Pod hlavičkou organizací Česká Svoboda zvířat (www.svobodazvirat.cz) a její polské obdoby VIVA! dnes ve více než deseti českých, polských a slovenských městech proběhnou veřejné akce, jejichž cílem bude odradit lidi od nákupu vánočního kapra.

Ochránci zvířecích práv chtějí upozornit na utrpení, kterým kapři procházejí, než se dostanou na vánoční stůl. "Kapři v pouličních kádích jsou pomlácení, poranění, přidušení, nemocní a hladoví. Je až neuvěřitelné, že je takto trápíme zrovna na oslavu Vánoc, které jsme nazvali svátky klidu, míru a lásky," tvrdí Marek Voršilka ze Svobody zvířat.

Na stranu ochránců se přidávají i někteří odborníci. "Systém vnímání bolesti mají ryby prakticky stejný jako savci," říká polský zoolog a vysokoškolský profesor Andrzej Elżanowski. "Chcete-li porozumět tomu, co znamená tato vánoční tradice pro ryby, představte si utýrané psy, kteří se tísní v malých klecích s nápisem Na prodej," dodává.

Legislativa na ochranu kaprů před týráním je podle Voršilky slabá, a navíc se často nedodržuje: "V loňském roce jsme se snažili několikrát přimět Veterinární správu, aby zasáhla proti zakázanému jednání, ale s odvoláním na nedostatek času jsme byli odmítnuti."

Jak bude demonstrace vypadat? Auto s promítacím plátnem na vozíku bude zastavovat vedle pouličních řezníků; promítne se na něj krátký videodokument, jehož účelem je odradit lidi od nákupu kapra. Jeho součástí budou záběry z pouličního prodeje psů v Číně a upozornění na podobnost čínské tradice s tou českou.
Kromě toho budou v ulicích ještě stovky dobrovolníků roznášet letáky. Ochránci se také rozhodli o naší vánoční tradici informovat celý svět. Internetovou stránku kampaně totiž zveřejnili i v anglickém jazyce.