Chtějí si vydobýt víc financí pro resort a lepší pozici. A zvolili poněkud netradiční formu. Ač svůj včerejší protest nazvali generální stávkou, stávkovalo „jen“ několik desítek organizací a domů sociální služeb. Navíc většina protestujících byla v pyžamu.

Zdá se jim, že s dosavadním přístupem vlád mohou jít sociální služby do kytek. Penziony pro seniory zavřou, stárnoucí rodiče skončí na ulici. Nevidomí už nenajdou svoje kavárny. Zkrachují. Feťákovi nikdo nevymění stříkačku - a pak bude hrozit epidemie žloutenky...

Požadavky stávkujících si můžete připomenout článkem Stávka! Protestující zůstanou v pyžamu.


Malá ochutnávka z požadavků BED IN

► Je potřeba ukončit přijímání nových klientů do ústavní péče,  včetně příjmu dětí do kojeneckých ústavů - ani korunu do budování nových ústavů!

► Zamezit používání cenové regulace v sociálních službách, která komplikuje situaci uživatelům i poskytovatelům služeb a ničemu neprospívá.

► Zabezpečit takový systém financování, který nepovede k finančním kolapsům poskytovatelů sociálních služeb.

► Považujeme za nezbytné snížit byrokratickou zátěž, kterou zákon o sociálních službách ještě znásobil.

► Pokud jsou sociální služby financovány systémem dotací, je nezbytné je hodnotit podle veřejně známých a odborně nezpochybnitelných kritérií.

► Legislativní návrh finančního zajištění sociálních služeb po ukončení dotací EU z národních zdrojů, jinak hrozí kolaps celého systému. Dotace EU nejsou používány na rozvojové či transformační aktivity a vyrovnávání příležitostí, ale na financování provozu běžných služeb. Příklady ze západoevropských zemí jsou varováním.

► Legislativní návrh transparentnosti neziskových organizací, aby se nestaly rájem podvodníků a mafií.

Proč vůbec zvolili tuto recesistickou formu? „Inspiroval nás John Lennon a Yoko Ono, kteří svůj protest válce ve Vietnamu vyjádřili akcí BED IN. Tiskovými konferencemi v postelích. Po smrti Johna Lennona se v prosinci na Kampě rozžínala pomalovaná zeď světly díků a úcty, ale také vzdoru a odporu k totalitě. Papalášství a arogance je zde zase jako před listopadem 89. Neonormalizace. Nechceme demonstrovat, štěrchat klíči a mávat transparenty,“ tvrdí organizátoři stávky.

Demonstrace u Ministerstva práce a sociálních věcí ČR

Z tiskové konference v ateliéru ALF v Praze na Žižkově (oba snímky)


Poněkud delší, odlehčené Prohlášení stávkujících si můžete přečíst ZDE


Souhlasíte se stávkujícími? Zaujala vás forma jejich protestu?

Reklama