karwendel Haus – Lamsenjochhütte 28 km

3. část: Lamsenjochhütte – Stans, vlakové nádraží 15 km

Karwendel

V městečku Scharnitz jsou vybudovaná rozlehlá parkoviště, kde nechávají lidé, co jdou do hor na trek svá auta. Pokud se rozhodnete jít náš trek, na ústředním parkovišti si za 10Eur kupte třídenní parkovné a pak si dojeďte na nejzažší parkoviště označené jako číslo 3 zaparkovat. Na centrálním se dá platit v automatu kartou, na trojce jen mincemi. Je tady rozcestník mnoha tras. My jsme se vydali údolím na chatu Karwendelhaus. Dle časového plánu nám měla trvat cesta šest hodin, celkem to je 19 km.

Karwendel

KarwendelZ počátečního mírného asi tříkilometrového stoupání širokou cestou lesem jsme se dostali do údolí, kterým protéká řeka a  cesta se vine podél břehu. Byla to pohoda, cesta byla široká (projedou po ní terénní auta se zásobami) a za mírného stoupání, které střídalo dlouhé roviny, jsme postupně ušli 13 km. Chvílemi jsme stavěli na malé svačinky a na focení nádherných vyhlídek a přírody, skaliska byla opravdu impozantní. Navíc jsme za celou dobu potkali jen 5 lidí, takže jsme si užívali klidu a samoty. Prudší závěrečné, asi 3 kilometrové stoupání do výšky 1765 m nebylo náročné, trvalo něco přes hodinu. Odměnou byla nádherná podívaná na zapadající slunce, pasoucí se krávy se zvonky na krku, dlouhé stíny vysokých štítů a sedlo, ve kterém stála známá horská chalupa Karwendelhaus http://karwendelhaus.com/.

Karwendel

KarwendelCelá zpocená a unavená jsem moc ráda shodila batoh v malém útulném, ale strohém horském pokojíčku (záchody a umývárny jsou na chodbě, společné pro všechny). Po umytí a převlečení opravdu pomohl načerpat síly horký čaj a skvělá teplá večeře (pokud si zaplatíte jako my polopenzi, pak si rozhodně před večeří nic nedávejte, 4 chody, který by každý sám za sebe mohl být večeří, vás přesytí). Noc na horské chatě pod nebem plným hvězd je kouzelná – ten pocit, že spíte tak vysoko, na místě, kam se jen tak nedostanete. Byl to pro mne opravdu nevšední zážitek. Korunovalo to prosluněné časné s prozářeným výhledem do širokého údolí pod námi.

Karwendel

Shrnutí naší cesty první den treku:

 • Profil naší cesty najdete v tomto linku, cestu jsme zaznamenávali na měřiči Garmin: https://connect.garmin.com
 • Délka: 19 km
 • Čas: 4 a půl hodiny (se 2 menšími přestávkami)
 • Nastoupali jsme celkem 849 výškových metrů
 • www.tirol.at - popis našeho treku

Další článek bude o druhém dni našeho treku, kdy jsme šli 28 km z Karwendel Haus na chatu Lamsenjochhütte (1953 m), přes tři sedla.

Karwendel

Můj tip: Na chatách se vám kvůli slevám na ubytování bude hodit kartička cestovního pojištění Alpenverein, v pohoří Karwendel je 21 horských chat. Z toho 18 patří spolku Alpenverein německé či rakouské sekce. Na Karwendelhause máte díky tomuto členství slevu 10 euro na ubytování. Více na www.alpenverein.cz

Karwendel

Více informací: www.tyrolsko.cz

Alpský park Karwendel je nejen největší chráněná oblast Tyrolska, je to také největší přírodní park Rakouska. Celková plocha činí více než 727 čtverečních kilometrů a zaujímá skoro celé pohoří Karwendel.

 • Alpský park Karwendel je jedna z nejstarších chráněných oblastí východních Alp a od roku 2009 oficiální přírodní park. Ve stejném roce byl také otevřen přírodní park Hinterriß uprostřed fascinujícího světa hor Alpského parku Karwendel.
 • Díky svým klimatickým a topografickým vlastnostem se oblast Karwendel vyznačuje nadprůměrně vysokým podílem přirozeného životního prostředí: více než 1.300 druhů rostlin a 3.000 druhů zvířat má svůj domov v Alpském parku Karwendel.
 • Objevte tento ohromný alpský svět během putování pohořím Karwendel přes neobyčejné soutěsky s okolními až 1.000 metrů vysokými vápencovými a dolomitovými skálami.
 • Alpský park Karwendel se vyznačuje také nejhustším osídlením skalních orlů v Alpách a je domovem 14 orlích párů. S trochou štěstí se vám podaří zahlédnout krále vzduchu.
 • Přírodní kulisa ve výšce 1.200 metrů nad mořem: velký javorový ráj v zadní části údolí Rißtal je jedním z nejhezčích míst Alp. Tento rovinný terén s více než 2.000 javory je orámován mocnými vápencovými skálami pohoří Karwendel
 • Více na www.tyrolsko.cz

Jaké mobilní aplikace pro cestu v horách se vám budou hodit? www.tyrolsko.cz

logo